Bodrum Gezilecek Yerler – En Güzel 65 Yer l Liste

Bodrum Gezilecek Yerler - En Güzel 65 Yer Listesi

Bodrum Yarımadası, renkli gece hayatı, tarihi dokusu, doğal ve oldukça popüler olan plajları, müzeleri ve doğal güzellikleri ile hem yerli hem de yabancı gezginlerin ilgi odağı konumunda.

Sahip olmuş olduğu doğal güzellikleri ve farklı kültürlerin bir arada bulunduğu tarihi yapıları ile önemli bir turizm merkezi olan Bodrum, gezilecek yerler açısından ziyaretçileri için farklı olanaklar sunmaktadır.

Antik çağ eserlerinin sergilenmiş olduğu Su Altı Arkeoloji Müzesi, Zeki Müren Sanat Galerisi, on beşinci yüzyılda inşa edilmiş olan Bodrum Kalesi, Bodrum Deniz Müzesi gibi birçok yer kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Bodrum Gezilecek ve Görülecek Yerler Listesi

Bodrum’da nereleri gezmeli?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıt; aşağıdaki yerler! Gezi planınıza dahil ederek sevmiş olduklarınız ile keyifli zaman geçirebilmeniz mümkün. Eşsiz doğası, kendine has mimarisi ve enfes sokakları ile Türkiye’nin marka olmuş turizm cenneti olan Bodrum’da görülmesi gereken yerler;

Yalıkavak ve Yalıkavak Marina

Bodrum Gezilecek Yerler - Yalıkavak ve Yalıkavak Marina
Bülent Demirel

Taze deniz ürünleri seven kişilerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden olan Yalıkavak, sahil kesiminde sırlanmış olan birbirinden güzel balık restoranları ile her zaman hareketli ve popüler bir tatil merkezi konumunda.

Bodrum merkeze on sekiz km uzaklıkta bulunan Yalıkavak, Akdeniz ve Ege deniz ürünleri çeşitlerini sunan balık restoranlarının yanı sıra birbirinden farklı ve büyüleyici plajlarıyla da güzel bir deniz tatili yaşatmayı başarıyor.

Türkiye’nin en büyük ve lüks marinalarından bir tanesi olan Yalıkavak Marina içerisinde bulunan kaliteli restoranlar, mağazalar, şık kafeler, yabancı ve yerli gezginlerin Yalıkavak’ta uğramış olduğu ilk yerler arasında bulunuyor.

Yalıkavak Pazarı ise organik ürünleriyle Bodrum’un her tarafından insanları kendisine çekmeyi başarıyor. Yöresel lezzetlerden el sanatı ürünlerine ve şifalı Ege otların kadar güzel bir alışveriş yapmak için bu pazarı ziyaret edebilirsiniz.

Millattan Önce 2000 senesine kadar uzanan bir tarihe sahip olan Yalıkavak, büyük medeniyetlerden kalma etkileyici kaya mezarları ve tarihi yapılarıyla Bodrum kültür ve tarih gezilerinin ana duraklarından bir tanesi.

Klasikleşmiş Ege havasını korumayı başarmış olan küçük köyleri, yol üstü kafelerinde yorgunluk atmak ve akşamları yürüyüş yapmak için oldukça uygun olan Yalıkavak Sanatçılar Sokağı görülmeye değer yerler arasında.

Haritada görüntüle

Gündoğan

Bodrum Gezilecek Yerler - Gündoğan
Tahsin Avcı

Bodrum merkeze on sekiz km uzaklıkta, Bodrum’un kuzey kısmında bulunan Gündoğan, diğer yerlere göre daha sessiz ve sakin bir Bodrum tatili yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

Göltürkbükü ve Yalıkavak arasında bulunan bu minik tatil beldesi; mandalina bahçeleriyle çevrili sokakları ve sessizliğiyle oldukça seviliyor. Her tarafı çam ormanları ve klasik Bodrum evleriyle çevrili olan Gündoğan Plajı da ince kumlu ve altın renkli sahiliyle Gündoğan’da uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor.

Bodrum’un en eski yerleşim yerlerinden olan ve yüzlerce senelik kaya mezarlarını da gezebilecek olduğunuz Gündoğan’da kültür ve tarih gezilerine katılarak Osmanlı Kulesi, Peynir Çiçeği Mağarası, Apostol Kilisesi ve 52 Merdiven Kilisesi gibi tarihi yerleri gezip görebilirsiniz.

Eşi benzeri olmayan doğa ve deniz manzaraları sunan Gündoğan Koyu’nun çevresinde gerçekleştirilen bisiklet ve doğa gezileri ise sıcak yaz günlerinin en sevilen etkinlikleri arasında bulunuyor.

Gündoğan Limanı’ndan kalkan tekneler ile Bizans döneminden kalan tarihi hazinelere de ev sahipliği yapan Apostol Adası’na kısa bir tekne yolculuğuyla uğrayabilir ve baktıkça tekrar gitmek isteyeceğiniz harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Turgutreis ve D-Marin Turgutreis

Bodrum Gezilecek Yerler - Turgutreis
Erçin Çorbacıoğlu

Bodrum’un batı kısmında bulunan Turgutreis, yarımadanın en büyük ikinci yerleşim merkezi konumunda. Diğer beldelere kıyasla daha huzurlu ve sakin atmosferiyle insanlardan uzakta tatil yapmak isteyen gezginlerin tercih ettiği Turgutreis, Bodrum merkeze yirmi beş km uzaklıkta.

Metrelerce uzanan altın kumsala sahip Turgutreis Plajı, onlarda organik ürün ve çeşit çeşit hediyelik eşya bulabileceğiniz bölgenin en büyük pazarı olan Turgutreis Pazarı’nın yanı sıra Ege bölgesinin en büyük yat limanlarından birisi olan D-Maris Turgutreis ile gezilmeye değer bir yer burası.

Sanat galerilerinden lüks restoranlara ve helikopter pistine kadar birden fazla tesisin bulunduğu D-Marin Turgutreis, harika el sanatları ürünleri bulabilecek olduğunuz Turgutreis Sanatçılar ve Ressamlar Sokağı, akşamları yürüyüşe çıkabileceğiniz popüler yerler arasında.

At safarilerinin düzenlendiği gezi parkurlarının da yer aldığı Turgutreis’te her sene düzenlenen Bodrum Müzik Festivali ile dünyanın birçok yerinden klasik müzik seven birçok insan bir araya geliyor.

Batıdan esen rüzgarlara açık doğal yapısıyla en sıcak yaz günlerinde bile serin kalmayı başaran Turgutreis, meyve bahçesi ve çam ağaçları arasında gizlenmiş butik otelleri ile huzurlu bir Bodrum tatili yapmanıza olanak sağlıyor.

Haritada görüntüle

Bodrum Kalesi

Bodrum Gezilecek Yerler - Bodrum Kalesi
Serdar Beyazova

15. Yüzyılın başlarında St. Jean Şövalyeleri’nin kalesi olarak inşa edilmiş olan kale, Bodrum’un en önemli yapılarından birisi. Durum bu şekilde olduğundan dolayı kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

İki liman arasında üç tarafı deniz ile çevrili olan Borum Kalesi’nde aynı zamanda Su Altı Arkeoloji Müzesi, Türk Hamamı, Cama Batığı Salonu, Klasik Devir Salonu’nda sergilenen eserler bulunmaktadır.

Küçük bir yarım ada üzerinde etkileyici bir manzara sunan Bodrum Kalesi, özellikle gün batımı manzarası ile kartpostalları süslemeyi başarıyor. Bodrum merkez gezilecek yerler arasında hem yerli hem de yabancı gezginlerin ilk uğradığı yerdir.

En büyüğü Fransız Kulesi olmak üzere Almanya, İspanyol, İngiliz ve İtalyan kuleleriyle görülmeye değer bir durumda. 1985 senesine kadar askeri üst olarak kullanılmakta olan kale, 1964 senesinden günümüze kadar iç odalarında kurulan Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

2. Mahmut’un tuğrası, kalenin iç duvarlarına işlenmiş olan aslan figürleri, su hendekleri, sarnıçlar, aska köprü ve çeşitli simgelerle bezeli vitray pencereler içerisinde unutulmaz bir tarihi gezi yapacağınız Bodrum Kalesi, panoramik fotoğraf çekmek isteyenler için de en uygun yer.

Haritada görüntüle

Gümbet

Bodrum Gezilecek Yerler - Gümbet
https://bit.ly/3cpznQE

Türkiye’nin en iyi balayı tatil noktaları arasında bulunan Gümbet, Bodrum merkeze üç km uzaklıkta bulunuyor. Eşsiz Gümbet, mavi bayraklı plajları, barlar sokağı ve kaliteli butik otelleri ile popüler hale gelmiş durumda.

Bodrum’un en eğlenceli yerlerinden bir tanesi olan Gümbet’te ünlü müzisyenlerin sahne aldığı kulüpler, eğlenceli publar, canlı müzik dinleyebileceğiniz küçük kafeler ve karaoke barlara kadar birçok ve farklı eğlence mekanı bulunuyor.

Çevresi kafe, restoran ve otellerle çevrili olan Gümbet Koyu’nun 1 km’den uzun ince kumlu sahili de birbirinden farklı plaj kulüplerinde eğlenmek, doyasına yüzmek ve birbirinden farklı su sporu yapmak için uygun. “Bodrum’un en güzel yeri neresidir?” sorusuna birçok kişi burayı söyleyebilir.

Güneşin ilk ışıklarına kadar süren partilere katılarak Bodrum’da farklı eğlencelere kapı açabilirsiniz. Bodrum’un doğal güzellikleri arasında bulunan Gümbet Koyu çevresinde muhteşem gün batımı manzaralarıyla akşam yürüyüşleri yapabilir ve sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Gümüşlük

Bodrum Gezilecek Yerler - Gümüşlük
Ebru Enes

Bodrum’un en batı kısmında bulunan Gümüşlük, ekonomik tatiller adına en fazla tercih edilen beldelerden bir tanesi. Sakin atmosferinin yanı sıra geleneksel Ege mimarili konakları, begonvillerle süslü şirin sokakları, el sanatı tezgahları, balık restoranlarıyla huzurlu tatil yapmak isteyenlerin ilk adresi.

Sığ denizinden ötürü çocuklu aileler için uygun olan Gümüşlük Liman Plajı, büyüleyici gün batımı manzaraları ile ünlü. Gümüşlük Çayırtaltı Halk Plajı ve Çukurbük Plajı da Gümüşlük’te denizin keyfini çıkarabileceğiniz yerlerden.

Gümüşlük sahilinin hemen karşısında bulunan Tavşan Adası’na da denizden yapacağınız kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve birbirinden sevimli tavşanları elinizle besleyebilirsiniz. Diğer beldelerden alışveriş yapmak isteyenlerin uğradığı Gümüşlük El Sanatları Çarşısı da oldukça popüler.

Hem keyifli akşam yürüyüşleri gerçekleştirmek hem de cam ve seramikten hazırlanan nazar boncukları, süs eşyaları, kolyeler ve takılarak almak için çarşıya uğrayabilirsiniz. Gümüşlük’te bulunan konaklama yerlerinin çoğu da aile işletmesi.

Haritada görüntüle

Göltürkbükü

Bodrum - Göltürkbükü
Erçin Çorbacıoğlu

Türkbükü ve Gölköy’ün birleşmesi sonucunda oluşan Göltürkbükü, Bodrum’un en popüler yerleri arasında bulunuyor. Deniz kenarında çam ağaçları arasında sıralanmış küçük oteller, plaj kulüpleri ve villalarıyla en fazla ilgiyi üzerine çeken Göltürbükü, alışveriş ve gece hayatı olanaklarıyla gezginleri kendisine çekiyor.

Bodrum merkeze yirmi km uzaklıkta, kuzeyde kalan Göltürbükü, portakal ve mandalina bahçeleri arasında sıralanan klasik Ege evleriyle büyüleyici güzelliğe sahip. Burada aynı zamanda Bodrum’un en popüler plajı da bulunuyor.

Ege bölgesinin en güzel plajlarından bir tanesi olan Göltürkbükü Plajı’nda berrak denizin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Sahilde bulunan ahşap iskelelerde çardak ve şezlong sunan plaj kulüpleri yaz döneminde iğne atsanız yere düşmeyecek kıvamda oluyor.

Yaz döneminde trafiğe kapalı olan sahil yolunda akşam yürüyüşleri yapabilir hediyelik ürünler alabilirsiniz. Su sporları merkezinde de deniz paraşütünden uçurtma sörfüne kadar birçok su sporunu yapabilirsiniz.

Haritada görüntüle

Ortakent Yahşi ve Yahşi Plajı

Bodrum - Ortakent Yahşi
Halis Yıldız

Bodrum’un güney kısmında, görece sessiz ve huzurlu tatil bölgelerinden bir tanesi olan Ortakent Yahşi, Bodrum merkeze yalnızca on km uzaklıkta bulunuyor. Akyarlar ve Bitez arasında, Bodrum’un tam ortasında bulunan Yahşi, oldukça dikkat çekiyor.

Dikkat çekmesinin en büyük nedeni de konumu. Çünkü eğlence mekanlarına hem de çevre beldelerin ünlü plajlarına kolay bir şekilde ulaşım imkanı sunuyor. Yahşi Plajı, mandalina ve portakal bahçeleriyle çevrili mavi bayraklı bir plaj olduğu gibi ayı zamanda soğuk olmasıyla da ünlü.

Yahşi Plajı’nın çevresinde butik ve apart otellerin bulunmuş olduğu plaj, zengin bir balık çeşitliliğinde sahip. Gün boyunca şnorkelli dalışlar yaparak balık sürelerini gözlemleyebilirsiniz. Akşamlarıysa sahilde kurulan masalarda ızgara balıkların ve Ege mezelerinin tadına bakabilirsiniz.

Roma, Osmanlı ve Bizans dönemlerinden kalma antik mezarlar, sarnıçlar, tarihi yel değirmenleri ve kule evlerinin de bulunduğu Ortakent Yahşi, hem deniz hem de tarihi tatiller için uygun olan Bodrum tatil beldelerinden bir tanesi.

Haritada görüntüle

Meteor Koyu ve Meteor Plajı

Bodrum tatiliniz boyunca Türkiye’de eşi benzerini göremeyeceğiniz bir doğa harikasını keşfetmek istiyorsanız eğer Meteor Koyu’na kesinlikle gitmeniz gerekiyor. Bodrum merkeze yakın bir konumda bulunan Meteor Koyu, gerçek bir meteor çukurundan oluşuyor.

El değmemiş doğal güzellikleriyle yalnızca bölgenin değil tüm Türkiye’nin de kendisine özgü yerlerinden bir tanesi olan Meteor Koyu, çevresinde bulunan yemyeşil çam ormanları ve turkuaz renkli suları büyülemeyi başaracak.

Meteor Koyu boyunca uzanan plajda hem serin Ege Denizi’nde hem de plaj çevresinde bulunan mağaraların sıcak kaynak sularında yüzme şansı elde edebilirsiniz. Mağaraların dip akıntılarıyla denize karışan kükürtlü kaynak sularının cildi güzelleştirdiği ve cilt hastalıklarına iyi geldiği öne sürülüyor.

Herhangi bir turistik işletmenin bulunmamış olduğu bu bakir koya gelirken yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayarak gelmenizde fayda var. Tekne turlarının da sık bir şekilde uğramış olduğu Meteor Koyu, Bodrum’da yüzülecek yerler arasında bulunuyor.

Bitez

Bodrum - Bitez
Ahmet Burcin Yereli

Bodrum ruhunu tam olarak yaşayabilecek olduğunuz, yarımadanın son dönemlerdeki en popüler tatil beldesi konumunda olan Bitez’de Bodrum’un en büyüleyici ve en uzun koyu bulunuyor. Bitez, yarım ay şeklinde upuzun bir kumsala, denize sıfır konaklama tesislerine, restoranlara ve sığ bir denize sahip.

Beyaz boyalı ve mavi pencereli taş mimarili butik oteller ve popüler hale gelmiş Bitez dondurması yiyebilecek olduğunuz dondurmacılarla süslü olan Bitez sokakları, akşam yürüyüşe çıkmak için en güzel yerlerden bir tanesi.

Bölgenin en sığ denizine sahip olan Bitez sahili, ince kumlu deniz tabanı sayesinde çocuklu aileler tarafından sık bir şekilde tercih ediliyor. Dünyanın dört bir tarafında bilinen Bitez Plajı’nda deniz bisikleti, kano, uçurtma sörfü, su kayağı ve şnorkelle dalış gibi birçok su sporunu yapabilirsiniz.

Bitez Yat Limanı’ndan hareket eden günübirlik tekne turlarıyla hem Ege koylarını hem de Yunan Kos Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Gün boyunca müzikler eşliğinde denize girdikten sonra akşamları da kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum Yel Değirmenleri
Tolga Ander

Bodrum’da en iyi manzara nerede izlenir?” sorusunun yanıtı yel değirmenleri olacaktır. Eğer Bodrum manzarasının etkileyiciliğine kapılmak istiyorsanız kesinlikle burayı ziyaret etmeniz gerekiyor.

Bodrum’un dünyaca bilinen simgelerinden bir tanesi olan ve kartpostalları süsleyen Bodrum Yel Değirmenleri, 1850’li senelerde Bodrum ve Gümbet arasında en fazla rüzgar alan tepelere yerleştirilmiş görülmeye değer yapılar arasında bulunuyor.

Gün batımı ve gün doğumlarında sunmuş oldukları muhteşem manzaralarla ünlü olan yel değirmenlerinin her biri eşi benzeri olmayan taş mimarilere sahip yeni tanesi günümüze eksiksiz bir şekilde ulaşabilmiş.

Orjinalliği bozulmaması adına restore geçirmeyen Bodrum Yel Değirmenleri, balayı fotoğrafları ve fotoğraf gezileri için en fazla ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi. Özellikle gün batımında sarı, mavi ve kırmızının her tonunu yansıtan gökyüzü eşliğinde muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Aspat Koyu

Bodrum - Aspat Koyu
Tamer Çebi

Bodrum’da tropik bir cenneti andıran bir yer görmek isterseniz eğer Aspat Koyu’na kesinlikle uğramanız gerekiyor. Yemyeşil ağaçların çevrelemiş olduğu koy, el değmemiş doğal güzelliğiyle öne çıkıyor.

Sahip olduğu ince kumlu sahihi çevreleyen palmiye ve meyve ağaçları, şifalı su kaynakları ve minik dereleriyle ilgiyi üzerine çeken Aspat Koyu’nu hem tekne gezileri hem de doğa gezileriyle ziyaret edebilirsiniz.

Aspat, şehir merkezine on dört kilometre uzaklıkta buluyor. Bağla Koyu’nun yanında bulunan tepeyi aşarak ulaşılan Aspat’ta kalıntıları kalmış olan Aspat Kalesi bulunuyor. Aynı zamanda da koyun denizi oldukça temiz.

Geniş plaj alanında ve palmiye ağaçlarının altında zaman geçirebilirsiniz. Turkuaz sularında doyasıya yüzebilir ya da şnorkelli dalışlar yaparak rengarenk balıklar, denizatları ve ahtapotları görebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Tavşan Adası

Bodrum Tavşan Adası
Fevzi TUNALI

Tavşan Adası, sahip oluğu mükemmel gün batımı manzarası ve eşsiz doğası ile kesinlikle Bodrum görülecek yerler arasında bulunuyor. Myndos Antik Kenti’nden kalan denizin içerisinde bulunan Kral Yolu’ndan yürüyerek adaya ulaşabilirsiniz.

Özellikle çocuklu ailelerin seveceği ve oldukça eğleneceği Tavşan Adası, Gümüşlük sahilinin tam ortasında kıyıya oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda da kano ve deniz bisikleti de kullanabilirsiniz.

Şirin tavşanlarından adını almış alan adada tavşanları elinizle besleyebilir ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Muhteşem Gümüşlük Koyu manzarasının yanı sıra Myndos Antik Kenti’nden kalan tarihi hazinelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Tavşan Adası, el değmemiş doğası ve berrak sularında balıkları görebileceğiniz deniziyle tekne gezilerinin en popüler ve en fazla sevilen mola noktalarından bir tanesi. Hem deniz hem doğa hem de tatil gezisi için tercih edebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Görülmesi Gereken Yerler - Bodrum Deniz Müzesi
Arif Altu

2011 yılından günümüze kadar konuklarına kapıları açık olan Bodrum Deniz Müzesi’ne nakliye tekneleri modelleri, deniz kabukları koleksiyonu, gezi tekneleri ve denizcilik ile alakalı olan çeşitli belgeleri bu müzede görebilirsiniz.

Bodrum Merkez’de bulunan müzede yer alan tekne modelleri zamanında Yarımada’da sünger, gangava, trol ve yolcu teknesi olarak kullanılmış olan teknelerin ölçekli modelleri olarak sergilenmektedir.

Maketlerin yanı sıra dönem denizcileri hakkında hikaye ve fotoğrafları da görebilirsiniz. Aynı zamanda müzede görebilecek olduğunuz diğer eserler arasında Sabancı Holding’in eski CEO’su Hasan Güleş’nin koleksiyonun bir kısmı bulunmaktadır.

Bu koleksiyon Güleşçi’nin kırk yıldan fazla bir süredir dünyanın farklı yerlerinden toplayarak oluşturmuş olduğu pul ve deniz kabuklarından oluşmaktadır. Müzede aynı zamanda Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı için özel bir alan bulunmaktadır.

Haritada görüntüle

Akyarlar

Bodrum Görülmesi Gereken Yerler - Akyar
Eda Uzunoğlu

Bodrum merkezine yirmi iki km uzaklıkta, Bodrum’un güney tarafında bulunan Akyarlar, irili ufaklı birçok koyu sayesinde Bodrum tekne gezilerinin ve dalış turlarının en önemli duraklarından bir tanesi.

Sürekli rüzgar alan deniziyle Bodrum’da su sporları yapılabilecek en iyi yerlerden bir tanesi olan Akyarlar’da rüzgar sörfü, yelken, uçurtma sörfü ve deniz paraşütü gibi birçok eğlenceli su sporu yaparak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Bodrum’un en fazla sevilen plajlarından bir tanesi olan Akçabük ve Karaincir Plajı’nın da bulunduğu Akyarlar, butik oteller, eğlence mekanları, plaj kulüpleri ve çarşılarla turizm bakımından gelişmiş olan yerlerden bir tanesi.

Haritada görüntüle

Bodrum Çarşısı

Bodrum Merkez Gezilecek Yerler - Bodrum Çarşı
Savas Kaynak

Halikarnas Mozolesi ve Bodrum Yat Limanı arasında genişçe bir alanı kapsayan Bodrum Çarşısı; Bodrum Hamamı, Bodrum Kalesi ve Bodrum Deniz Müzesi gibi birçok turistik noktaya ev sahipliği yapan bir yer. Durum böyle olunca da bölgenin en hareketli yerlerinden bir tanesi oluyor.

Bu çarşının rengarenk sokaklarında hediyelik eşya dükkanları, sanat atölyeleri, antikacılar bulunuyor. Bodrum’a özgü olan sandaletler, el yapımı takılar, yöresel kilimler, kozmetik ürünler, dokuma ürünler, el dokuması ürünler ve organik zeytinyağı gibi birçok şeyi buradan alabilirsiniz.

Dünyanın farklı yerlerden gelen kahve çeşitlerinin tadına bakabileceğiniz yol üstü kafeleri ve hem dünya mutfağından hem de Ege mutfağından gurme lezzetler tadabileceğiniz restoranlarda burada bulunuyor.

Haritada görüntüle

Camel Beach

Bodrum Görülmesi Gereken Yerler - Camel Beach
Галина П

Bodrum’da yabancı gezginlerin ve çocuklu ailelerin en fazla ilgisi çeken plajlardan bir tanesi olan Camel Beach, ince kumlu uzun sahilde gezinmekte olan develerle beraber görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

Kargı Koyu olarak da bilinen bu plaj uzunca süredir Bodrum deve güreşlerine de ev sahipliği yapıyor. Günümüzde çölü andıran sahilde deve gezileriyle zaman geçirmek isteyenlerin uğramış olduğu popüler plajlar arasında bulunuyor.

Yahşi Plajı’nın hemen batısında bulunan Camel Beach, rüzgar sörfü, deniz paraşütü, uçurtma sörfü ve yelken gibi birçok su sporunun yapılması içinde oldukça uygun. Denizde zaman geçirdikten sonra plajda güneşlenebilir veya deve turlarına katılabilirsiniz.

Haritada görüntüle

Kumbahçe Sahili

Bodrum Görülmesi Gereken Yerler - Kumbahçe Sahili
Виктория Самойленко

Bir tarafında büyüleyici Bodrum Kalesi, diğer tarafında ise onlarca teknenin demirlenerek rengarenk görüntü oluşturduğu Bodrum Yat Limanı ile Bodrum merkezde denize girmek için en fazla tercih edilen yerlerden bir tanesi olan Kumbahçe Sahili, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir yer.

İnce kumlu küçük bir sahile sahip olan Kumlubahçe’de büyüleyici Bodrum Kalesi manzarası eşliğinde tertemiz denizin tadını çıkarmış olduktan sonra sahil kenarında bulunan balık restoranlarında manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.

Kumbahçe Sahili, Bodrum’da akşam yürüyüşlerine çıkmak için de en fazla tercih edilen yerlerden bir tanesi olmasından dolayı “Bodrum’da akşam nereye gidilir?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardan bir tanesi.

Haritada görüntüle

Bardakçı Koyu

Bodrum Görülmesi Gereken Yerler - Bardakçı Koyu
Eda Unsal

Gümbet ve Bodrum arasında, Bodrum merkeze on dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Bardakçı Koyu, tatil yapanların denizin keyfini çıkarmak için uğramış olduğu popüler yerlerden bir tanesi.

Zeki Müren Koyu olarak da bilinmekte olan Bardakçı Koyu, çim sahil bahçeleri, iki katlı Bodrum evleri, plaj kulüpleri ve balık restoranlarıyla etkileyici bir Ege manzarasına sahip. Bodrum merkeze en yakın koy olduğundan dolayı sıcak yaz günlerinde oldukça kalabalık oluyor.

Halk plajının bulunmadığı, işletmelerin iskelelerinde ve çardaklarında denizin keyfini çıkarabileceğiniz, dalış ve sörf gibi su sporlarını tüm gün boyunca yapabileceğiniz Bardakçı Koyu, özellikle bahar dönemlerinde balıkları görebileceğiniz kadar berrak bir denize sahip.

Haritada görüntüle

Bodrum Gün Batımı Plajı

Bodrum Görülmesi Gereken Yerler - Bodrum Gün Batımı Plajı
Canan Aladag

Türkiye’de gün batımının en güzel şekilde izlenebilecek olduğu yerlerden birisi olarak bilinen Turgutreis’in popüler Gün Batımı Plajı, Bodrum’da romantik manzara arayan kişilerin kesinlikle uğraması gerektiği yerlerden bir tanesi.

Mavi bayraklı ve ince kumlu olan bu plaj, benzersiz gün batımı, adalar ve Ege denizi manzarasıyla sizi etkilemeyi başaracaktır. Balayı çiftlerinin fotoğraf çekinmek adına sık bir şekilde gelmiş olduğu Gün Batımı Plajı, Ege Denizi ve Akdeniz’in birleşmiş olduğu noktada bulunuyor.

Gün boyunca kano gezisi, şnorkelli dalışlar ve deniz bisikleti gezileriyle denizin keyfini çıkarabileceğiniz Gün Batımı Plajı’nda akşamları şık bir balık restoranında keyifli ve romantik zaman geçirebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Karaincir Plajı

Bodrum Gezilecek En Popüler Yerler - Karaincir Plajı
Inan Akdogan

Sıcak yaz günlerinde sıcak deniz suyuna girmek yerine çok soğuk sulara girerek serinlemek istiyorsanız eğer Bodrum’un en soğuk denizine sahip olan Karaincir Plajı’na kesinlikle uğramanız gerekiyor.

Akyarlar bölgesinde bulunan ve yazın en sıcak günlerinde bile buz gibi deniz sıcaklığıyla ünlü olan Karaincir Plajı, palmiyerler kaplı olan plaj işletmeleri ve etkileyici güzellikte olan butik otelleriyle oldukça popüler.

10’dan fazla büyüklü küçüklü adası olan Karaincir, rüzgara karşı korunaklı olduğu ve sığ bir denize sahip olduğu için çocuklu aileler için de oldukça uygun. Bodrum dalış turlarının ana merkezlerinden olan Karaincir Plajı, tekne gezileriyle de keşfe çıkabileceğiniz yerlerden biri.

Haritada görüntüle

Halikarnas Mozolesi

Bodrum Gezilecek En Popüler Yerler - Halikarnas Mozolesi
Furkan Turkmen

Dünyanın yedi harikası içerisinde bulunan Halikarnas Mozolesi, Bodrum’un en fazla ziyaret edilen tarihi yapılarından bir tanesi. Günümüze kadar çok az bir bölümü ulaşan Halikarnas Mozolesi, Milattan Önce 353 senesinde Kral Mausolos için inşa edilmiştir.

Açık hava müzesi haline getirilen Halikarnas Mozolesi, Bodrum merkeze kısa bir yürüme mesafesinde olduğundan dolayı kolay bir şekilde ziyaret edilebilecek bir yer. Yunan ve Mısır mimari özelliklerini bir arada görmek istiyorsanız eğer kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

1500 senesinde yaşanan büyük deprem sonucunda yıkıldıktan sonra taşları Bodrum Kalesi’nin inşasında kullanılmış. Bazı parçaları yurt dışına kaçırıldıktan sonra British Museum’da sergilenen mozole birden fazla antik hikayede bulunuyor.

Haritada görüntüle

Etrim Köyü

Bodrum Gezilecek En Popüler Yerler - Etrim Köyü
Serkan Gürbüz

Bodrum Mumcular bölgesinde bulunan Etrim Köyü, Bodrum’un en fazla ziyaret edilen köylerinden bir tanesi. Köyün bu kadar popüler olmasının nedeni de köyün dünyaca ünlü el dokuması halıları ve kilimleri.

Onlarca senedir halıcılık yapan Etrim Köyü, düğümleme tekniğiyle çalışan ustaları iş başında izlemek ve halı satın almak isteyen gezginler tarafından da sık bir şekilde ziyaret diliyor. Dünyaca ünlü film yıldızlarından ünlü iş adamlarına kadar birçok kişinin ziyaret ettiği köy, Bodrum’un en doğal haliyle sizi karşılayacak.

Bodrum köy turlarının kesinlikle uğramış olduğu geleneksel Ege yaşamının huzurlu atmosferine şahitlik edeceğiniz Etrim Köyü, aynı zamanda tamamı organik bir şekilde yetişen meyve ve sebzeler, farklı çeşitte peynirler, zeytinler, taze pişmiş hamur işleri ve zeytinyağlarıyla yerel bir Ege köy kahvaltısı yapmak için de tercih edilebilir.

Haritada görüntüle

Bodrum Aquapark

Bodrum Gezilecek En Popüler Yerler - Bodrum Aquapark
Denis Volikov

Bodrum’un en sevilen ve en büyük su parklarından bir tanesi olan Bodrum Aquapark, devasa su kaydırakları, eğlence havuzları ve dalga havuzlarında keyifli bir gün geçirmek isteyen kişiler tarafından sık bir şekilde ziyaret ediliyor.

Otuz beş bin metrekare gibi büyük bir alanda hizmet veren ve birbiriyle bağlantılı iki adet su parkından oluşan Bodrum Aquapark, yarımadanın tam ortasında bulunduğundan ötürü Bodrum, Akyarlar ve Bitez gibi otel bölgelerine oldukça yakın.

Çocuk kaydırakları ve çocuk havuzlarıyla çocuklu ailelerin de oldukça ilgisini çeken Bodrum Aquaparka gitmek için minibüsleri kullanabilir, taksi ya da özel aracınızla kısa bir süre içerisinde su parkına ulaşarak eğlenceye dalabilirsiniz.

Haritada görüntüle

Myndos (Mindos) Antik Kenti

Bodrum Gezilecek En Popüler Yerler - Myndos (Mindos) Antik Kenti
mehmet batansu

Bodrum’ın batı kısmında Gümüşlük bölgesinde bulunan Myndos (Mindos) Antik Kenti, hem kültür ve tarih gezileri hem de Bodrum doğa gezileriyle keşfedebileceğiniz, bölgenin en ünlü antik şehirlerinden bir tanesi. “Bodrum’da nereleri gezmeli?” sorusuna en iyi yanıt olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Bodrum Kamp Alanları – Bodrum'da Kamp Yapılacak Yerler

Millattan Önce 7. yüzyılda Anadolu’da yaşamış en eski medeniyetlerden bir tanesi olarak kabul edilen Lelegler tarafından inşa edilen antik şehirlerden bir tanesi olan Mindos Antik Kenti; Roma, Bergama, Bizans ve Osmanlı dönemine kadar birden fazla medeniyetin izini taşıyor.

Bir dönem bölgenin en gösterişli ve en büyük kenti olan bu antik kent, sahip olduğu güçlü surlar sayesinde Büyük İskender’in uzun kuşatmalarına bile dayanmış. Şu an küçük bir balıkçı köyünün hemen yanında bunan Myndos Antik Kenti, tarihi geziler için atlanılmaması gereken bir yer.

Haritada görüntüle

Torba Plajı

Bodrum Gezilecek En Popüler Yerler - Torba Plajı
Роман Антипов

Bodrum’un mavi bayraklı birçok plajı bulunuyor olsa bile Torba Plajı, kazanmış olduğu 7 mavi bayrak ödülü ile diğer plajlardan ayrışıyor. Bodrum merkezine oldukça yakın olan Torba Plajı’nın masmavi denizinden hiç çıkmak istemeyeceksiniz.

Sahip olduğu ince kumlu deniz tabanı ve sığ deniz seviyesiyle çocuklar adına güvenli bir deniz keyfi sunmayı başaran Torba Plajı’nda hizmet alabileceğiniz küçük tesislerde bulunuyor. Buralardan atıştırmalıklar, şezlong ve güneş şemsiyesi alabilirsiniz.

Torba Plajı, Bodrum’un en temiz koyu olan ve kuş çeşitliğiyle popüler hale gelmiş olan Torba Koyu’nda yer alıyor. Kuş sesleriyle birlikte cenneti andıran Torba Koyu’nun çevresinde bisiklet ve doğa turları gerçekleştirebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Fun Town Yahşi Park

Bodrum Gezilecek Yerler - Fun Town Yahşi Park

Bodrum’un en büyük macera parklarından bir tanesi olan Fun Town Yahşi Park, Ortakent Yahşi beldesinde bulunuyor. 45 dönüme yayılmış olan eğlence parkı Bodrum’un her yerinden rahat bir şekilde ulaşabilecek bir konumda bulunuyor.

Çocuklu aileler, şirket etkinlikleri ve arkadaş grupları için uygun olan eğlence parkında go-kart pisti, çocuklar için macera parkurları, bilardo salonu, model araç yarış pisti, atış poligonları, langırt salonu ve paintball sahası bulunuyor.

Her eğlence zevkine göre eğlenceli bir aktivite bulabileceğiniz Fun Town Yahşi Park’da aynı zamanda açık hava etkinlik alanlarında hareketli konserler, dans gösterileri ve birden fazla eğlenceli etkinlik yapılıyor.

İletişim: 0549 327 10 30

İnternet sitesi: https://www.yahsipark.com/

Haritada görüntüle

Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

Bodrum'da Gezilecek Yerler - Bodrum Tuzla Kuş Cenneti
Tolga Ander

Popüler gece hayatı, etkileyici plajları, ünlülerin akın ettiği konserler ve kaliteli otelleriyle ünlü olan Bodrum, aynı zamanda el değmemiş doğal güzellikleri ve vahşi yaşamı gözlemleyebileceğiniz milli parkları da barındırıyor.

Bodrum merkeze yirmi beş km uzaklıkta bulunan Bodrum Tuzla Kuş Cenneti, göl kenarında gezen pembe flamingolarıyla biliniyor. Aynı zamanda yüzden fazla su kuşuna ve göçmen kuşa ev sahipliği yapan Bodrum Tuzla Kuş Cenetti’nde turnarlardan yaban kazlarına birçok kuşu görebilirsiniz.

Yalnızca Bodrum’da değil tüm Türkiye’de düzenlenen kuş gözlem turları ve doğa gezilerinin en önemli adreslerinden bir tanesi olan Tuzla Kuş Cenetti’nde özellikle bahar dönemlerinde bölgeye gelen göçmen kuşları oldukça dikkat çekici.

Haritada görüntüle

Usuluk Koyu Tabiat Parkı

Bodrum'da Gezilecek Yerler - Usuluk Koyu Tabiat Parkı
Erçin Çorbacıoğlu

Bodrum’un kalabalığından uzak bir şekilde doğayla baş başa vakit geçirmek istiyorsanız eğer Usuluk Koyu Tabiat Parkı tam sizlik. Issız koyda denize girebileceğiniz bu tabiat parkına küçük bir ücret karşılığında girebilirsiniz.

Torba’da bulunan Usuluk Koyu Tabiat Parkı’nda kızılçam, meşe, yabancı zeytin ağaçları ve Akdeniz makinaları gibi yüzlerce bitki türü bulunuyor. Aynı zamanda mavi baştankara gibi nadir bir şekilde görünen onlarca kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

Oksijen seviyesiyle kendinizi yenileyerek yılın yorgunluğunu atabileceğiniz bisiklet gezileri ve doğa yürüyüşlerine katılabileceğiniz Usuluk Koyu Tabiat Parkı’nın sahillinde bulunan ıssız koyları da oldukça fazla seveceksiniz.

Haritada görüntüle

Kadıkalesi

Bodrum'da Gezilecek Yerler - Kadıkalesi
Suzan Oniz

Yarımada’nın en batı kısmında Gümüşlük’e komşu olan Kadıkalesi beldesi, Yunan adalarına olan yakınlığı ile tarihi boyunca bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden birisi haline gelmiş. Turgutreis ve Gümüşlük arasında kalan Kadıkalesi, huzurlu tatil isteyenlerin seçtiği yer.

Turizm olanaklarının yavaş yavaş gelişmeye başladığından dolayı huzurlu atmosferini korumayı başaran Kadıkalesi, yaz döneminde popüler hale gelen Bodrum tatil beldelerinden uzaklaşmak ve kafa dinlemek için oldukça uygun.

Limon, portakal ve mandalina bahçelerinin oldukça fazla olduğu Kadıkalesi, Helenistik zamandan günümüze kalan antik kalesinden adını alıyor. Yunan Adaları manzarası eşliğinde denizde yüzdükten sonra kaleyi gezebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Mumcular

Bodrum'da Gezilecek Yerler - Mumcular
KENAN VARDAR

Bodrum merkeze otuz km uzaklıkta bulunan Mumcular, yarımadanın iç kısmında bulunduğundan dolayı deniz kıyısında bulunan diğer yerler kadar pek fazla tanınmıyor. Bodrum’un kırsal hayatını yakından görebileceğiniz yerlerden olan Mumcular’da her yer zeytin ağaçları ve narenciye bahçeleri dolu.

Arıcılığın da yaygın bir şekilde yapılmış olduğu Mumcular’ın hem organik balları hem de peteklerle üretilen mumları oldukça popüler. İsmini de bu mumlardan alıyor. Bodrum’da tarımcılığın en önde olduğu yerlerden birisi olan Mumcular’da yapabileceğiniz çok şey var.

Zeytin bahçelerinde dolaşabilir, sıcak kanlı yerel halkla muhabbet edebilir, her pazar günü kurulan pazardan organik zeytinyağları, farklı çeşitler mumlar ve ballar alabilirsiniz. Aynı zamanda bisikletli gezginlerin de rotası konumunda.

Haritada görüntüle

Madnasa Antik Kenti

Göltürkbükü’ne hakim olan bir tepede inşa edilmiş olan Madnasa Antik Kenti, Bodrum Yarımadası’nda bulunan ve Leleg medeniyetinden günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan antik kentlerden bir tanesi.

Tarihiyle ilgili çok fazla bilgi bulunmayan antik kentin Kral Maussalos döneminde terk edilmiş olduğu ve halkın o dönemin en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Halikarnassos Antik Kenti’ne göç etmiş olduğunu bilinmektedir.

Bu antik kent keşfedilmeyi bekleyen tarihi hazineleriyle gezilmeye değer bir yer. Göltürbükü’nde deniz keyfinden sonra akşam yürüyüşünde antik kenti ziyaret edebilir bilinmeyen gizli bir tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Turgutreis Şevket Sabancı Parkı

Bodrum'da Gezilecek Yerler - Turgutreis Şevket Sabancı Parkı
Tolga Ander

Bodrum’da akşam nereye gidilir?” sorunuza verilebilecek en iyi yanıt Turgutreis Şevket Sabancı Parkı. Turgutreis bölgesinde gündüz denizin ve güneşin tadını çıkarmış olduktan sonra akşam yürüyüş yapabileceğiniz bir yer.

Bu park çam ağaçları ve meyve ağaçları arasında sahil boyunca uzanan yürüyüş yollarıyla oldukça fazla seviliyor. Akşamları düzenlenen müzik dinletileri, dans gösterileri ve sanat etkinlikleriyle güzel zaman geçirebilmeniz mümkün.

Ege Denizi ve Turgutreis manzaraları eşliğinde içeceğinizi içebileceğiniz kafelerin bulunduğu parkta Turgutreis’in en popüler restoranlarından bir tanesi olan Mavi Park Restoran’da dünya mutfağından deniz ürünlerine kadar birçok lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Haritada görüntüle

Dibekli Han Kültür ve Sanat Köyü

Bodrum Gezilmesi Gereken Yerler - Dibekli Han Kültür ve Sanat Köyü
Emre Önalır

Bölgeden hatıra almak isteyenlerin Bodrum seyahatleri sırasında kesinlikle ziyaret ettiği Dibekli Han Kültür ve Sanat Köyü, 2013 senesinde hizmete açılmış olduğundan beri sanat severler ve yöresel ürün almak isteyenler tarafından ilgi görüyor.

Yakaköy’de bulunan eşi benzeri olmayan bu sanat köyü, sene boyunca düzenlenen film gösterimleri, dans gösterileri, konserler, sanat gösterimleri, atölye çalışmaları ve workshoplar ile her zaman ilgi çekiyor.

Onlarca eserin sergilendiği sanat galerileri ve atölyelerden el emeği ürünler alabilir, sanat köyü içerisinde bulunan restorandan geleneksel Ege yemekleri tüketebilirsiniz. Sergi alanlarında ise Ege Bölgesi’nin yüzlerce senelik hayatını gözler önüne seren sergileri de inceleyebilirsiniz.

İletişim: 0532 527 76 49

İnternet sitesi: http://dibeklihan.com/

Haritada görüntüle

Yalıkavak Kral Mezarları

Bodrum Tarihi Yerler - Yalıkavak Kral Mezarları
Ferhat Safran

Yalıkavak Alacain Koyu’nun yamacında bulunan Yalıkavak Kaya Mezarları, etkileyici bir açık hava müzesi olarak hem ülkemizden hem de dünyanın her yerinden gezginlerin dikkatini çekiyor. Bodrum’da gezilecek tarihi yerler yer arasında bulunan burası aynı zamanda Panormus Kaya Mezarları olarak da biliniyor.

Milattan Önce 7. yüzyıl ile Milattan Önce 8. yüzyıl arası Karya, Likya, Sandima ve Lidya dönemlerine ait sert kayalara oyulmuş antik kaya mezarlarıyla tarihi öneme sahip olduğu gibi aynı zamanda da eşsiz bir manzaraya sahip.

Genellikle Kapadokya bölgesinde görülen bu etkileyici kaya mezarlarını doğal ve tarihi gezi yapanlar için birebirdir. Çünkü burası Bodrum’un doğal güzellikleri arasında bulunduğu gibi Tunç Çağı’na ait olduğu düşünülen on beş antik mezarı da yakından inceleme şansı elde edeceksiniz.

Haritada görüntüle

Leleg Yolu

Bodrum Tarihi Yerler - Leleg Yolu
https://bit.ly/3cqeiFQ

Bodrum Yarımadası’nda uzunca senelik tarihi yakından görebilecek olduğunuz Leleg Yolu, 2016 senesinde düzenlenen ve işaretlenen parkuruyla tarihi yürüyüş yapmayı sevenler için açıldı. Etrim Köyü’nden başlayan ve Turgutreis Şevket Sabancı Parkı’na kadar devam eden Leleg Yolu, etkileyici doğa manzaraları eşliğinde size 185 kilometrelik bir yürüyüş parkuru sunuyor.

Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotalarından bir tanesi olan Leleg Yolu, Pedasa Antik Kenti gibi birden fazla antik kent ve tarihi kiliseyi kapsayan yürüyüş rotası var. Yol boyunca Osmanlı dönemi tarihi yapıları, antik liman kentleri ve su kemerlerini görebilirsiniz.

Bodrum’da gezilecek tarihi eserleri yürüyüş yaparak görmek istiyorsanız buraya gidebilirsiniz. Unutulmaz gezi deneyimi için tercih edebileceğiniz Leleg Yolu, hem yerli hem de yabancı gezginler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

İnternet sitesi: https://lelegyolu.org/

Haritada görüntüle

Karakaya Köyü

Denizden gelen saldırılardan korunmak için 14. yüzyılda, dağ amaçlarına inşa edilmiş olan etkileyici Karakaya Köyü, adeta ağaçların saklamış olduğu yedi yüz senelik taş evleriyle Bodrum’un en güzel köylerinden bir tanesi.

Günümüzde terk edilmiş durumda olan köy, hem tarihi hem mistik atmosferi hem de Gümüşlük Koyu’nun panoramik manzaralarını sunmuş olduğundan dolayı doğa, tarihi ve fotoğraf gezileri için en popüler yerlerden bir tanesi.

Bodrum Yarımadası’nın en ilginç ve en etkileyici köylerinden bir tanesi olan Karakaya Köyü’nün seneler boyunca korsanlara da ev sahipliği yapan görkemli taş evleri görülmeye ve gezilmeye değecek nitelikte.

Haritada görüntüle

Orak Adası

Bodrum Gezilmesi Gereken Yerler - Orak Adası
Orhan Coşkun

Kargıcık Bükü’nün tam karşısında olan Orak Adası, mavi tur teknelerinin uğrak noktalarından bir tanesidir. Adanın yamaçları zeytinlikte ve adada yerleşim yoktur. Temiz bir suya sahip olduğundan dolayı deniz dibinde görüş oldukça açıktır.

Canlılık olarak da zengin olduğundan dolayı dalış severlerin en fazla sevmiş olduğu yerlerden birisidir. Sadece dalgıçlar adına değil tekne ile gelen gezginler içinde adanın denizinin temiz olmasından dolayı oldukça fazla sevilmektedir.

Tekneler adına sığınak iki koyu bulunmaktadır. Rüzgara korunaklı ve demirlemeye uygun olan iki limanı vardır. Denizi oldukça temiz ve akvaryumu andıran koyları bulunmaktadır. Bu yüzden dalmak ve yüzmek isteyenler için oldukça uygundur.

Haritada görüntüle

Cennet Koyu

Bodrum Gezilmesi Gereken Yerler - Cennet Koyu
Hakan Eşidir

Bodrum gezinizde mavi ve yeşilin buluşmuş olduğu cenneti andıran bir yer görmek isterseniz eğer kesinlikle gitmeniz gereken yer Cennet Koyu. Sol ve sağ tarafı çam ormanlarıyla çevrili, kristal berraklığında olan sularıyla ünlü olan Cennet Koyu, Bodrum Merkeze yirmi km uzaklıkta bulunuyor.

Göltürkbükü’ne yakın olan ve adeta bir cennete benzeyen Cennet Koyu, yeşil ve mavi içe içe. Aynı zamanda kamp yapabilirsiniz ancak koyda herhangi bir işletme olmadığından dolayı tesis yok. Bu yüzden ihtiyaçlarınızı farklı yerlerden karşılamanız gerekecektir.

Herhangi bir yapılaşma olmadığından dolayı doğal güzelliğini korumuş olan bu koy, Bodrum’da teknelerin değişmez mola noktalarından bir tanesi. Berrak denizinden ötürü dalış turlarının düzenlemiş olduğu bu koyda birçok farklı balık türünü yakından görebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Osmanlı Tersanesi

Bodrum Tarihi Yerler - Osmanlı Tersanesi
Tolga Ander

Korsan saldırılarını gözlemek adına yapılmış olan Osmanlı Kulesi ile birlikte 19. yüzyılın tersanenin surları da genişletilmiştir. Tersane, günümüzde Bodrum’un en önemli sanat galerilerinden bir tanesi olarak hizmet vermektedir.

Bodrum’da ilk gemi 18. yüzyıl sonlarına doğru tezgaha konulmuş olduğu bir arşiv belgesinde görülmektedir. Tersane, Bodrum Limanı’nın kuzeybatısında, Krada Marina’nın batısında bulunmaktadır.

Tarihi bir Osmanlı mezarlığına da ev sahipliği yapan Osmanlı Tersanesi’nde sene boyunca düzenlenen birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe katılabilirsiniz. Seyir terasından Bodrum Marina’nın muhteşem fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Haritada görüntüle

Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum Merkez Gezilecek Yerler - Bodrum Barlar Sokağı
https://bit.ly/3DuukdM

Gece yaşantısının en popüler noktalarından bir tanesi olan Barlar Sokağı; mekanları, çalan müzikler, rengarenk ve hareketli ortamı ile gece hayatı seven kişiler için oldukça uygun mekanlar arasında yer alıyor.

Bodrum denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden bir tanesi olan Bodrum Barlar Sokağı, 1970’li senelerde kurulan otantik barlar, rock barlar, ünlü müzisyenlerin sahne aldığı lüks gece kulüpleri, caz barlar, yol üstü kafeler, DJ performansları ve karaoke partileriyle dans edebileceğiniz diskolarla tıklım tıklım oluyor.

Sıcak yaz günlerinde denizin tadını çıkardıktan sonra eğlenmek için uğrayabileceğiniz yerlerden olan Bodrum Barlar Sokağı’nda eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz butik dükkanlar da yer alıyor.

Haritada görüntüle

Zeki Müren Sanat Galerisi

Bodrum Merkez Gezilecek Yerler - Zeki Müren Sanat Galerisi
HANDE YILDIRIM

Sanat Güneşi olarak bilinen şarkıcı, söz yazarı, şair ve oyuncu olan Zeki Müren’in son dönemlerini geçirmiş olduğu Bodrum’da bulunan evi, 2000 senesinden sonra müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Her sene yüzlerce yerli ve yabancı gezginin ziyaret etmiş olduğu Zeki Müren Sanat Müzesi, Bodrum Merkez’de Zeki Müren Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüş sonrasında ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Bu durum onu Bodrum Merkez gezilecek yerler arasında yer almasını sağlıyor.

Zeki Müren’in sahne kıyafetleri, kişisel eşyaları, klasik otomobili ve onlarca fotoğrafı gibi birçok ilgi çekici koleksiyonu görebileceğiniz müzede sanatçının Bodrum’da geçen yaşamına tanıklık edeceksiniz. Müzeyi pazar günleri dışında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

İletişim: (0252) 313 19 39

Haritada görüntüle

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Merkez Gezilecek Yerler - Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
Tolga Ander

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en önemli su altı müzeleri arasında bulunduğu gibi aynı zamanda da görülmesi gereken eserleri barındırmaktadır. Kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük Doğu Akdeniz amphora koleksiyonunu bünyesinde barındırmaktadır. Bodrum Kalesi içerisinde bulunan bu müze, Türkiye’nin tek, dünya genelinin ise en önemli su altı arkeoloji müzelerinden bir tanesidir.

Müzenin koleksiyonlarında Yassıada, Serçe Limanı ve Şeytan Deresi batıklarından çıkarılan onlarca tarihi eserin sergilenmiş olduğu müzede özellikle Cam Batığı, mücevherat salonları ve Doğu Roma gemisi gezginler tarafından seviliyor.

İletişim: (0252) 316 25 16

Haritada görüntüle

Myndos Kapısı

Bodrum Merkez Gezilecek Yerler - Myndos Kapısı
Tolga Ander

Bodrum’da görülmesi gereken tarihi yerlerden bir tanesi olan Myndos Kapısı, Milattan Önce 360 senesinde inşa edilmiştir. Bölgenin en büyük antik kentlerinden bir tanesi olan Halikarnassos Antik Kenti’nin devasa giriş kapılarından bir tanesidir.

Halikarnassos yıkılmış olduktan sonra da senelerce başka medeniyetler tarafından kullanılmış olan Myndos Kapısı’nın bir bölümü 1999 senesinde restore edilmiştir. Helenistik, Bizans ve Roma dönemine ait antik mezarların buluğu bölge, Bodrum doğa yürüyüşlerinin önemli bir rotasıdır.

Haritada görüntüle

Karaada Ilıcası

Bodrum Gezilmesi Gereken Yerler - Karaada Ilıcası
Giorgio Varlese

Karaada Ilıcası, Bodrum’un en popüler ılıcasından bir tanesidir. Bodrum’dan dört mil uzaklıkta bulunan adaya tekne ile ulaşabilirsiniz. Ilıcada bulunan suyun sıcaklığı ise otuz iki derecedir. Kayalar arasında bulunmaktadır.

Teknelerin yanaştıkları yerde bir mağara bulunuyor ve tekneler genellikle bu mağaranın girişine demir atıyorlar. Bu mağarada ılıca bulunuyor. Burada bulunan sıcak suyun ve çamurun özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmiş oluğu öne sürülmektedir.

Haritada görüntüle

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Tarihi Yerler - Bodrum Antik Tiyatrosu
Tolga Ander

Bodrum Antik Tiyatrosu, Milattan Önce 4. yüzyıl Klasik Antik Dönemden günümüze kadar ulaşmış bir baş yapıt. Anadolu’da bulunan en eski antik tiyatrolardan bir tanesi olan ve Göktepe’nin güney yamacında denize karşı inşa edilmiş olan Bodrum Antik Tiyatrosu, günümüzde uluslararası tiyatro gösterilerine, sanatsal etkinliğe ve konserlere ev sahipliği yapıyor.

Taş merdivenlerden harika fotoğraflarını çekebilecek olduğunuz Bodrum Antik Tiyatrosu’nda yaz döneminde gerçekleştirilen etkinliklere katılarak bu tarihi yapının etkileyici atmosferini daha fazla hissedebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Pedasa Antik Kenti

Bodrum Tarihi Yerler - Pedasa Antik Kenti
Alberto Serradilla Fidalgo

Yarımada’nın merkezine yaklaşık dört kilometre uzaklıkta bulunan Pedasa Antik Kenti, Leleg kentlerinden günümüze kadar en iyi şekilde korunarak gelmiş olan antik bir şehir. Kümbetleri andıran, kubbeli mezarlar bulunmaktadır.

1919 ve 1921 senelerinde İtalyanlar tarafından açılan mezarlarda bulunana kalıntılar Geometrik Devre olarak tarihlendirilmektedir. Küçük bir girişi yer alan ve kubbeli tek bir odadan oluşan mezarlar, yerel taşların kullanılması ile yapılmıştır.

Haritada görüntüle

İasos Antik Kenti

Bodrum Gezilmesi Gereken Yerler - İasos Antik Kenti
Mustafa Öztunç

İasos Antik Kenti, antik dönemde bir yarımadada kurulmuş olup küçük bir yerleşim olanı olarak kullanılmıştır. Bafa Gölü etrafında yer alan kent, Milen döneminde Argos’tan gelen bir topluluk tarafından kuruluğu esnada bir adaymış.

Buraya dolan alüvyonlar nedeni ile bir yarımada halini almıştır. Adını kolonistlerin başından almış olduğu söylenmektedir. Su kemeleri, büyük suru ve balık pazarı da tarihi kalıntılar arasında bulunmaktadır.

Haritada görüntüle

Apostol Kilisesi

Bodrum Apostol Kilisesi
Berke Baybaş

Apostol Kilisesi, Tavşan Adası’nda yer almaktadır. Kilisenin tarihi Milattan Önce ikinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bazı kaynaklarda İstanbul Ayasofya Kilisesi ile aynı zamanda yapılmış olduğu bilgisi bulunmaktadır.

İki kilisenin aynı tip mimari özelliklere sahip olmuş olduğu görülmektedir. Bazilika planı vardır. Konumu ile hem tarih hem de doğa tutkunları için kesinlikle gerilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Haritada görüntüle

Bargilya Köyü

Bargilya Antik Kenti kalıntılarına da ev sahipliği yapan bu köy, doğal atmosferi bozulmamış olan bir Ege köyü. Tuzla Sulak Alanı’nda yüzlerce çeşit su kuşuna ev sahipliği yapmakta olan köyde yapılacak bir çok şey var.

Zeytin ağaçlarıyla dolu olan şirin sokaklarını gezebilir, organik ürünlerle hazırlanmış ve enerji veren köy kahvaltılarının tadına bakabilir, deniz kenarında bulunan antik hazineleriyle doğa gezisi yapabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraf safarisi, kuş gözlemciliği ve kamp yapmak için oldukça uygun.

Bodrum Venedik Kalesi

Akyarlar Aspat Koyu’na bakan bir yamaçta bulunan Venedik Kalesi, denizin dibinde olan büyük surlarıyla etkileyici bir tarihi yapı. Ege Denizi’nin panoramik manzarasını sunmuş olduğundan dolayı denizden gelecek saldırılara karşı savunma ve gözlem için yapıldığı düşünülen bu kale, eski dönemlerde Cenovalı korsanlara da ev sahipliği yapmış.

Venedik Kalesi’nin surlarının etrafında denize girebilir aynı zamanda da kalenin iç bölümlerini gezerek gün batımında masmavi Ege Denizi’ni fotoğraflayabilirsiniz. Tarihi gezi yapmak isteyenler için Bodrum’un en güzel yeri olabilir.

Kargıcak Koyu

Bodrum Kargıcak Koyu
özcan parlakoğlu

Özellikle kamp yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği Kargıcak Koyu, Bodrum’un en bakir koylarından bir tanesidir. Balıkçılar Koyu olarak da bilinen bu koyun bakir olmasının sebebi ise yollarının son derece bozuk olması.

Koy mavi ve yeşilin buluştuğu konumu sayesinde eşsiz bir manzarası ziyaretçilerine sunuyor. Burada küçük tekneleriyle balık avlayan balıkçılardan taze balık alabilirsiniz. Denizi bir anda derinleştiğinden dolayı denize girecekseniz dikkatli olmalısınız.

Haritada görüntüle

Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii

Bodrum Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii
János Palotás

Bodrum merkezde 18 yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan ve günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii, Bodrum Kalesi’nin hemen giriş bölümünde bulunan insanı etkilemeyi başaran bir eser.

Çınar ağaçları arasında bulunan bu küçük Osmanlı camisi günümüzde huzurlu atmosferiyle hizmet vermeye devam ediyor. Klasik Osmanlı mimarisini yansıtan kesme taşlarla inşa edilmiş olan cami, Bodrum Kalesiyle birlikte görülmeye değer yerler arasında.

Haritada görüntüle

Adabükü

Bodrum Milas Havalimanında Araç Kiralama seçeneğiyle Adabükü’ne ulaşmak çok kolay! Milas Bodrum Havalimanı’na 10 dakika, Bodrum merkeze 20 dakika uzaklıkta olan Adabükü, son dönemlerde popüler hale gelmeye başlayan nispeten gizli koylardan bir tanesi. Bu yüzden henüz çok fazla popüler ve kalabalık olmadan tadını çıkarmanız şart.

Ağaçların içerisinde doğayla uyumlu bir şekilde tasarlanmış bungalov ve villaları ile dikkat çeken Adabükü, masmavi ve dalgasız bir denizde mutlu yüzme deneyimini sağlıyor. Deniz ürünleri severlerin keşfetmesi gereken bir yer.

Bodrum Bağla Koyu

Bodrum’a sadece on dört km uzaklıkta bulunan Bağla Koyu, villaların bulunmuş olduğu küçük yerleşim yerlerden. Son günlerde butik oteller ve villa oteller ile hareketlenmeye başlanmış olan Bağla Koyu, Bodrum’un hala gizli sayılabilecek yerlerinden birisi.

Akyarlar ve Ortakent Yahşi arasında bulunan koy, özellikle Bodrum kamp alanı olarak kullanılıyor. Tüm gün sakin bir koyda denizin tadını çıkarmak ve sahilde uzanarak güneşlenmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Yalıkavak Pirates Inn Cactus Aquapark

Bodrum Yalıkavak Pirates Inn Cactus Aquapark

Korsan temalı su parklarından bir tanesi olan Yalıkavak Pirates Inn Cactus Aquapark, özellikle çocuklar tarafından oldukça ilgi görüyor. Dokuz farklı büyüklükteki olan su kaydırağı, gün boyunca süren animasyon etkinlikleri, çocuk havuzları ve eğlence havuzlarıyla korsanlar içerisinde eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Ailecek ya da arkadaşlarınızla gidebilecek olduğunuz Yalıkavak Pirates Inn Cactus Aquapark’da güneşlenme terasları, zengin içecek menüsü ve şık restoranıyla da öne çıkıyor. Yalıkavak’ta bulunan su parkına yürüyerek ya da minibüsle ulaşabilirsiniz.

İnternet sitesi: https://cactushotels.com/pirates/

İletişim: +90 252 385 33 36

Haritada görüntüle

Kissebükü Koyu

Bodrum Kissebükü Koyu
MEHMET UZUNER

Ulaşımın zor olduğundan dolayı bakir kalmayı başarmış olan Kissebükü Koyu, Bodrum’un en sakin koylarından bir tanesi. Yalnızca tekne ya da zorlu araba yolculuğu sonucunda ulaşabilecek olduğunuz koyda yapılaşma bulunmuyor.

Denizde yüzerken kayalar arasında bulunan ahtapotları, yengeçleri ve vatozları görebileceğiniz bir berraklığa sahip. Hayatın keşmekeşliğinden uzaklaşmak ve biraz kafa dinlemek için buraya gidebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Sandima Köyü

Yalnızca iki kişinin yaşadığı ilginç bir yer olan Sandima Köyü, dağ yamaçlarına yayılmış olan altı yüz senelik terkedilmiş taş evleriyle etkileyici bir manzaraya sahip. Yüzlerce senelik olan bu köy, Yalıkavak sahiline oldukça yakın.

Köyde yalnızca bütün köyü sanat merkezi haline çeviren ressam bir çift yaşıyor. Yerli halk ise yarım asır önce sahil kenarına yerleştikten sonra bu etkileyici köyü terk etmişler. Pek fazla keşfedilmemiş olan bu köye Yalıkavak’tan kısa bir yürüyüşle ulaşabilmeniz mümkün.

Haritada görüntüle

Gerenkuyu Koyu

Bodrum’un en soğuk deniz suyu sıcaklığına sahip koylarından bir tanesi olan Gerenkuyu Koyu, çevresini saran piknik ve kamp alanlarıyla Bodrum günübirlik gezilerinin en popüler yerlerinden bir tanesi.

İnce çakıl taşlı sahip olan Gerenkuyu Koyu’nun denizi akıntılardan dolayı her zaman buz gibi kalan soğuk bir suya sahip. Burada mangal yapabilir, çam ağaçları arasında sahil boyunca yürüyüş yapabilir ve çadırınızı kurarak etkileyici koy manzarasını izleyebilirsiniz.

Mazıköy

Bodrum Mazıköy
Refiye Özdoğan

Hem Gökova Körfezi hem de Bodrum’un büyüleyici manzarasının tadını çıkarmak isteyen kişilerin gizli cenneti konumuna gelmiş olan Mazıköy, Bodrum merkeze elli km uzaklıkta bulunuyor. Burası Hurma Koyu ve Çakıllıyalı Koyu arasında oldukça güzel bir konumda yer alıyor.

Burada temiz havada yürüyüş yapabilir, çınar ağaçları altında köy kahvaltısı yapabilir ve organik zeytinyağı kullanılarak hazırlanan yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Gurme lezzetler için de ziyaret edebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Bodrum Akvaryum Koyu

Bodrum Akvaryum Koyu
Tolga Ander

Bölgede düzenlenen dalış ve tekne gezilerinin merkezi konumunda olan Bodrum Akvaryum Koyu, adını akvaryum gibi olan denizinden alıyor. Çevresinde çam ormanlarının bulunduğu iki yamaç arasında yer alan Akvrum Koyu, büyüleyici güzelliğe sahip.

İnsanlardan biraz daha uzakta yüzmek hem de sadece bir deniz gözlüğüyle Ege’nin su altı zenginliğini yakından görmek adına ziyaret etmeniz gereken bir yer. Bu koya Bodrum Yat Limanı’ndan her zaman yat ve tekne turları bulabilmeniz mümkün.

Haritada görüntüle

Çömlekçi Köyü

Çömlekçi Köyü, Geç Miken gömütlerinin bulunmuş olduğu köydür. 1968 yılında gerçekleştirilen kazılarda dokuz gömüt açılmış ve birden fazla çömlek bulunmuştur. Farklı ölçütlerde olan gömütlerin tabanının taşlar ile kaplı olduğu bilinmektedir.

Haritada görüntüle

Şevket Sabancı Kültür Merkezi

Şevket Sabancı Kültür Merkezi
Recep Adıgüzel

Şevket Sabancı Kültür Merkezi, her yaş grubunun dikkatini çekebilecek olan bir merkez konumundadır. Konserler, sergiler, tiyatrolar, gösteriler ve atölye uygulamaları aktif olarak gerçekleştirilmektedir.

Haritada görüntüle

Turgutreis Pazarı

Her cumartesi günü kurulan bu pazarda gıdadan eşyalara kadar her şey bulunmaktadır. El Sanatları Sokağı’nda ürün satanlar sadece yerliler değil. Bölgeye yerleşmiş olan yabancıların da birçok ürün satmış olduğunu görebileceksiniz.

Haritada görüntüle

Güvercinlik

Bodrum Güvercinlik
Gokhan Ayvaz

Bodrum’a yirmi kilometre uzaklıkta bulunan Güvercinlik, Bodrum’un önemli turistik bölgelerinden bir tanesidir. Balıkçı mahallesi olan bölgeyi günübirlik gezebilecek olduğunuz gibi aynı zamanda da balıkçılar ile birlikte balık tutmaya açılabilirsiniz. Güvercinlik Koyu ve Salih Adası, Güvercinlik gezilecek yerler arasında en popüler olanlarıdır.

Haritada görüntüle

Hacı Molla Hanı

Hacı Molla Hanı, Bodrum Çarşısı içerisinde bulunmaktadır. Osmanlı Devleti dönemine ait olan bir bir yapı olan Hacı Molla Hanı, günümüzde iş yeri olarak kullanılmakta olan bir handır. 1974 senesinde onarılmıştır.

Haritada görüntüle

Tepecik Camisi

Aynı isimli mahallede bulunan cami, 18. yüzyılın başlarında Haşan Ağa tarafından antik dönemden kalma bir agoranın bulunmuş olduğu yere yaptırılmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında yıkılan kubbesi yenilenmiştir. Cami, Bodrum’da Türk mimarisini yansıtan bir yapıdır.

Haritada görüntüle

DOĞAL

TARİHİ

Gündoğan Plajı Tepecik Camisi
Gümbet Koyu Çömlekçi Köyü
Göltürkbükü Plajı Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii
Yahşi Plajı Bodrum Venedik Kalesi
Meteor Koyu ve Meteor Plajı Apostol Kilisesi
Bitez Plajı İasos Antik Kenti
Aspat Koyu Pedasa Antik Kenti
Tavşan Adası Bodrum Antik Tiyatrosu
Karaincir Plajı Myndos Kapısı
Akçabük Plajı Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi
Camel Beach Zeki Müren Sanat Galerisi
Kumbahçe Sahili Osmanlı Tersanesi
Bardakçı Koyu Karakaya Köyü
Bodrum Gün Batımı Plajı Leleg Yolu
Torba Plajı Yalıkavak Kral Mezarları
Bodrum Tuzla Kuş Cenneti Madnasa Antik Kenti
Usuluk Koyu Tabiat Parkı Myndos (Mindos) Antik Kenti
Orak Adası Halikarnas Mozolesi
Cennet Koyu Bodrum Deniz Müzesi
Karaada Ilıcası Bodrum Yel Değirmenleri
Kargıcak Koyu Bodrum Kalesi
Bodrum Bağla Koyu
Kissebükü Koyu
Gerenkuyu Koyu
Bodrum Akvaryum Koyu

Similar Posts