Film Önerileri – İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Film Önerileri - İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Film izlemeyi sevenler için yaşam boyunca en az bir kez izlenmesi gereken filmleri liste haline getirdik. Filmlerin IMDB puanları ve izleyici puanları derlenerek hazırladığımız bu listeyi kamp yaparken ya da yolculuk sırasında kullanmak oldukça işinize yarayacak.

Ölmeden önce kesinlikle izlenmesi, seyredilmesi gereken filmler aynı zamanda yayınlanmış olduğu dönemin en çok izlenen filmleri arasında yer alıyor. Sadece bunlar da değil kült haline gelmiş, başyapıt denilebilecek filmler de bulunuyor.

İçindekiler

Ölmeden Önce Kesinlikle İzlenmesi Gereken En Popüler Filmler

“Efsane filmler hangileri?” diye soruyorsanız eğer bu liste tam size göre. Çünkü IMDB ve izleyici yorumlarından faydalanarak oluşturmuş olduğumuz farklı kategorilerdeki filmler bulunuyor. Daha fazlası için hemen aşağıdaki listeye göz atın!

Esaretin Bedeli

En İyi Filmler - Esaretin Bedeli

Bankacı olan Andy Dufrense, sevgilisi ve karısını öldürmek ile suçlanmaktadır. Suçsuz olduğunu kanıtlayamayan Adny, hapishaneye gönderilir. İlk zamanlarda hapishane magandaları ile uğraşsa da bir süre sonra orada yaşamayı öğreniyor.

Tam yirmi sene boyunca suçsuz yere ceza üstleniyor. Daha sonra bankacılık yetenekleri ile hapishane müdürünün işlerini takip etmeye başlıyor ve bundan sonra işler değişiyor. Aynı zamanda da IMDB listesine göre en yüksek puanı alan filmlerden birisidir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 9.3

Yayımlanma Tarihi: 1994

Oyuncular: Morgan Freeman, Bob Gunton, Gill Bellow, Tim Ronbbins

Harry Potter Serisi

En İyi Filmler - Harry Potter

En iyi macera filmleri arasında yer alan Harry Potter serisi; J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter kitabının filmlere uyarlanmasıdır. Harry Potter serisi sekiz filmden oluşmaktadır. Bu da Harry Potter film serisini en çok beğenilen filmler arasında bulunması için geçerli bir sebep olabilir.

Sekiz serilik filmlerin isimleri ise; Harry Potter ve Felsefe Taşı, Harry Potter ve Sırlar Odası, Harry Potter ve Azbakan Tutsağı, Harry Potter ve Ateş Kadeği, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1 ve Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2’dir.

Filmin konusuna değinmek gerekirse eğer; Potter, küçük yaşta anne ve babasını trafik kazasında kaybeder. Ona bakacak tek kişi teyzesidir. Ancak teyzesi ona hiç iyi bir şekilde davranmaz. Zor geçen bebeklik ve çocukluk dönemlerinin sonrasında 11 yaşında bazı hayvanlar ile konuşabilmiş olduğunu ve öfkelendiği zaman nesneleri kontrol edebilmiş olduğunu fark eder.

Bir süre sonra büyücülerin eğitilmiş olduğu Hogwarts Büyücülük Okulu’na başlar ve hayatı artık değişmeye başlar. Filmlerin konusu ise Harry ve arkadaşlarının başından geçen maceraları ve olayları anlatır.

Fragman – YouTube

Yayımlanma Tarihi: 2001-2011

Oyuncular: Rupert Grint, Richard Harris ve Daniel Radcliffe

Sherlock Holmes

En İyi Filmler - Sherlock Holmes

Aynı isimli popüler dedektif romanından uyarlanan film, 2009 senesinde Jude Law ve Robert Downey Jr.’nin oyunculuğu ile daha etkileyici ve daha dinamik bir film olarak seyirciyle buluşuyor. Hatta en iyi macera filmleri arasında yer almayı başarıyor.

Zamanının en ünlü dedektifi Sharlock Holmes ve ortağı Watson ile birlikte gizemlerin çözülmesi adına gayret gösteriyorlar. Macera konulu filmlerde olduğu üzere ana karakterlerin başından olaylarda geçmiyor değil. Ancak Sharlock, en karmaşık olayları ile çözmeyi beceriyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.6

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Jude Law, Robert Downey, Rachel McAdams

Karayip Korsanları Serisi

En İyi Filmler - Karayip Korsanları

En iyi macera filmleri arasında yer alan Karayip Korsanları, korsan Jack Sparrow’un başından geçen maceraları konu edinmektedir. Beş filmden oluşan bir serinin ilk filmin çıkış tarihi 31 Ekim 2003’dur.

Seride yer alan filmler ise; Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı, Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde, Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı, Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu, Karayip Korsanları: Siyan İnci’nin Laneti.

Fragman – YouTube

Yayımlanma Tarihi: 2003-2017

Oyuncular: Jonny Depp, Richard Harris, Orlando Bloom, Daniel Radcliffe, Geoffrey Rush

The Last Samurai

En İyi Filmler - The Last Samurai

Amerikan Ordusunda görevli kıdemli kaptan Nathan Algren, 19. yüzyıl sonlarına doğru Japonya’dan bir davet ve teklif alır. Kaptan Algren’den Japon İmparatorluğu’nun ilk ordusu için askeri eğitim vermesi istenmektedir.

Her ne kadar çağdaş savaş yöntemleri bakımından gelişim olsa bile samuray kültürü de devam etmektedir. Fakat Kaptan Algren, bir kaza sonrasında, samuray lideri tarafından kurtarılmış olduğu zaman, esas samuray kültürü ile tanışır. Bu tanışıklık onu etkiler.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.7

Yayımlanma Tarihi: 2003

Oyuncular: Timothy Spall, Hiroyuki Sanada, Billy Connoly, Tom Cruise, Ken Watanabe

Hızlı ve Öfkeli Serisi

Film Önerileri - Hızlı ve Öfkeli

Otomobil ve aksiyon severlerin sevecek olduğu filmler arasında bulunan Hızlı ve Öfkeli serisi siz koltuğunuza yaslandığınız zaman silahlar, patlamalar, yarışlar, hızlı arabalar, yakışıklı erkekler ve güzel kızlar ile karşılaşacak olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Hızlı ve Öfkeli serisi, yasadışı sokak yarışı ve silahlı soygun merkezli, macera filmlerinden oluşan bir seri olarak izleyicilerin beğenisine sunuldu. Hızlı ve Öfkeli dünya çapında iyi bir gişe hasılatı yaptığı gibi aynı zamanda da izleyicilerin beğenisini toplamıştır.

Hızlı ve Öfkeli serisi, Hızlı ve Öfkeli, Daha Hızlı Daha Öfkeli, Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı, Hızlı ve Öfkeli 4, Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu, Hızlı ve Öfkeli 6, Hızlı ve Öfkeli 7 ve Hızlı ve Öfkeli 8 isimli filmlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Hızlı ve Öfkeli serisi, en çok beğenilen filmler arasında yer almaktadır.

Fragman – YouTube

Yayımlanma Tarihi: 2001-2017

Oyuncular: Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster

Godfather

Film Önerileri - Godfather

Godfather serisi, Mario Puzo’nun yazmış olduğu The Godfather isimli romandan uyarlanan filmin hikayesi, 2. Dünya Savaşı’nın bitmiş olduğu sene olan 1945 senesinde başlar ve on senelik bir dönemi kapsar.

Godfather, New York’ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafyasını anlatır. Corleone ailesi, suça dayalı bir örgüt olan İtalyan asıllı bir ailedir. Aile, New York’ta bulunan diğer dört aile ile beraber yer altı işleri yönetir.

Ancak Corleona ailesini diğerler ailelerden ayıran fark, Don Corleone’nin politikacılar ve yargıçlar ile yakın ilişkilerinin bulunuyor olmasıdır. Bu durum diğer ailelerin açamamış olduğu kapıları açabilmesine olanak sağlar. Godfather, efsane filmler listesi yapıldığında her zaman kendisine yer bulmaktadır.

Fragman – YouTube

Yayımlanma Tarihi: 1972-1990

Oyuncular: Al Pacino, James Caan, Marlon Brando

The Pianist

Film Önerileri - The Pianist

Geleceği en parlak piyanistler arasında yer alan Wladyslaw Szpilman’ın başından geçen olayları perdeye aktarmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya Polonya’yı işgal eder. Adolf Hitler’in Yahudilere uygulamış olduğu zulüm ile Polonyalı Yahudi olan piyanist ve ailesi de toplama kampına götürülecektir.

Piyanist, toplama kampına gitmekten kurtulur ancak bu kez varoş mahallede yaşamaya başlar. Hayatı bir anda değişir. Daha önce yaşamamış olduğu bir hayatın içerisinde yaşam mücadelesine devam eder. “Ne izlemeli?” sorunuza verilebilecek en iyi yanıtlardan bir tanesi.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2002

Oyuncular: Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Adrien Brody

Yeşil Yol

Film Önerileri - Yeşil Yol

Paul Edgecomb, hapishanede idam mahkumları infaz bölümünde görevli olan baş gardiyandır. İnfaza giden mahkumlar, bir mil uzunluğunda olan yeşil bir yoldan geçmektedir. İdam kararı verilen son mahkum ise John Coffey ismindeki bir adamdır.

İki küçük kızın öldürülmesi ile suçlanmakta olan adam oldukça cüsselidir ancak iyi ve nazik bir insandır. Onun ile konuştukça bunu anlayan Paul, adamın doğa üstü güçleri olmuş olduğuna tanıklık eder.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 1999

Oyuncular: Tom Hanks, David Morse, Micheal Clarke Duncan

Kara Şövalye

Film Önerileri - Kara Şövalye

Gotham şehrinde suça karşı yapmış olduğu mücadeleyi genişleterek tüm sokaklardaki suçluları temizlemeye başlıyor. Bu konuda Savcı Harvey Dent ve Teğmen Jim Gordon Batman’e yardım ediyor.

Her şey istemiş oldukları gibi giderken karşılarına suç dünyasının ezeli isimlerinden olan Joker çıkıyor. Kara Şövalye, muhteşem zeki ve iyi kurgular yapan Joker’e verilen mücadeleyi konu ediniyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 9.0

Yayımlanma Tarihi: 2008

Oyuncular: Christian Bale, Aoron Eckhart, Heath Ledger

Schindler’in Listesi

En Beğenilen Filmler - Schindler’in Listesi

Oskar Schindler adlı adam Nazi askerlerine metal sefer tası üretmekte olan bir fabrikanın sahibidir. Polonya’da bulunan fabrikada üretim yapan adam, Nazi güçlerinin Yahudiler üzerinde uygulamış olduğu baskı ve politikaları yüzünden onlara sahip çıkmak için bin yüz adet Yahudi’ye iş vermiştir.

Baskılar iyice artmış olduğu zaman ve burada çalışan kişilerin durumu öğrenildiği zaman ortalığın karışacak olduğunu bilen Schindler, kurtaracak olduğu insanların listesini hazırlar. Bu listeler ile tüm çalışanlarının yaşamını kurtarmaya çalışan adamı anlatan bir filmdir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8,9

Yayımlanma Tarihi: 1993

Oyuncular: Liam Neeson, Raph Fiennes, Ben Kingsley

Yüzüklerin Efendisi

En Beğenilen Filmler - Yüzüklerin Efendisi

Kendisine, birçok farklı gücü olan yüzük teslim eden Frodo’nun Orta Dünya’dan geçerek Mordor’a ulaşması ve yüzüğün yapılmış olduğu yer olan Hüküm Dağı’nın alevlerinde yüzüğü yok etmesi gerekmektedir.

Bu yüzük uzunca seneler boyunca kayıp olarak kalmıştır ve Karanlıklar Efendisi Sauron’un tüm yaşama hükmetme isteğini, zalimliğini ve kötü amacını içerisinde barındırmaktadır. Yolculuğu esnasında Frodo’ya “Yüzük Kardeşliği” eşlik etmektedir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.8

Yayımlanma Tarihi: 2001

Oyuncular: Elijah Wood, Orlando Bloom, Ian McKellen

Ucuz Roman

En Beğenilen Filmler - Ucuz Roman

Pumpkin ve Honey Buney, yaşamlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift soyguncudur. Diğer taraftan da iki gangster, patronlarına ödemeyi geciktiren birkaç sahtekar gencin yanına gider.

İki gangsterden birisi olan Vincent, patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapması için görevlendirilmişken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığında hile yapmayı reddederek kentten kaçar. Olaylar böyle gelişir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.9

Yayımlanma Tarihi:1994

Oyuncular: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson

Dövüş Kulübü

En Beğenilen Filmler - Dövüş Dövüş Kulübü

Tek düze yaşam süren ve klişeler içerisinde boğulmuş olan insanların yaşamlarına vurgu yapmaktadır. Popüler kültür ismi altında çocukluğundan itibaren herkesin ünlü bir şarkıcı ya da toplum tarafından önem gören bir kişilik olacak olduğu oluşturulmaktadır.

Ancak bu durum büyüdükçe farklı olduğunun kanısına varılmakta ve yalnızlık içerisinde ruhsal problemlere yol açabilecek olduğu belirtilmektedir. Tüm bunları yaşayan ve ünlü bir araba firmasında çalışan Tyler, uykusuzluk problemleri yaşar ve yaşamı çekilmez olur.

Doktora gittiği zaman terapi gruplarına katılmasının iyi gelecek olduğu söylenir. Terapi gruplarında farklı insanlar ile tanışan ve kendisi gibi olan diğer kişilerinin yaşamış olduğunu fark eden Tyler, evinin yanması ile beraber hayatına farklı bir yön verir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.8

Yayımlanma Tarihi: 1999

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf,

Forrest Gump

En Beğenilen Filmler - Forrest Gump

Düşük bir IQ’ya sahip olan Forrest Gump, genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığı zaman aşık olur. Gump aralarında Kennedy, Nixon ve Elvis Presley’in da olmuş olduğu tarihsel kişiler ile şans eseri tanışır.

1950’lerden 1970’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump, tamamen şans ederi olan Vietnam Savaşı’na ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik ettiği gibi aynı zamanda da rol alır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.8

Yayımlanma Tarihi: 1994

Oyuncular: Tom Hanks, Gary Sinise, Robin Wright

Inception (Başlangıç)

En Güzel Filmler - Inception

Dominick Cobb, yeni nesil yetenekli hırsızdır. İnsanların rüyasına girebilen ve bilinç altına hükmeden Cobb’un son kurbanı Japon iş insanı olan Saito’dur. Cobb, kendisine verilmiş olan görevi yerine getireceği sırada kendi bilinçaltının en büyük korkusu karısı Mal’ı görür ve iş başarısızlık ile sonuçlanır.

Artık iş verenlerin ölüm listesindedir. Bu listeden kurtulması adına Japon iş insanı kendisine bir iş verir. Son görev bilinçaltından bir şey çalmak değil bir düşünce yerleştirmektedir. Başlangıcı tamamlayabilirse çocuklarına kavuşacak ve eski yaşamına dönebilecektir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.8

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Tom Hardy, Leonardo DiCaprio, Joseph Gorden Levitt, Ellen Page

Star Wars

En Güzel Filmler - Star Wars

Film alternatif bir evrende geçiyor. Çok uzun zaman önce, uzak bir galekside, unutulmuş zamanlarda. İyi ve kötüler arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Yıldız Savaşları Filmleri üçleme olarak çekilmektedir.

Yıldız Savaşları izleme sırası;

Yıldız Savaşları: Bölüm 1 – Gizli Tehlike

Yıldız Savaşları: Bölüm 2 – Klonların Saldırısı

Yıldız Savaşları: Bölüm 3 – Sith’in İntikamı

Han Solo, Bir Star Wars Hikayesi

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

Yıldız Savaşları: Bölüm 4 – Yeni Bir Umut,

Yıldız Savaşları: Bölüm 5 – İmparator

Yıldız Savaşları Bölüm 6 – Jedi’in Dönüşü

Star Wars: Güç Uyanıyor

Star Wars: Son Jedi

Fragman – YouTube

Yayımlanma Tarihi: 1980

Oyuncular: Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford

Matrix

En Güzel Filmler - Matrix

Henry Hill iki arkadaşı ile beraber bir soyguna kalkışır. Hedefi daha yukarıda olan iki arkadaşı soyguna katılan diğerlerini öldürür. Böylelikle mafya içerisinde yükselmeye başlar. Bu durum Henry’i kötü etkiler.

Fragman – YouTube

IMBD Puanı: 8.7

Yayımlanma Tarihi: 1999

Oyuncular: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci

Hayat Güzeldir

En Güzel Filmler - Hayat Güzeldir

İkinci Dünya Savaşı’ndan birkaç sene öncesini konu alan filmde Guido, Dora’ya aşık olur ve birçok engele rağmen evlenirler. Rahata kavuştuklarını düşünürken savaş çıkar. Hayatları bu savaş sonucunda değişir.

Yahudi olmuş olduklarından dolayı toplama kampına götürüldükleri zaman Guido, oğluna savaşın bir oyun olmuş olduğunu söyleyecek; oğlu, oyunu başarı ile tamamlar ise ödül olarak çok istemiş olduğunu bir oyuncak tank armağan edecektir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 1997

Oyuncular: Giorgio Cantarini, Nicoletta Brachi, Roberto Benigni

Parazit

En Güzel Filmler - Parazit

Ki-Taek işsiz ve fakir bir insandır. Ki-Taek, oğlu, karısı ve kızı ile Seul’ın arka mahallerinde böceklerin istila etmiş olduğu bir ev içerisinde hayatına devam etmektedir. Bir gün oğlu Ki Woo, oldukça varlıklı olan bir ailenin evinde özel eğitmenlik işi bulur ve bu aile hayatının bir parçası haline gelmeye başlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Kang- Ho Song, Sun Kyun Lee, Yeo Jeong Jo

Er Ryan’ı Kurtarmak

Film Tavsiyeleri - Er Ryan’ı Kurtarmak

İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusunda gerçekleşen bir olayı konu edinen filmde James Ryan isimli askeri bulma çabaları konu edinmektedir. Dört oğlunu savaşa göndermiş olan anne, üç oğlunun ölmüş olduğunu haberini aldığı zaman geriye kalan tek oğlunun durumunu merak eder.

Son çocuk Er James Ryan’dır. Amerikan ordusu bu askerin yaşamış olduğunu annesine bildirmek için seferber olur, ne gerekiyorsa yapılır. Kült filmler arasında yer alan Er Ryan’ı Kurtarmak, kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında bulunuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 1998

Oyuncular: Tom Hanks, Matt Doman, Tom Sizemore

Ruhların Kaçışı

Film Tavsiyeleri - Ruhların Kaçışı

Anime film olan Ruhların Kaçışı macera ve aksiyon konulu filmler arasında yer almaktadır. Chihiro adlı küçük kız kasabasından başka bir kasabaya annesi ile beraber taşınır. Chihiro kasabadan ayarılacak olduğu için üzülse bile yola çıkarlar.

İlk olarak mola yerine babası ve annesi domuza dönüşür ve macera bu şekilde başlamış olur. Gitmiş olduğu ruhlar aleminde Haku, Kamanji ve Yabuba gibi birden fazla ruh ile tanışıyor. Yaşamış olduğu macera ona birçok şeyi öğretiyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 2001

Oyuncular: Miyu Irino, Daveigh Chase, Suzanne Pleshette

Yıldızlararası

Film Tavsiyeleri - Yıldızlararası

Uzay konulu filmler arasında bulunan Yıldızlararası, dünyada hayat son olmaya başlamıştır ve Cooper’ın önderlik edecek olduğu bir grup insan galaksinin ötesine yolculuk ederek yeni hayat yerleri aramak adına keşfe çıkar. Film aynı zamanda da zaman yolculuğunu konu edinmektedir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Matthew McConaughey, Mackenzie Foy, Micheal Caine, Anne Hathaway

Leon

Film Tavsiyeleri - Leon

Mathilda isimli küçük kız kötü bir aile ortamı içerisinde hayatına devam etmektedir. On iki yaşına geldiği zaman dağılmış olan bir aile düzeni içerisinde mutsuz bir şekilde yaşantısına devam etmektedir. Değer vermiş olduğu tek şey küçük kardeşidir.

Ailesi uyuşturucu işine bulaşmış olduğundan dolayı tehdit altındadır. Bir gün Mathilda alışverişe gider ve dönmüş olduğu zaman tüm ailesinin öldürülmüş olduğunu görür. Uyuşturucu baronu tüm ailesini öldürmüştür.

Mathilda ne yapacak olduğunu bilemez. Leon’un kalmış olduğu daireye sığınır. Leon, soğuk kanlı bir kiralık katildir. Duygusuz ve yalnız yaşayan Leon, yaşantısına aniden dahil olan küçük ve kimsesiz olan kıza sahip çıkar. Olaylar böylece gelişmeye başlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 1994

Oyuncular: Natalie Portman, Gary Oldman, Jean Reno

Joker

Film Tavsiyeleri - Joker

Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in yaşantısına odaklanmakta. İnsanlar tarafından dışlanmakta olan Arthur, yalnız birisidir. Sürekli bir bağ kurma arayışı içerisinde olan Arthur, hayatını takmış olduğu iki maske ile geçirir.

Gündüzleri, hayatına devam edebilmek için palyaço maskesini yüzüne takar. Geceleri ise asla üzerinden silip atamayacak olduğu bir maske takar. Babasız bir şekilde büyümüş olan Artur’u en yakın arkadaşı olan annesi Happy ismi ile çağırır.

Annesinin takmış olduğu bu lakap, Arthur’un içerisinde acıyı gizlemesine yardımcı olmaktadır. Fakat maruz kalmış olduğu zorbalıklar, onun topluma aykırı bir insan olmasına neden olur. Yavaş yavaş psikolojisi bozulur ve kendi kimliğinden uzaklaşarak Joker karakterine bürünür.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Robert De Niro, Joaquin Phoneix, Zazie Beetz

1917

Yabancı Film Önerileri - 1917

Film, Birinci Dünya Savaşı döneminde yaşananları konu ediniyor. Birinci Dünya Savaşı esnasında Britanya askeri olan Blake ve Schofield, gerçekleştirmesi pek mümkün olmayan bir görevi üstlenirler.

Görevleri, zaman karşı yarışırken düşman bölgesini geçerek binlerce askerin hayatını kaybetmesini engellemek için bir mesaj iletmektedir. Blake’in kardeşi de onların arasında bulunmaktadır. Bu durumda Blake’i daha fazla ciddiye alması gereken bir mücadele haline getiriyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Dean Charles Chapman, George Mackay, Daniel Mays

Whiplash

Yabancı Film Önerileri - Whiplash

Whiplash, genç bir müzisyenin hikayesini konu ediniyor. Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlamış olan Andrew, işinde tam anlamı ile usta haline gelmek ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü onunla gider.

On dokuz yaşındadır ancak dersler harici tüm gücü ile antrenman gerçekleştirir. Bir gün, okulun en sert hocalarından bir tanesi olan Terence Fletcher’ın dikkatini üzerine çeker. Fletcher, Adrew’i okulun en parlak öğrencilerin seçilmiş olduğu “Studio Band”’e seçer. Olaylar böylelikle başlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Miles Teller, J.K Simmons, Melissa Benoist

Prestij

Yabancı Film Önerileri - Prestij

Prestij, birbirlerini yenmeye çalışan iki sihirbazın öyküsünü konu ediniyor. 19. yüzyıl sonlarında Londra’da Robert Angier, eşi Julia McCulloug ve Alfred Borden hem arkadaş hem de bir sihirbazın asistanıdırlar.

Bir gösteri sırasında Julia hayatını kaybettiği zaman zaman Robert, hayatını kaybetmesinden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içerisinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip haline gelirler. Birbirlerini sahne üstünde performansını sabote etmeye çalışırlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2006

Oyuncular: Scarlett Johansson, Hugh Jackman, Christian Bale

Başkalarının Hayatı

Yabancı Film Önerileri - Başkalarının Hayatı

Film iktidarın meşrutiyetini devam ettirmek için ülke genelinde kurmuş olduğu istihbarat servisini ve bu servisin içerisinde önemli bir pozisyonda gören alan ve Bakan tarafından bir sanatçıyı takip etme görevine atanmış olan Yüzbaşı Gerd Wiesler’in karşılaşmış olduğu oyunları konu edinmektedir.

Wiesler, gözetlemiş olduğu tiyatro yazarının rejime karşı gelmemiş olduğu, herhangi şüpheli bir harekette bulunmamış olduğu görür ve bu görevin altında farklı bir şey olduğunu fark eder. Yazar ile zamanla gizli bir dostluk kuracaktır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2006

Oyuncular: Ulrich Mühe, Martina Gedeck, Ulrich Tukur, Sebastian Koch

Zincirsiz

Yabancı Film Önerileri - Zincirsiz

Köle Django’nun Alman asıllı olan ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesi sonucunda başlıyor. Django, eski efendisini diri ya da ölü elde etmek isteyen Schultz ile anlaşmaya girer ve hürriyeti karşısında kardeşleri kendisine getirecek olduğuna dair söz verir.

Görev başarı ile tamamlanır ancak ikilinin yolları ayrılmaz. İkisi birlikte Güney’in en fazla aranan suçlularının peşine düşerler. Avlanma becerilerini her geçen gün daha da geliştirmiş olan Django’nun artık yalnızca tek bir amacı bulunmaktadır. Köle ticareti yüzünden kaybetmiş olduğu eşini bulmak.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2012

Oyuncular: Christoph Waltz, Jamie Foxx, Leonarda Di Caprio

Yenilmezler

Evde Film Önerileri - Yenilmezler

Beklenmemiş olan bir düşman su yüzüne çıkarak dünyanın güvenliğini tehdit etmeye başlıyor. S.H.I.E.L.D ismi ile bilinen Uluslar arası barışı koruma teşkilatının yöneticisi olan Nick Fury, dünyayı böyle bir felaketten kurtarmak için bir takıma ihtiyacı olmuş olduğunu anlıyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Robert Downey, Chris Hemsworth, Jr. Mark Ruffalo

İhtiyar Delikanlı

Evde Film Önerileri - İhtiyar Delikanlı

Film, senelerce hapiste tutulmuş olan bir adamın serbest bırakılmasının sonrasında intikam arayışını konu alıyor. Adam, bir gün kaçılır ve on beş sene boyunca eski bir hücre içerisinde tutuklu kalır. Hiçbir açıklama yapılmaz. Sonra bir gün serbest bırakılır.

Eline cep telefonu, pahalı kıyafetler ve para verilir. Bu adam başına gelen bu durumun neden ve nasıl olmuş olduğunu anlamak ve gereken intikamı alma konusunda kararlıdır. Kendisini kaçıranların daha büyük planlarının olduğu keşfeder.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2003

Oyuncular: Hye Jeong Kang, Ji- Tae Yoo, Min- sik Choi

Senin Adın

Evde Film Önerleri - Senin Adın

Senin Adın, farklı yerlerde hayatlarında devam etmesine rağmen birbirlerine bağlı bir hale gelen iki yabancının hikayesini beyaz perdeye taşıyor. Yaşantısından pek fazla memnun olmayan Mitsuha, etrafı dağlar ile çevrili olan bir bölgede yaşar.

Vali olan babası seçim kampanyaları ile uğraşmaktadır. Evde kendisi, büyükannesi ve kardeşinin dışında kimse yoktur. Kırsal kesimde olan hayatından sıkılmış olan Mitsuha, Tokyo’da hayat sürmenin hayali kurmaktadır.

Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise, Tokyo’da yaşayan bir gençtir. Taki’nin günleri çalışarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek geçmektedir. Fakat bir gün, rüyasında kendisini dağların sarmış olduğu kentte yaşayan bir kız olarak görecektir. Daha sonra bu iki genç birbirlerine bağlanırken bulacaktır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2016

Oyuncular: Mone Kamishiraishi, Ryunosuke Kamiki, Ryo Narita

Coco

Evde Film Önerileri - Coco

Film, on iki yaşında olan Miguel’in ölüler diyarında olan macerasını konu ediniyor. On iki yaşında olan Miguel’in en büyük kahraman efsanevi Meksikalı gitarist Ernasto de la Cruz’dur. Fakat Cruz yaşantısını kaybetmiştir.

Migeul’in onun ile tanışma imkanı bulunmamaktadır. Her gün Cruz’un şarkılarını dinleyen Miguel bir gün ünlü müzisyenin gitarını bulur. Fakat gitarı çalması onu bir an Ölüler Diyarı’na götürür. Çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hectorile karşılaşır. Birlikte olağanüstü yolculuğa çıkar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2017

Oyuncular: Anthony Gonzalez, Gael Garcie Bernal, Benjamin Bratt

3 Ahmak

Evde Film Önerileri - 3 Ahmak

Raju, Farhan ve Rancho Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunu kazanırlar. Okula girdiklerinden itibaren birbirlerini bulan bu üç genç adam arkadaş olurlar. Okulda başlarından geçen olaylar anlatılıyor.

Fragman – YouTube

IMBD Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Mona Singh

Oyuncak Hikayesi

Efsane Filmler - Oyuncak Hikayesi

Andy, oyuncak koleksiyonu yapmayı oldukça seven ve bu oyuncaklarına değer veren bir çocuktur. Fakat Andy’nin oyuncakları hakkında bilmemiş olduğu bir şey vardır. Bu da Andy’nin yokluğunda, oyuncakların hayata gelmiş olduğudur.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 1995

Oyuncular: Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles

Her Çocuk Özeldir

Efsane Filmler - Her Çocuk Özeldir

Film, problemli bir çocuk ve onun yaşantısını değiştiren bir öğretmenin öyküsünü anlatıyor. Hiç kimse tarafından takdir edilmeyen bir çocuk olan Ishaan Awasthi, sekiz yaşındadır. Dersleri kötüdür ve arkadaşları ile sık bir şekilde kavga eder.

Çevresinde bulunan kişiler tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disiplinli olması için yatalı okula gönderilir. Ancak durum burada da farklı değildir. Ancak resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışıncaya kadar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Aamir Khan, Tisca Chopra, Darshell Safary

Soysuzlar Çetesi

Efsane Filmler - Soysuzlar Çetesi

Alman kuşatması altında olan Fransa, her zaman olduğundan daha zor günler geçirmektedir. Kuşatma sırasında hasar gören sivillerden bir tanesi olan Shosanna, ailesinin öldürülmesine tanık olmuştur.

Kurtulmayı başaran kadın Paris’e giderek burada yeni kimlik ile sıfırdan yaşama başlar. Diğer taraftan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Yahudi Teğmen Raine hedefine ulaşmak için farklı planlar kurar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Daine Kruger, Brad Pitt, Eli Roth

Bir Rüya İçin Ağıt

Efsane Filmler - Bir Rüya İçin Ağıt

Uyuşturucu bağımlısı bir genç ile televizyon bağımlısı annesi ile arasındaki her geçen gün artan uçurumu konu edinmektedir. Uyuşturucu batağında olan Harry’in yaşantısındaki tek hedefi daha fazla uyuşturucudur.

Annesini hayata bağlayan en sevmiş olduğu yarışma programıdır. Bir gün bu yarışmaya katılmaya hak kazanmış olduğu zaman, tek isteği ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek olacaktır. Kadın zayıflama hapları kullanarak hedefine ulaşmaya çalışır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2000

Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly

Dangal

Efsane Filmler - Dangal

Gerçek bir hayat hikayesi anlatılan filmde, 2010 senesinde yapılan olimpiyat oyunlarında Hintli oyuncuların yaşamış oldukları olaylar işlenmektedir. Yaşantısı boyunca profesyonel güreş eğitimi almayan Phogat, eski bir güreşçi olan babasının eğitimi ile Hindistan’a altın madalya kazandırır.

Altın madalya kazandırmasının yanı sıra tarihe de geçer. Dört sene sonra olimpiyatlara ise bu sefer kardeşi Babita Kumari katılır ve oda dünya şampiyonu olarak altın madalya kazanmıştır. En iyi Hint filmleri arasında bulunmaktadır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2016

Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh

Onur Savaşı

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler - Onur Savaşı

Filmde kırk yaşındaki Lucas, geçirmiş olduğu zor boşanma döneminin sonrasında yaşantısını tekrar düzene sokabilmenin peşindedir. Kreşte işe girer, yeni bir kız arkadaş edinir ve buluğ çağında olan oğlu ile arasında yaşanan problemli ilişkiyi onarmaya çalışır.

Her şey yoluna girmek üzereyken işler tamamen tepetaklak olmaya başlar. Sadece öylesine söylenmiş küçük bir yalan, yaşamış olduğu kasabanın tamamına yayılır. Lucas kendisi yaşamı ve saygınlığı adına savaşırken bulur.

Fragman – YouTube

IMBD Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2012

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp

Amelie

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler - Amelie

Paris’te garsonluk yaparak, kendisine has bir dünya içerisinde yaşayan çekingen, saf ve masum bir kızdır. Annesinin beklenmemiş ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşamış olduğu travmalar sonucunda boş şeyler ile uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışır.

Yaşamı sıkıcı bulmuş olduğundan dolayı kendisi son derece yalnız olarak hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulmuş olduğu kutuyu ve onun aracılığı ile sahibi keşfetmesi sonucunda biter.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2001

Oyuncular: Audrey Tautou, Matheiu Kassovitz, Rufus

Kefernahum

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler - Kefernahum

Film, Lübnanlı bir çocuk olan Zain’in öyküsünü konu edinmektedir. Zain, sıradan bir küçük çocukken kendisini istismar eden ailesine baş kaldırarak kaçan, zekası ve pratikliği sayesinde sokaklardaki hayat savaşından kazanan olarak çıkar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Zain Al Refeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole

Bir Ayrılık

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler - Bir Ayrılık

Boşanmak üzere olan Simin ve Nadir, çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşerek kadından yardım istemektedir. Bir kadının eşinden boşanmak adına dilekçe vermesinin sonrasında yaşanan olayları konu edinmektedir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2011

Oyuncular: Payman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat

İçimdeki Yangın

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler - İçimdeki Yangın

Aile dostları olan bir avukatın çağrısı ile birlikte annelerinin vefatının sonrasında kendilerine yazılmış bir mektup ile karşılaşan Jeanne ve Simon kardeşler, ölen annelerinin son isteklerini yerine getirmek hedefi ile Lübna’na giderler. Olaylar bundan sonra gelişir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Melissa Desormeaux Poulin, Lubna Azabal, Maxim Guadette

Yukarı Bak

En Çok İzlenen Filmler - Yukarı Bak

Rastlantı olarak yolları kesişen iki çocuk, senelerce sürecek bir hikayenin ana karakterleridir. Maceracı doğan ve yaşamdaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin istemiş olduğu tek şey dünyayı gezebilmektedir.

Carl ise sessizliği ve sakinliği ile örtmüş olduğu maceraperestliği ve kocaman kalbi ile Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki çocuk büyümüş olduktan sonra evlenir ve yaşlanır. Ellie’ ölür, Carl ilse sevdiğinden tek kalan şeyi gerçekleştirmeye koyulur.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Edward Asner, Jordan Nagai, John Ratzenberger

Yeşil Rehber

En Çok İzlenen Filmler - Yeşil Rehber

 

Film, ünlü bir piyanist ve konser turu çerçevesinde onun şoförü olarak çalışan Tony’in öyküsünü anlatıyor. Ünlü müzisyen Dr. Don Shirley, tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir.

Kendisi ile beraber gezecek bir şoför arayan ünlü müzisyen, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro Amerikalılar adına güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alarak yolculuk eder.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Linda Cardellini, Mahershala Ali, Viggo Mortensen

Pan’ın Labirenti

En Çok İzlenen Filmler - Pan’ın Labirenti

Pan’ın Labirenti, fantastik bir dünyaya kaçmış olan küçük bir kızın hikayesini anlatıyor. Yalnız bir kız çocuğu olan Ofelia, babasının etrafına yapmış olduğu eziyetleri gözlemlemektedir. 2006 yapımı olan film, izlenebilir.

Ofelia’nın gerçeklikten kaçabilecek olduğu tek yer kendi hayal dünyasıdır. Gerçeklikte bulamamış olduğu huzuru, hayal dünyasında aramaya başlayacaktır. Bu sırada da vahşet tüm sertliği ile çevresinde devam edecektir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2006

Oyuncular: Ivana Baquero, Ariadna Gil, Sergi Lopez

Gözlerindeki Sır

En Çok İzlenen Filmler - Gözlerindeki Sır

Ülkenin önemli mahkemelerinden birisinde senelerce sorgu müfettişliği yapmış olan Benjamin Esposito, görevinden ayrılarak kendisini oldukça etkileyen bir olayı kaleme alarak romana çevirmeyi hedeflemektedir.

Olay ile ilgili belge ve bulguları tekrar inceleyebilmek için eski çalıştığı yeri geri döner. Bu süreç onun için adalet ve vicdan kavramlarının acı gerçeklerinin su yüzüne çıkmış olduğu bir sürece dönüşür. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında bulunmaktadır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Ricardo Darin, Soledad Villamil, Pablo Rago

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)

En Çok İzlenen Filmler - Para Avcısı

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı), gerçek bir hayat öyküsü konu ediniyor. Jordan Belfort, yirmi dört yaşında hırslı ve genç bir adamdır. Para kazanma isteği ile Wall Street borsasında önce komisyoncu sonrasında CEO olur.

Önemsiz tahviller ile birden fazla yatırımcıyı kandırarak, kısa zaman içerisinde bir para makinasına ve aynı zamanda da para harcama makinasına dönüşür. Son derece pahalı lüks istekler ile dolu olan kirli bir oyunun içerisindedir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Leonardo Di Caprio, Jonah Hill, Margot Robbie

Babam ve Oğlum

Sinema Tarihinin En İyi Filmleri - Babam ve Oğlum

Deniz, annesi henüz doğmadan önce vefat etmiş, bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından yetiştirilmiştir. Babası dışında tanımış olduğu tek bir akrabası bulunmamaktadır. Ancak babası, bir gün şaşırtacak bir haber ile gelir. Babası ve hiç görmediği dedesi ile küçük bir kasaba yaşayacaktır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Ege Tanman

Kan Dökülecek

Sinema Tarihinin En İyi Filmleri - Kan Dökülecek

Daniel Plainview, 1900’lü senelerin başlarında ıssız bir bölgede, petrol arama çalışmaları gerçekleştiren bir şirketin sahibidir. Daha fazlasına sahip olmak isteyen bu kişinin tek varlığı küçük oğludur.

Petrol bulmuş oldukları bu bölgeyi yerli halkın izini ile arama iznini satın alan adam hırsın götürmüş olduklarına tanık olacak. Diğer tarafta kasabanın genç rahibinin hayatındaki hırs faktörü de Daniel’de olmuş olduğu gibi, tek varlığıdır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Paul Dano, Ciaran Hinds, Deniel Day Lewis

V For Vendetta

Sinema Tarihinin En İyi Filmleri - V For Vendetta

Film, 2020 senesinin İngiltere’sinde geçmektedir. Halk, engeller ve yasaklar ile idare edilmektedir. Şiddet yanlısı bir konum başlamıştır. Bu kargaşanın ortasında görünen gizemli V, belaya bulaşmış olan masum bir kadın olan Evey’i kurtarır. Ancak bu davranış başkaldırıyı başlatır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves

Asfaltın Kralları

Sinema Tarihinin En İyi Filmleri - Asfaltın Kralları

Asfaltın Kralları, 1966 senesinde düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek öyküsünü konu ediniyor. Lee Lacocca ve Henry Ford II ikisi, farklı fakat kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan araba yapmalarını ister.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Jon Bernthal, Matt Damon, Christian Bale

Ters Yüz

Sinema Tarihinin En İyi Filmleri - Ters Yüz

Film, küçük bir çocuğun hikayesini konu ediniyor. Küçük Riley için yaşam, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlaması ile baştan sonra değişir. Riley’i yeni bir hayat beklemektedir. Bu yeni hayat onun için küçük bir kaos olacaktır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Bill Hhader, Lewis Black, Amy Poehler

Büyük Dövüş

İzlenmesi Gereken Filmler - Büyük Dövüş

Alkolik bir boksörü oğlu olan Tom Conlon, evine döner. Farklı dövüş sporlarının bir arada yer almış olduğu bir turnuva adına babası tarafından hazırlanmaya başlar. Bu turnuva onu abisi ile karşı karşıya getirecektir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2011

Oyuncular: Tom Hardy, Nick Nolte, Joel Endgerton

İhtiyarlara Yer Yok

İzlenmesi Gereken Filmler - İhtiyarlara Yer Yok

Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulmuş olduğu çantayı alır ve başını hiç beklememiş olduğu bir belanın içerisine sokar. Peşinde kiralık katil vardır. Vietnam gezisi olan Moss, uyuşturucu olaylarının ortasında bir soruna dönüşen olaya karışır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Javiyer Bardem, Josh Brolin, Tommy Lee Jones

Zindan Adası

İzlenmesi Gereken Filmler - Zindan Adası

Kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında bulunan Zindan Adası’nda Chuck Aule ve Teddy Daniels adına iki polis memuru, Rahel Solando isimli bir akıl hastasının ortadan kaybolması sonucunda Ashecliffe Hastanesi’ne gider.

Shutter Adası isimli bölgede bulunan hastane tehlikeli akıl hastalarının tedavi görmüş olduğu bir yerdir. Polisler soruşturma yapmak için gitmiş olduğu hastanede gelişen esrarengiz olaylar konu ediniliyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Emily Mortimer, Mark Ruffalo, Leonardo Di Caprio

Gizli Dünya

İzlenmesi Gereken Filmler - Gizli Dünya

Gizli Dünya, beş yaşında olan oğlu ile beraber küçük bir odaya hapsedilen annenin dramını anlatıyor. Küçük çocuk ve annesi dört duvar ile çevrili olan bir oda içerisinde hayatlarını sürdürmektedir. Kaçış için planı yapan anne oğlun gerilimini konu ediniyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Jacob Tremblay, Brie Larson, Sean Bridgers

Kayıp Balık Nemo

İzlenmesi Gereken Filmler - Kayıp Balık Nemo

Animasyon filmi olan Kayıp Balık Nemo, aile, baba oğul ilişkisi, yiğitlik, arkadaşlık ve fedakarlık gibi temaları işliyor. Palyaço balığı olan Marlin, karısının zamansız ölümü sebebi ile küçük oğlu Nemo için fazla kaygılanmaktadır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2003

Oyuncular: Ellen De Generes, Alexander Gould, Alber Brooks

Andhadhun

Ne İzlemeli - Andhadhun

Hint filmleri arasında bulunan Andhadhun, karışmamış olduğu bir suçun içerisine sürüklenerek yaşamı değişen görme engelli bir piyanistin öyküsünü konu edinmekte. Piyanist Akash, Londra’da verecek olduğu konser için hazırlanmaktadır.

Bu sıra da 70’li dönemlerin ünlü bir oyuncusu olan Pramod Sinhaile ile restoranda tanışır ve beklememiş olduğu bir teklif ile karşı karşıya gelir. Pramod, eşine sürpriz hazırlamak ister ve bunun için Akash’a iş teklif eder. Akash’ın yaşamı bu teklif ile değişir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Ayushamann Khurra, Tabu, Radhika Apte

Asabiyim Ben

Ne İzlemeli - Asabiyim Ben

Film, insanın doğasında bulunan şiddet ve öfkenin farklı boyutlarda dışa vurmuş olduğu, farklı altı kısa hikayeden oluşuyor. Zamandan ve mekandan farklı olan kişilerin yaşamı ufak bir öfke ile tamamen değişiyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Leonardo Sbaraglia, Oscar Martinez, Ricardo Darin

Mary ve Max

Ne İzlemeli - Mary ve Max

Animasyon filmleri arasında bulunan Mary ve Max, hayat hakkında acı ve tatlı gerçeklikleri konu edinmektedir. Avustralya’nın kenar mahallerinden birisinde yaşayan Mary, yoksul ve sorumsuz bir aileye sahip olan bir kız çocuğudur.

Küçük kızın konuşabilmiş olduğu tek kişi mektuplaşmış olduğu Avustralyalı bir gazidir. Postaneye gitmiş olduğu bir gün şans eseri olarak bir New York adres rehberi görür. Mary, rehberi karıştırır ve bir adama mektup yazmaya başlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Eric Bana, Philip Seymour Hoffman, Toni Collette

Klaus: Sihirli Plan

Netflix Film Önerileri - Klaus: Sihirli Plan

Bir postacı, akademide bulunan en kötü postacı olmuş olduğu kanıtlamış olduktan sonra, Noel Baba’nın saklanmış olduğu kuzeyde buz tutmuş bir kasabaya gönderilir. Komedi ve animasyon filmleri arasında bulunmaktadır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Jason Schwartzman, J.K Simmons, Rashida Jones

Cinayet Günlüğü

Ne İzlemeli - Cinayet Günlüğü

Polisiye filmleri arasında bulunan Cinayet Günlüğü, bir gün tecavüze uğramış olan bir kadın cinayete kurban gider. Olayı çözmek için lokal bir polis dedektifi getirilir. Ancak uygulamış olduğu tüm yöntemler onu cinayetten uzaklaştırır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2003

Oyuncular: Roe ha Kim, Kang ho Song, Sang kyung Kim

Kayıp Kız

Ne İzlemeli - Kayıp Kız

Kayıp Kız, karısının ani bir şekilde ortadan kaybolmasından sorumlu tutulmakta olan bir adamın öyküsünü anlatıyor. Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlayacakları gün Amy ortadan anien kaybolur. Polis, Nick’ten şüphelenmeye başlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Savaş Vadisi

Güzel Filmler - Savaş Vadisi

Film, tek bir kurşun bile harcamadan yetmiş kişiye yakın kişiyi kurtaran bir kahramanın hikayesini konu ediniyor. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’nda bulunan Medic Desmın T Doss, Okinawa Savaşı’nda görev yaparken insanları öldürmeyi reddeder.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2016

Oyuncular: Sam Worthington, Luke Bracey, Andrew Garfield

Büyük Budapeşte Oteli

Güzel Filmler - Büyük Budapeşte Oteli

Büyük Budapeşte Oteli, 20. yüzyılın başlarında olan iki savaş arasındaki dönemde geçmektedir. Filmde Avrupa’nın hayali Zubrowka kentinde bulunan Büyük Budapeşte Oteli’nin ihtişamlı dönemi anlatılıyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Ralp Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Güzel Filmler - Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

İri yapıya sahip olan Vikingler ve vahşi ejderhaların efsanevi evreninde geçen bir macera komedi filmi. Film, ejderhalar ile savaşmanın hayat biçimi olduğu Berk adasında yaşamına devam eden bir Vikingli delikanlının çevresinde geçer.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Jay Baruchel, Gerard Butler, Christopher Mintz Plasse

Tutsak

Güzel Filmler - Tutsak

Film, adaleti kendi elleri ile sağlamaya çalışan bir kişinin öyküsünü konu ediniyor. Şükran Günü’nü kutlamak adına bir araya elen Birches ve Dover aileleri her şeyin yolunda gitmiş olduğu bu yemek sırasında aldıkları bir haber ile her şey altüst olur.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis

Into The Wild

Güzel Filmler - Into The Wild

Film, doğaya dönüşü anlatmaktadır. Önemli bir üniversiteyi derece ile bitirmiş olan Christpher, aynı zamanda da başarılı bir atlettir. Mezuniyet sonrasında verilen davette ailesine istemiş olduğu yaşamın bu olmadığını söyler.

Tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayarak sahip olmuş olduğu her şeyi bıraktıktan sonra farklı bir yaşama doğru uzun bir seyahate çıkar. Bu uzun yolculuk Alaska’nın ıssız ormanlarında sona erir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

Mad Max: Fury Road

Yabancı Filmler - Mad Max: Fury Road

Macera ve en iyi bilimkurgu filmleri arasında bulunan bu film, nükleer bir savaşın sonrasında dünya, çöllerin yaygın hale geldiği ve susuzluk sorununun artmış olduğu bir yer haline gelmiştir. Medeniyet çöküşe doğru sürüklenmiştir.

Max, eşi ve çocuğunu kaybetmiş olduktan sonra huzuru ararken, esir alınır. Bölgenin benzin ve su kaynaklarını elinde tutan tek hükümdar Joe’nin bölgesinde kan torbası olarak kullanılır. Max, kaçış için fırsat kollamaktadır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult

Zafere Hücum

Yabancı Filmler - Zafere Hücum

Zafere Hücum, iki yarışçı arasında olan rekabeti anlatıyor. 1976 senesinde yapılan Alman Grand Prix yarışında Niki Luanda’nın kullanmış olduğu Ferrari ikinci round’un sonunda yaşamış olduğu bir problem sebebi ile yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi olan James Hunt’a gider.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde

Logan

Yabancı Filmler - Logan

Yakın gelecekte yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Proffesor X, Meksika sınırında saklanmaktadır. Logan’ın saklanması ve mirası, karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir mutant gelmiş olduğu zaman sona erer.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanama Tarihi: 2017

Oyuncular: Patrick Stewart, Dafne Keen, Hugh Jackman

Ruanda Oteli

Yabancı Filmler - Ruanda Oteli

Kaousun Rwanda’da eksik olmamış olduğu günlerden birisinde Paul Rusesabagine, Kigali’de oldukça pahalı bir oteli yönetmektedir. Onun için ırk, kategorileştirilmesi gereken bir insan özelliği değildir. Bir Tutsi olan Tatiana ile mutlu bir evlilikleri bulunmaktadır.

Tusti isyankarlarının öldürülmesi ile biten barış süreci sonrasında katliam yapan Hutu milisleri, kenti kan gölüne dönüştürmektedirler. Paul’un hem ailesini hem de masum insanları korumak için bir şeyler yapması gerekir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Nick Nolte, Joaqiun Phoenix, Don Cheadle

Spotlight

Yabancı Filmler - Spotlight

Spotlight, taciz olayı ile gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamak için yaptıklarını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesini konu ediniyor. Boston Globe gazetesinin yazarlarından oluşan “Spotlight”grubu, kilisenin taciz iddiaları ile ilgili eski defterleri karıştırır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Micheal Keaton

Evlilik Hikayesi

IMDB En İyi Filmler - Evlilik Hikayesi

Evlilik Hikayesi, Evli bir çift olan Charlie ve Nicole’nin New York’tan Los Angeles’a kadar uzanan boşanma hikayesini anlatıyor. Boşanmaya karar vermiş olan bu çift, bu süreci kolay bir şekilde sona erdirmeyi düşünüyor olsa bile işler düşünmüş olduğu gibi gitmez.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.9

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Adam Driver, Scarlett Johansson, Laura Dern

Gün Batmadan

IMDB En İyi Filmler - Gün Batmadan

Romantik filmler arasında bulunan bu film, ilk karşılaşmalarının sonrasında dokuz sene sonra tekrar bir araya gelen Celine ve Jesse’nin öyküsünü konu ediniyor. Budapeşte’den Viyana’ya doğru yolan çıkan bir trende karşılaşırlar. Birbirleri ile konuşacak oldukları çok fazla şey vardır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2004

Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy, Vernon Dobtcheff

Galaksinin Koruyucuları

IMDB En İyi Filmler - Galaksinin Koruyucuları

Galaksinin Koruyucuları, evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışanları durdurmaya çalışan bir grup suçlunun hikayesini anlatıyor. Star Lord lakabını takan macera sever Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalmış olduğu zaman güçlü ve ihtiraslı bir kötü adam olan Ronan ile başı derde girer.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Su Geçirmeyen Bot Tavsiyesi

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Vin Diesel, Bradley Cooper, Chris Patt

El Hoyo (Platfrom)

IMDB En İyi Filmler - El Hoyo

The Platform, dikey biçimde oluşturulmuş bir hapishanede geçiyor. Her hapishane hücresinde iki mahkumum bulunduğu hapishanede, yemek yalnızca günde bir kez üst kattan aşağıya doğru gönderilmektedir. Üst katta bulunan kişiler, yiyeceğe ulaşmak adına çabalarken, alt katta bulunan mahkumlar, her gün artan vahşilikle açıkla baş etmeye çalışmaktadır.

Bir gün gözünü hapishanenin otuz üçüncü katında açan Goreng, hapishanenin kurallarını iyi derecede bilen Trimagasi ile beraber yiyeceğe ulaşabilmek adına zorlu bir mücadele içerisine girer. “Hangi filmi izlesem?” diye soruyorsanız eğer mutlaka izlemelisiniz.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.0

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Ivan Massagué, Antonia San Juan, Zorion Eguileor

The Dig (Kazı)

Netflix Film Önerileri - The Dig Kazı

Zengin ve dul olan Edith Pretty, İkinci Dünya Savaşı’nın yaklaşmış olduğu bir dönemde, arazinin içerisinde bulunan mezar höyüklerinde kazı yapılmasını ister. Bu kazının yapılması için arkeolog Basil Brown ile anlaşır.

Çok fazla zaman geçmeden kazı esnasında insanlık tarihini derinden etkileyecek bir keşif gerçekleştirirler. Geçmişe dair yapmış oldukları bu keşifte elde etmiş oldukları bulgular, geleceği belli olmayan Britanya’da büyük bir ses getirecektir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.1

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Ralph Fiennes, Lily James, Carey Mulligan

Mandela: Long Walk to Freedom (Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol)

IMDB En İyi Filmler - Mandela: Long Walk to Freedom

Güney Afrika’nın efsaneleşmiş özgürlük savunucusu Nelson Mandela’nın hayatını kronolojik bir şekilde takip eden film, Mandela’nın taşra kasabasındaki çocukluğundan başlayarak, Güney Afrika’nın demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk başkanı olmasına kadar geçen zamanı anlatıyor.

Mandela, henüz genç bir hukuk öğrencisiyken, politikaya duymuş olduğu büyük ilginin sonucunda Güney Afrika’da demokrasi için çabalayan önde gelen insanlardan bir tanesi olur. 1993 senesinde Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüş olan Mandela, bir sene sonra ülkenin ilk siyahi başkanı olarak görev alır.

Yönetmenliğini Justin Chadwick’in üstlenmiş olduğu ve William Nicholson’ın senaryosu ile çekilen filmin başrolünde ise başarılı oyuncu Idris Elba bulunmaktadır. Film Mandela’nın otobiyografisinden uyarlanarak çekilmiştir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.1

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Idris Elba, Tony Kgoroge, Naomie Harris

Snowpiercer (Kar Küreyici)

IMDB En Yüksek Filmler - Snowpiercer

Gelecek dönemde başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaket ile sonuçlar ve dünyadaki hayatı büyük bir ölçüde bitiren küresel ısınma meydana gelir. Yeryüzünün çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren yaşamaya devam eden insanların son sığınağı haline gelecektir.

Güç bela yaşamın sürmüş olduğu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen devam etmektedir. Yönetmenliğini Koreli Joon-ho Bong’un üstlenmiş olduğu kıyamet sonrası temalı Snowpiercer, izlenebilecek filmler arasında bulunuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.1

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Chris Evans, Tilda Swinton, Jamie Bell

Nomadland

IMDB En Yüksek Filmler - Nomadland

Nevada kırsalında yaşayan 60’lı yaşlarındaki Fern, kentteki ekonomik çöküşten etkilenmiştir ve bunun sonucunda da tüm eşyalarını kaybetmiştir. Yaşanan bu durumun sonrasında Fern, minibüsünü bir karavan haline getirerek, modern bir göçebe ve gezgin olarak yola koyulur.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.4

Yayımlanma Tarihi: 2020

Oyuncular: Frances McDormand, Linda May, David Strathairn

Minari

IMDB En Yüksek Filmler - Minari

Minari isimli film, kırsal bir bölgeye taşınmış olan bir ailenin yaşantısına odaklanıyor. 1980’li senelerde yedi yaşındaki Kore Kökenli olan Amerikalı David, babası Jacob’un isteği sonrasında kardeşi ve annesiyle beraber Arkansas’ta kırsal bir bölgeye taşınır.

Yeni taşınan aile, burada alışık olmadıkları bir çevre ve hayat tarzıyla karşı karşıya kalır. Anne Monica, hiçliğin ortasında bulunan evde yaşamaktan ötürü korkulara kapılırken, David ve kardeşi yeni yaşamlarından oldukça sıkılır.

Bu esnada aileye, onlarla beraber yaşamak adına Kore’den gelen büyükanne de katılır. Jacob, hiç el değmemiş olan bu toprakta bir çiftlik oluşturmaya çalışırken, evliliğini ve ailesini tehlikeye atmaya başlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.5

Yayımlanma Tarihi: 2020

Oyuncular: Steven Yeun, Alan S. Kim, Ye-Ri Han

A Quiet Place (Sessiz Bir Yer)

IMDB En Yüksek Filmler - A Quiet Place

İki çocuğa sahip bir aile, izole bir kırsalda sakince hayatlarına devam etmektedir. Henüz büyüme döneminde olan çocuklar da, ebeveynleri de hiçbir şekilde konuşmamakta, işaret dili kullanarak anlaşmaktadır. Fakat bunun nedeni konuşamıyor olmaları değil.

Aile gıcırtı çıkartabilecek her türlü adımdan, ses yapabilecek her türlü aktiviteden uzak durmaktadır. Fakat günün birinde bu sakin yaşantı, çocukların oyun oynarken lambayı devirmeleri sonucunda altüst olur. Aile, sessizliklerini bozmalarının bedelini ağır bir şekilde ödeyecektir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.5

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Emily Blunt, Millicent Simmonds, John Krasinski

The Boy Who Harnessed the Wind (Rüzgarı Dizginleyen Çocuk)

Netflix Film Önerileri - The Boy Who Harnessed the Wind

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, maddi imkansızlıklar sonucunda okuduğu okuldan atılan on üç yaşındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor. William Kamkwamba, Malavili’de yaşayan bir çocuktur.

Zeki bir çocuk olan William, ailesinin yaşamış olduğu zorluklar neticesinde çok sevmiş olduğu okulundan atılmak zorunda kalır. Yaşamış olduğu bu durum William’ın çalışma isteğine engel olmaz.

Kimsenin haberi olmadan gece saatlerinde okulun kütüphanesine gitmeye başlar. Kütüphanede uzunca süre çalışan William, büyük bir başarı elde eder. Yapmış olduğu çalışmaların sonucunda babasına ait olan eski bir bisikletin parçalarını kullanarak rüzgar jeneratörü yapar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.6

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Maxwell Simba, Aïssa Maïga, Chiwetel Ejiofor

The Book Thief (Kitap Hırsızı)

IMDB En Yüksek Filmler - The Book Thief

Liesel Meminger, İkinci Dünya Savaşı esnasında Almanya’da henüz dokuz yaşındayken bir aileye manevi evlat olarak gider. Çok sevmiş olduğu ailesi ve evlerinde kalan sığınmacı Max’in yardımları sayesinde okumayı öğrenen ve okumayı çok seven karakterimiz, kitaplarla derin bir bağ kurar.

Max ve Liesel için çevrelerinde meydana gelen kötülüklerden uzaklaşmanın tek yolu, kitapların ve kelimelerin ikisine sunmuş olduğu hayal dünyasıdır. Ancak sığınmacı Max, sürekli olarak diken üstündedir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.5

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Geoffrey Rush, Sophie Nélisse, Emily Watson

No Time to Die (Ölmek İçin Zaman Yok)

IMDB En Yüksek Filmler - No Time to Die

No Time to Die (Ölmek İçin Zaman Yok), aktif hizmetinden ayrılmasına rağmen dostunun yardım çağrısı sonucunda kendisini tekrardan zorlu bir macera içerisinde bulan Bond’un hikayesini konu edinmektedir.

Aktif olarak sürdürdüğü hizmetten ayrılan Bond, yeni yaşantısına uyum sağlamak için çaba gösterir. Jamaika’da sakin hayatının keyfini çıkarmaya çalışan Bond’un huzuru, CIA’den eski dostu Felix Leiter’ın kendisinden yardım istemesi sonucunda kaçar.

Kahramanımız Bond’dan kaçırılan bir bilim insanının kurtarılmasına yardım edilmesi beklenir. Düşündüğünden de tehlikeli olan bu işi kabul eden Bond, yeni teknolojilerle silahlanmış olan kötü bir adamın peşine düşer.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.4

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Daniel Craig, Léa Seydoux, Rami Malek

The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)

Filmler - The Butterfly Effect

Özellikle yoğun stres yaşadığı zaman baygınlık geçiren Evan Treborn’un bu rahatsızlığının nedeni ise karanlık geçmişidir. Çocukluk döneminde cinsel istismara maruz kalış ve şiddetli bir şekilde psikolojik travmalar yaşamıştır.

Tesadüfi bir şekilde zaman yolculuğu yaparak geçmişe dönebilmiş olduğunu fark eder ve geçmişinin bu bölümlerini silmek adına çaba harcamaya başlar. Çocukluğuna geri dönmeyi başaran Treborn, geçmişini tekrardan kurgulamaya başlar.

Bilim kurgu ve gerilim ögelerinin bir arada görülebilecek olan yapıt gösterime girmiş olduğu zaman büyük bir ilgi görmüştü. Kelebek Etkisi, iki genç yönetmen olan J. Mackye Gruber ve Eric Bress’in imzasını taşıyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.6

Yayımlanma Tarihi: 2004

Oyuncular: Ashton Kutcher, Elden Henson, Amy Smart

Zodiac

Netflix Film Önerileri - Zodiac

San Francisco’da bir seri katil, şifreli mesajları ve mektuplarıyla kolluk kuvvetleriyle alay etmektedir. Muhabirler ve dedektifler bu seri katili yakalamak için ant dört kişi filmin ana karakterleridir.

Seri katil uzunca seneler görünmedikten sonra tekrar ortaya çıkmış olduğu zaman yalnızca öldürmüş olduğu insanlar adına değil tüm kentin kabusu haline gelecektir. Yedi, Oyun ve Dövüş Kulübü gibi filmlerle gerilim filmleri arasında sağlam bir yer edinmiş David Fincher, hikayeyi perdeye aktarıyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.7

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Anthony Edwards, Mark Ruffalo

Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)

Filmler - Mr. Nobody

Indiewire, Belçikalı yönetmenin bugüne kadar ki en yüksek maliyete sahip bu filmini “hem roman, hem bilimkurgu hem de Lynchvari bir zihin oyunu” olarak nitelendiriyor. Bay Hiçkimse, 2092 senesinde dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Nemo isimli bir kişi.

Ölüm döşeğinde olan Nema, genç yaşlarında bir peronda durmuş olduğunu anımsar. Tren kalkmak üzeridir. Babasıyla mı kalmalı, yoksa annesiyle birlikte mi gitmelidir? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığın doğmasına neden olacaktır ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar…

Jaco van Dormael’in üçüncü uzun metrajlı filmi olan Bay Hiçkimse, kendi anlatımına göre; “Herkesin karşılaşabileceği sonsuz olasılıklar hakkında gerçekten de yüksek bütçeli deneysel bir film.”

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.8

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Jared Leto, Diane Kruger, Sarah Polley

Poetry

Filmler - Poetry

Alzheimer hastalığının erkem dönemlerinde iğrenç bir aile suçunun keşfi sonucunda karşı karşıya kalan kadın, bir şiir sınıfına kaydolmuş olduğu zaman kendine yeni bir amaç ve güç bulur. Yönetmen Lee Chang-Dong’un daha önce çekmiş olduğu Burning filmi gibi yazar olmak için uğraşan karakterin öyküsü perdeye aktarılmış.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.8

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: David Lee, Nae-sang Ahn, Park Myeong-Shin

The Boy in the Striped Pyjamas (Çizgili Pijamalı Çocuk)

Filmler - The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas (Çizgili Pijamalı Çocuk) isimli filmde İkinci Dünya Savaşı’nın yaşanmış olduğu kara günlerde, arkadaş olmaya çalışan iki çocuğun hikayesini izliyoruz. Birçok kişi için sinema tarihinin en iyi filmleri arasında görülüyor.

Sekiz yaşında olan Bruno ailesiyle birlikte Berlin’den ayrılır ve Polonya’da hayat sürmeye başlar. Babasının işi için taşınmış oldukları bu yerde bir de arkadaş edinir. Arkadaşı ise tellerin ardında kalan bir Yahudi’dir.

Bruno’nun yaşamış olduğu yer, 1.5 milyon Yahudi’nin öldürülmüş olduğu Auschwitz toplama ve yok etme kampının bitişiğinde bulunmaktadır. Oğlunun tellerin arkasında meydana gelen olaylarla ilgili gerçeği öğreneceğinden kaygılanan Bruno’nun annesi ise oğlunu bu arkadaşlıktan korumaya çalışır.

John Boyne’un dünya genelinde güzel eleştiriler alan aynı isime sahip romanından uyarlanmış olan Çizgili Pijamalı Çocuk, tarihin acıyla dolu hatırasını küçük bir çocuğun gözünden anımsatarak, masumiyet ve insanlık dehşetini perdeye taşıyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.8

Yayımlanma Tarihi: 2008

Oyuncular: Asa Butterfield, David Thewlis, Vera Farmiga

Pride&Prejudice (Aşk ve Gurur)

Filmler - Pride&Prejudice

Pride&Prejudice (Aşk ve Gurur), Jane Austen’in beş kız kardeş olan Elizabeth, Kitty, Jane, Mary ve Lydia Bennet’i anlatan romanından uyarlanarak perdeye aktarılmıştır. Film, George dönemi İngiltere’sinde geçmektedir.

Ailenin hayatı, zengin ve genç bir delikanlı olan Bay Bingley’in ve onun yakın arkadaşı olan Bay Darcy’nin komşu gelmeleri sonucunda altüst olur. Kızların anneleri olan Bayan Bennet, onların evlenmelerini istemektedir.

Bay Bingley’in iyi bir damat adayı olduğunu düşünür. Bu damat adayı ise Jane’den etkilenecektir. Bu durumu fark eden anne Bennet, kızını yağmur yağan bir günde Bingley’in malikanesine gönderir.

Geri dönemeyen Jane, orada hastalanır. Bu kez ona yardım etmeye giden Elizabeth de Bay Darcy’nin odağına girer. Elizabet’in bu durum hoşuna gitse de esas Bay Wickham’dan etkilenecektir.

Lydia işin içine hesapsız bir şekilde dahil olduğu zaman cesaret kavramı ortaya çıkar. Gururun, aşkın önüne geçmiş olduğu bir çizgide kız kardeşlerin hayatları beklenmedik bir şekilde karmakarışık bir hal alacaktır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.8

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Keira Knightley, Rosamund Pike, Matthew Macfadyen

Edward Scissorhands (Makas Eller)

Unutulmaz Filmler - Edward Scissorhands

Edward Scissorhands’ı yaratan mucit, yapması gerekeni tam olarak yapamadan hayatını kaybetmiş ve bunun sonucunda da Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Münzevi bir hayat süren genç, Peg Boggs’ın onu evine götürmesi sonucunda halka karışmaya başlayacaktır.

Bazı sürprizler içeren bu buluşma, üzücü olaylara da neden olmaktadır. Komik ve hüzünlü bir Frankenstein öyküsü olan filmin yönetmenliği Tim Burton yapıyor. Klasik hale gelmiş bir modern çağ masalı olan Makas Eller, tekrar tekrar izlenebilecek bir film.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.9

Yayımlanma Tarihi: 1990

Oyuncular: Johnny Depp, Dianne Wiest, Winona Ryder

Life of Pi (Pi’nin Yaşamı)

Unutulmaz Filmler - Life of Pi

Hindistan’dan Kanada’ya gitmekte olan bir yük gemisi, içerisinde bulunan hemen hemen tüm canlılarla beraber batar. Bir can kurtaran filikası, ucu bucağı görünmeyen vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasına bir başına kalır.

Sandalın yaşamayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, bir orangutan, kırık bacaklı bir zebra, 16 yaşındaki Hintli çocuk Pi ve Richard Parker isimli üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanından oluşmaktadır.

Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla birlikte göç yapan ailesi, batan gemiyle birlikte hayatını kaybetmiştir. Pi, kurtuluş yok gibi görünmekte olan Pasifik Okyanusu’nda zayıf bir sandalda yanında bulunan hayvanlarla beraber yaşam savaşı verir.

Sahip olduğu keskin zekası ve zooloji bilgisiyle besin zincirine kurban olarak gitmez. Ancak Bengal Kaplanı ile sandalda bir başına kalmıştır. Dev kaplana yem olmamak adına hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmasının yollarını bulur.

Bu sıradışı yolculuk büyülü bir adaya varacaktır. Oscar ödüllü sinemacı Ang Lee’nin yönetmeliğinde sıra dışı bir öykü sunan filmin ana karakteri Pi’yi canlandıran Surah Sharma’nın ise daha önce oyunculuk deneyimi bulunmuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.9

Yayımlanma Tarihi: 2012

Oyuncular: Suraj Sharma, Adil Hussain, Irrfan Khan

The Man from Earth (Dünyalı)

Unutulmaz Filmler - The Man from Earth

John Oldman, üniversitede yapmış olduğu tarih profesörlüğü görevinden ayrılarak başka bir yere taşınmaya karar verir. Veda etmek adına evine gelen profesörün arkadaşları John’un taşınmasının altında bulunan sebebi merak eder.

Arkadaşlarının meraklı soruları sonrasında gizemini korumaktan vazgeçen profesör, neden taşındığını anlatır. Yaklaşık on dört bin seneden beri yaşayan ve hiç yaşlanmayan bir ölümsüzdür. Ortaya atmış olduğu neden arkadaşları tarafından sorgulanacaktır.

Arkadaşlarının hepsi John’un delirmiş veya kendilerini sınıyor ya da en kötüsü doğruyu söylüyor olma ihtimalleri arasında kalacaklardır. Düşük bütçeye sahip ve tek bir mekanda çekilmiş olan Dünyalı, farklı bir bilimkurgu filmi.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.9

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: David Lee Smith, John Billingsley, Tony Todd

Cinderella Man

Unutulmaz Filmler - Cinderella Man

Ekonomik buhranın hüküm sürmüş olduğu 1930’lu senelerinde Amerika’da yaşamanı limanlarda işçilik yaparak sürdüren Jim’in ailesine bakma sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluk için zevkle bağlı olmuş olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalan Jim, gerçekleşmeyecek bile olsa hayaline bağlıdır.

Rastlantı eseri boks şampiyonu Max’le dövüşmeyi işlerin değişmesine neden olacaktır. Unvan karşılaşmasını kazandığı an şampiyon olma onuruna erişecek olan Jim’i saatler boyunca sürecek bir maç beklemektedir.

İrlanda asıllı boksör olan James Braddock’un yaşam hikayesinden uyarlanan ve tam üç dalda Oscar ödülüne aday gösterilmiş olan Cinderella Man, en çok izlenen filmler arasında bulunduğundan dolayı listenizde yer almalı.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Russell Crowe, Paul Giamatti, Renée Zellweger

Her (Aşk)

Unutulmaz Filmler - Her

Theodore Twombly, yaşantısını el yazımı mektuplar yazarak sürdürmektedir. Yaşadığı dönemde insanların işlerini artık bilgisayar programları yapmaktadır. Karısından boşanmış olduktan sonra Theodore, apartman dairesinde tek başına hayatını sürdürmeye başlar.

Bir gün karşılaşmış olduğu bir teknoloji reklamı sonucunda yaşantısı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunmakta olan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samatha ile tanışmasına neden olur.

Sanal bir karakter olan ve yalnızca sesten ibaret olan Samatha, karakterimizi dünya ve yaşam üzerine sormuş olduğu sorularla beraber bambaşka bir gerçeklik ile tanıştırır. Ağır bir şekilde geçirdiği depresyonun içerisinde olan karakterimiz, hayatın keyifli yanlarını yavaşça fark etmeye başlar.

Yapay zeka programı olan Samatha ile arasındaki ilişki de bu süreç içerisinde gittikçe tuhaflaşmaya başlar. 1999 senesinde Being John Malkovich isimli filmiyle Oscar adaylığı kazanan Spike Jonze’un Her filmi, yaratıcılık ve yalnızlık sıkıntısı çeken bir yazarın komedi ve dramla yoğrulan öyküsü anlatıyor.

Filmin başrolünde Joaquin Phoenix bulunurken, gizemli bilgisayar uygulamasına sesiyle yaşam veren Scarlett Johamsson bulunuyor. “Her” isimli bu film, yabancı film önerileri arasında bulunduğu için keyifli bir akşam geçirmek adına izlenebilir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Rooney Mara, Amy Adams

The Martian (Marslı)

Film Önerisi - Marslı

Mars gezegenine astronotların gönderilmiş olduğu bir görev, Mark Watney adlı astronotun şiddetli bir fırtına sonucunda öldüğü düşünülerek ekibi tarafından terk edilir. Ancak kendisi hayattadır ve Mars’ta yapayalnızdır.

Sahip olduğu sınırlı imkanlarla, zekasını ve dayanıklılığın kullanarak dünyaya yaşamış olduğuna dair sinyal göndermek için çaba gösterir. Oldukça uzakta olan NASA ve uluslaarası bilim insanları durmaksızın Watney’in evine dönmesi için çaba gösterirken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir karar alacaktır.

En çok sevilen bilimkurgu kitaplarından bir tanesi olan Andy Weir imzalı Marslı, Mars gezegeninde mahsur kalan becerikli astronot Mark’ın günlüklerinden derlenmiş olan zor bir yaşam mücadelesini anlatıyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Matt Damon, Kristen Wiig, Jessica Chastain

Slumdog Millionaire (Milyoner)

Film Önerisi - Slumdog Millionaire

Hindistan’da geçen bir milyonerlik hikayesini anlatan filmde, Hindistan’ın gecekondu mahallesinde yaşayan genç yaşlardaki Jamal’ın farklı hayat öyküsü perde de oynuyor. Jamal, öksüz ve fakir ancak ideali olan bir çocuktur.

En büyük hayali, Hindistan’ın en büyük bilgi yarışması olan programına katılarak büyük para ödülünü kazanmaktır. Bu düşünün gerçekleşmesi öncesinde farklı olaylar hayatının değişmesine neden olacaktır.

Genç Jamal, büyük ödüle ulaşacak olduğu son soruya bir şekilde gelmiştir. Bu anda da programın süresi dolar ve soru gelecek hafta yapılacak olan programa kalır. İlginç bir biçimde başarılı olan Jamal’ın imkansız olarak görülen bu başarısı herkesin dikkatini çeker.

Genç adamın hile yapmış olabileceği gerekçesiyle tutuklanır. Sorgu sırasında yarışmadaki soruları nasıl cevaplamış olduğunu anlatan Jamal’ın sırrı yavaş yavaş aydınlanmaya başlar. En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’ı kazanan Slumdog Millionaire, izlenebilecek filmler arasında bulunuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2008

Oyuncular: Dev Patel, Anil Kapoor, Freida Pinto

My name is Khan (Benim Adım Khan)

Film Önerisi - My name is Khan

“Asperger” isimli hastalığı taşıyan Hindistan asıllı Müslüman adam, Amerika Birleşik Devletleri başkanı ile konuşmak ve derdini anlatmak adına ciddi bir yoluculuğa başlayacaktır. Bunun adına tüm ülkeyi baştan sonra geçmeye karar vermiştir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Shah Rukh Khan, Shane Harper, Kajol Devgn

Aile Şerefi

Film Önerisi - Aile Şerefi

Fakir ancak gururlu bir adam olan Rıza, işportada farklı işler yaparak kalabalık ailesini zar zor geçindirmek adına uğraşır. Karısı Adile, beş çocuğunu da yetiştirerek, hepsinin iyi eğitim alarak, elinin ekmek tutmasını ister.

Kızları Ayşe evlendiği zaman damat Zihni de onların evine iç güveysi olarak gelir. Ailenin tüm üyeleri fabrika, atölye işçiliği ve işportacılık gibi işlerde çalışır. Kendi kendilerine hayat sürerken evin en küçük oğlu Murat bir araba kazası geçirir.

Bu araba kazası sonrasında tüm aile Murat’ın iyi olabilmesi adına her türlü çareye başvurur. Yönetmenliğini Orhan Aksoy’un üstlenmiş olduğu Yeşilçam klasiği Aile Şerefi’nde Münir Özkul, Itır Esen, Ayşen Guruda, Adile Naşit gibi yıldız isimler bulunuyor.

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 1976

Oyuncular: Münir Özkul, Itır Esen, Adile Naşit

Gone with the Wind (Rüzgâr Gibi Geçti)

Film Önerisi - Gone with the Wind

Amerikan Sivil Savaşı’nın arifesinde, Georgia eyaletinin kırsal bir bölgesinde geçen Gone with the Wind (Rüzgâr Gibi Geçti) filminde çok kahramanlı bir aşk hikayesi konu ediniyor. Efsaneleşmiş müzikleri ve oyunculuklarıyla da popüler hale gelen film sekiz dalda Oscar ödülü kazanarak sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

Scarlett, Careen ve Suellen İrlanda göçmeni bir ailenin kızlarından biridir. Oldukça güzel olan Scarlett, Suart ve Brent adlı iki kardeş ile konuşmaktadır. Bu iki kardeş Scarlett’tan bir şeyleri saklamaktadır.

Genç kızı gizlice sevmiş olduğu Ashley Wilkes adlı adam Scarlett’a aşık olsa bile kuzeni Melanie ile dünya evine girecektir. Henüz kimsenin bilmemiş olduğu bu gerçek, yakın bir zamanda duyurulacaktır. Daha sonraki zamanlarda Scarlett, gönlünü Rhett Butler’a kaptırsa bile Ashley’i aklından atamayacaktır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 1939

Oyuncular: Vivien Leigh, Leslie Howard, Clark Gable

Soul

En İyi Yabancı Filmler - Soul

Bir orta okulda müzik öğretmeni olarak görev yapan Joe Gardner, bir jazz grubu ile beraber çalışan jazz piyanisti olmanın düşünü kuruyordur. Bunun sonrasında ilk müzisyenlik tecrübesini edinir. New York sokaklarından gezinen adam, kendini aniden kanalizasyona düşerken bulur.

Burası aslında farklı bir dünyaya açılıyordur. Şimdi ise Dünya’ya nasıl geri dönebileceğini bulması gerekmektedir. Disney yapımı olan animasyon filmi Soul, ailecek izlenebilecek filmler arasında bulunuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2020

Oyuncular: Jamie Foxx, Graham Norton, Tina Fey

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

En İyi Yabancı Filmler - A Beautiful Mind

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları), asosyal bir matematikçi olan John Nash’ın yaşamını konu ediniyor. John Forbes Nash, kazanmış olduğu bursla Princeton Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlar.

Eğitim görmüş olduğu bu süreç içerisinde parlak zekasını her zaman hissettiren ve çevresinde bulunan kişilerle uyum sorunu yaşayan asosyal adam, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürerek kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylelikle matematik çevrelerinde ününü yayan dahi adam zaman geçtikçe şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar.

Nash, artık kurgusal gerçekliklerden oluşturmuş olduğu dünyası ile gerçekleri ayırt edemeyecek bir duruma gelir. Önemli başarılarından uzunca bir süre sonra Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’ın gerçek yaşam hikayesine odaklanan film, iki önemli dalda Oscar kazandı.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2001

Oyuncular: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris,

7. Koğuştaki Mucize

Netflix Film Önerileri - 7. Koğuştaki Mucize

Kısaca Memo olarak bilinen Mehmet Koyuncu, zihinsel engelleri bulunan birisidir. Kızı Ova ve babaannesi Fatma Nine ile beraber Muğla’da bir kasaba da yaşamaktadır. Memo çobanlık yaparak yaşamını sürdürmektedir.

23 Nisan günü, bölgeye bakan sıkı yönetim komutanı ailesi ile beraber ormanda piknik yapmaktadır. Memo, orada koyunları otlatırken çocuklar onu görür ve onunla oynamaya başlarlar. Bir süre sonra hepsi yemeğe döner.

Komutanın küçük kızı Memo ile yakalamaca oynarken çıkmış olduğu kayalıktan düşer ve kafasını kayaya çarparak denize düşer. Memo kızın arkasından denize atlayarak onu çıkarır ancak küçük kız hayatını kaybetmiştir.

Kızını Memo’nun kollarında hayatını kaybetmiş bir şekilde gören komutan Memo’nun yapmış olduğunu düşerek idam edilmesini ister. Kötü muameleler ve işkenceye maruz kalan Memo, mahkemeye çıkarılır ve idam cezası alır. Arkadaşları ve ailesi Memo’yu kurtarmanın yollarını ararlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Deniz Baysal, Nisa Sofiya Aksongur

Braveheart (Cesur Yürek)

En İyi Yabancı Filmler - Braveheart

William Wallece, yaşanmış olan büyük acılar sonrasında yeniden memleketi olan İskoçya’ya ya döner. Onun asıl hedefi çiftçilik yaparak sakince geçen bir hayat yaşamaktır. Çocukluk aşkıyla karşılaştığı zaman bunun onu dipsiz bir uçuruma itecek olduğunun farkına varamamıştır.

İngiliz Askerler, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye kalkışır. William, onu kurtarır fakat bu Murron’un ölümüne ve bir dönemin değişmesine neden olacaktır. Mel Gibson’un ünlü İskoç halk kahramanı William Wallece karakterine hayat verdiği hem de yönettiği film kısa süre içerisinde en çok izlenen filmler arasında yer aldı.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 1995

Oyuncular: Mel Gibson, Catherine McCormack, Sophie Marceau

Eşkıya

Film Tavsiyesi - Eşkıya

Eşkıya, hapse girmesine sebep olan arkadaşının peşine düşen bir adamın öyküsünü konu ediniyor. Otuz beş sene önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya yakalanarak hapse atıldı. Seneler içerisinde bazıları hastalıktan, bazıları da hesaplaşma sonucunda hayatını kaybetti.

Bunların arasında sadece bir kişi hayatına devam etti. Otuz beş sene sonra hapisten çıkınca Baran’ın ilk işi köyüne dönmek olur. Seneler önce hapse girmesine en yakın arkadaşının neden olduğunu öğrenir. En yakın arkadaşı onun çocukluk aşkını alarak İstanbul’a gitmiştir. Baran’da onu bulmak adına İstanbul’a gider.

Yavuz Turgul’un senaryosunu yazarak yönetmenliğini üstlenmiş olduğu Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Eşkıya’nın başrollerinde Şener Şen, Yeşim Salkım, Şermin Hürmeriç ve Uğur Yücel bulunuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 1996

Oyuncular: Şener Şen, Yeşim Salkım, Uğur Yücel

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)

En İyi Yabancı Filmler - A Clockwork Orange

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) filmi şiddet bağımlısı gençlerden kurulu bir çetenin, çevrelerine saçmış olduğu korku ve dehşeti işleyerek korku imparatorluğunu konu edinmektedir. İzlenmesi gereken sürükleyici filmler arasında bulunmaktadır.

Çetenin Lideri Alex, işler çığırından çıktıktan sonra yakalanarak gözaltına alınır. Ancak hapse atılmaz. Cezası ise bir şiddet deneyine kobay olarak kullanılmak olur. Yapılacak olan bu deney insan ve şiddet kavramı arasındaki ilişkiyi ortaya koyma hedefindedir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 1974

Oyuncular: Malcolm McDowell, Michael Bates, Patrick Magee

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan)

Film Tavsiyesi - Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan), ayrılmış olduğu sevgilisinden kalan anıları sildiren bir adamın hikayesini konu ediniyor. İki sene boyunca birlikte olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden anımsatmaya çalışmaktadır.

Barish’in kim olduğunu bile anımsamamaktadır. Bu gelişme sonrasında küplere binan adam, aynı işlemi kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister. Film, adamın anıları silinirken, yaşanılan birlikteliği de gözler önüne serer.

Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ancak sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Ancak zaman geçmeye başladıkça ve yaşanılan güzel şeylere geldiği zaman sıra, yapılan işlemi durdurmak ister. Adam, pişman olmuştur.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2004

Oyuncular: Jim Carrey, Kirsten Dunst, Kate Winslet

Kapıcılar Kralı

Film Tavsiyesi - Kapıcılar Kralı

Kapıcılar Kralı, Anadolu’nun farklı yerlerinden İstanbul’a yapılan göçlerin arttığı dönemlerde geçiyor. Karısı ve iki çocuğu ile daha iyi bir hayat umuduyla İstanbul’a gelen Seyit, büyük bir apartmanda kapıcılık yaparken karısı da evlere temizliğe gitmektedir.

Kapıcı Seyit, sıradan ve düz gibi biri olarak görünse bile apartmanda olan biten her şeyden haberi vardır. Her zaman zeki bir şekilde hamleler yaparak kendini bir şekilde idare eder. Farklı karakterlere sahip apartman sakinleri ve apartmanın işleyişi o zamanın Türkiye’sine tutulmuş bir ayna gibidir.

Alt metinlerinde politik okumaları oldukça sağlam olan filme yönetmen Zeki Ökten, apartman dolusu insan üzerinden o dönemin sosyo ekonomik çıkmazları üzerine önemli şeyler söylüyor. Kapıcılar Kralı, bir dönem en çok izlenen filmler arasında yer almıştır.

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 1976

Oyuncular: Kemal Sunal, Can Kolukısa, Sevda Ferdağ

Memento (Akıl Defteri)

Film Tavsiyesi - Memento

Memento (Akıl Defteri), kısa süreli bir hafıza kaybı sorunu olan bir adamın karısını öldüren kişileri bulma konusunu anlatıyor. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında hayatına devam eden ve yalnızca nakit para kullanan bir kişidir.

Şık giysiler giyerek, marka araba süren Leonard, dışarıdan iş insanı gibi algılanmaktadır. Ancak hayatını karısına tecavüz ederek öldüren kişiyi bulmak adına adamış olan birisidir. Fakat Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır.

Yaşamış olduğu çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen hafıza kaybı engeli vardır. Her ne kadar yaşamının kazadan önceki dönemlerini hatırlayabiliyor olsa bile bazen on dakika önce nereye gitmiş olduğunu ve nerede olduğunu bile hatırlayamamaktadır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2000

Oyuncular: Guy Pearce, Joe Pantoliano, Carrie-Anne Moss

Dune (Çöl Gezegeni)

Film Tavsiyesi - Dune

Uzak bir gelecekte geçen Dune (Çöl Gezegeni), ailesi çöl gezegeni Arrakis’e yöneten Paul Atreides’in konusunu anlatıyor. Uzayın farklı noktalarında bulunan gezegenler, rakip aileler tarafından yönetilmektedir.

Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında oldukça talep görmektedir. “Baharat” ismi verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir hayat süresi sunarken, çok ciddi yan etkileri de bulunmaktadır.

Aynı zamanda gezegenler arasında gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu baharattır. Bu kaynağı elde etmek isteyen rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın bir hale gelir.

Paul, ailesinin Arrakis’in kontrolünü yeniden kazanması adına bir isyan başlatırken bu sırada da tüm evrenin gidişatını değiştirebilme ihtimalini de yakalayacaktır. Dune (Çöl Gezegeni), izlenmesi gereken sürükleyici filmler arasında yer alıyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Timothée Chalamet, Oscar Isaac, Rebecca Ferguson

WALL·E (Vol.i)

Son Senelerin En İyi Filmleri - WALL·E

Vol.i, günümüzden oldukça uzak bir gelecekte geçen filmdir. İnsanlar aşırı kirlenme nedeniyle Dünya’yı terk ederek başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle dolu olan dünyayı temizleme görevi sevimli bir robot olan Vol.i’ye verilmiştir.

İnsanların bırakmış olduğu çöplerden kendisine yeni bir dünya yaratmış olan yalnız Vol.i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nin gelmesi sonucunda biter. İki sevimli robotun arasında filizlenmekte olan dokunaklı ilişki bazı zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır.

Film, tüketim çılgınlığına ve insan türünün kendi yaşamış olduğu doğal çevreye vermiş olduğu zararla hakkında önemli yorumlar gerçekleştirirken geleceğin insanlığının teknolojiye bağımlı olduğunu ve tembellikten tükenmiş bir profil olarak çizmektedir.

Oscar ödüllü Vol.i, Pixar stüdyolarından çıkmıştır. Sinema tarihinin önemli yapımlarından biri olmanın yanında önemli bir bilimkurgu filmi olarak da kabul edilmektedir. Ailecek izleyebileceğiniz bir yapım.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2008

Oyuncular: Ben Burtt, Jeff Garlin, Elissa Knight

Ayla

Son Senelerin En İyi Filmleri - Ayla

Ayla filmi, Kore Savaşı’nda yaşanmış olan dramatik ve gerçek bir öyküsü konu ediniyor. 20. yüzyıl ortalarında savaşta yer alan Süleyman Astsubay, savaş sırasında küçük bir kız bulur. Beş yaşında olan bu kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir.

Astsubay Koreli kızı yanına alı ve Ayla adını verir. Birliğin neşesi durumuna gelen Ayla ile astsubay kısa süre içerisinde baba kız gibi olular. Fakat on beş ay sonra birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar.

Ayla’yı bırakarak geri dönmek istemeyen Süleyman Astsubay elinden gelen her şeyi yapsa bile Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak durumuna gelen Süleyman ve yetimhaneye verilecek olan Ayla, tekrar bir araya gelmek için sözleşirler.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2017

Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor

Intouchables (Can Dostum)

Son Senelerin En İyi Filmleri - Intouchables

Intouchables (Can Dostum), felçli bir adam ve ona bakıcılık yapan genç bir adamın hikayesini konu ediniyor. Zengin bir iş insanı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaptığı sırada geçirdiği kaza sonucunda felç olur ve boynundan aşağısı tutmaz hale gelir.

Driss ise hapishaneden yeni çıkmış bir işsizdir. Plippe, yedi gün yirmi dört saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişmeye başlayacaktır.

Normal durumlarda hiçbir zaman yan yana gelemeyecek olan bu ikili iyisi ve kötüsüyle yaşamın tadını birlikte çıkarmaya başlar. Film, yaşamda bir noktadan sonra kültür ve sınıfsal farklılıkların ortadan kalkma temasına odaklanan bir yapım.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2011

Oyuncular: François Cluzet, Anne Le Ny, Omar Sy

12 Angry Men (12 Öfkeli Adam)

Son Senelerin En İyi Filmleri - 12 Angry Men

12 Angry Men (12 Öfkeli Adam), cinayetle suçlanan bir geç ile ilgili karar vermekle yükümlü olan on iki jüri üyesinin karar verme sürecini anlatıyor. Latin Amerikalı genç adam, babasını öldürmüş olduğu gerekçesiyle cinayetle suçlanır.

Sanığın kaybettiğini söylemiş olduğu bir bıçak ise cinayetin işlenmiş olduğu odada bulunmuştur. Genç adamın mahkemeye sunmuş olduğu savunma zayıftır ve olan biteni duymuş olduklarını belirten birçok tanık bulunmaktadır.

Sanık suçlu bulunduğu an idam cezası olacaktır. 12 jüri üyesinden yalnızca sekiz numaralı jüri üyesi Davis suçsuz hükmünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması sırasında her jüri üyesinin suçları kararı vermesin ardında kişisel nedenler olduğu ortaya çıkacaktır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 9.0

Yayımlanma Tarihi: 1957

Oyuncular: Henry Fonda, John Fiedler, Martin Balsam

The Departed (Köstebek)

Son Senelerin En İyi Filmleri - The Departed

The Departed (Köstebek), 2006 Oscar ödüllerinde, yılın en iyi filmi ve en iyi yönetmeni seçilerek Martin Scorsese’yi ödüle kavuşturan film. Güney Kore sinemasından Hollywood’a uyarlanmış bir casus öyküsü.

Boston’da geçen filmde, Boston’da yer altı dünyasını elinde tutmakta olan İrlanda çetelerine sızmış bir polis köstebek ve polis teşkilatına sızmış çete üyesi köstebeğin aralarındaki oyunu izliyoruz. Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon ve Mark Walberg başrol koltuğunda oturuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2006

Oyuncular: Ray Winstone, Matt Damon, Leonardo DiCaprio

12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)

Yeni Film Önerileri - 12 Years a Slave

Film, Steve McQueen’in yönetmiş olduğu, 2014 Oscar Ödülleri’nde dokuz dalda adaylığı bulunan ve bunlardan En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyunculuğu ödüllerinin sahibi olan bir tarihi drama.

12 Years a Slave, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarihinin en büyük utançlarından bir tanesi olan kölelik kurumunu, Solomon Northup’ın gerçek hatıraları üzerinden konu ediniyor. Gerçekleştirmiş olduğu bir seyahatinde köle tacirlerine yakalanarak bir çiftçilikte 12 sene köle olarak esarete mahkum ediliyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender

Black Swan (Siyah Kuğu)

Yeni Film Önerileri - Black Swan

Black Swan (Siyah Kuğu), Tchaikovsky’nin Kuğu Gölü Balesi’ni sahneye taşıyan modern bir bale topluluğunda yaşanan olayları, balerinler arasında olan hırslı mücadeleyi ve onların psikolojini merkeze alan gerilimi yüksek bir dram filmi.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Natalie Portman, Vincent Cassel, Mila Kunis

Shoplifters (Arakçılar)

Yeni Film Önerileri - Shoplifters

Japon yönetmen Hirokazu Koreeda’nın, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Kazanan filmi Shoplifters (Arakçılar), marketlerden yiyecek çalarak yaşamını sürdüren Osamu ve ailesinin, sokakta bulmuş oldukları ve çok üşümüş küçük kızı ailelerine kabul etmeleriyle değişen yaşamanı konu ediniyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.9

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Lily Franky, Kiki Kirin, Sakura Andô

Honeyland (Bal Ülkesi)

Yeni Film Önerileri - Honeyland

Tama Kotevska ve Ljubomir Stefanov’un yönetmenliğini üstlendiği Honeyland, Kuzey Makedonya’da bulunan bir Türk köyünde vahşi arıcılıkla uğraşan Hatice Muratova ve felçli annesi Nazife Muratova’nın farklı yaşamlarını konu ediniyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Hatidze Muratova, Hussein Sam, Nazife Muratova

Dunkirk

Yeni Film Önerileri - Dunkirk

Christopher Nolan’ın hem senaryosunu tek başına yazdığı hem de yönetmiş olduğu Dunkrik, İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli olaylarından bir tanesi olan, Kuzey Fransa’da bulunan bir kıyı bölgesi olan Dunkerque’ten on binlerce İngiliz askerlerinin tahliye edilmesini anlatıyor.

Bu tahliye sürecini, üç farklı kesitle ekrana aktarılıyor. Filmin, sekiz adet Oscar adaylığına rağmen En İyi Kurgu, Ses Miksajı ve Ses Montajı olmak üzere toplam üç ödülü bulunuyor. En iyi aksiyon filmleri arasında yer alabilecek Dunkirk, izlenmeye değer.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.8

Yayımlanma Tarihi: 2017

Oyuncular: Fionn Whitehead, Tom Hardy, Mark Rylance

Faces Places (Mekanlar ve Yüzler)

Sinema Filmi - Faces Places

Faces Places (Mekanlar ve Yüzler) isimli ödüllü belgeselde, dünya tarafından bilinen Fransız sokak sanatçısı JR, geçtiğimiz senelerde hayatını kaybeden, Fransız yeni dalga akımının yönetmenlerinden Agnes Varda ile birlikte Fransa kırsalındaki insanların hikayelerini anlatıyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.9

Yayımlanma Tarihi: 2017

Oyuncular: JR, Agnès Varda, Jean-Luc Godard

Knives Out (Bıçaklar Çekildi)

Sinema Filmi - Knives Out

Altın Küre Ödülleri’nde, Komedi Dalında En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin yanı sıra Oscar Ödülleri’nde de En İyi Orijinal Senaryo adayı olan film, kara komedi ögeleri taşıyan temposu yüksek bir polisiye filmi.

Chris Evans, Jamie Lee Curtis, Christopher Plummer, Daniel Craig, Ana de Armas, Michael Shannon gibi ünlü isimlerin kadrosunda bulunduğu Knives Out, komedi filmleri arasında gösteriliyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.9

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Daniel Craig, Ana de Armas, Chris Evans

Little Women (Küçük Kadınlar)

Sinema Filmi - Little Women

Louisa May Alcott’un klasik hale gelmiş romanından, Lady Bird filminden tanınan Greta Gerwig tarafından uyarlanmış olan Little Women (Küçük Kadınlar), Amerika İç Savaşı döneminde geçen, birbirinden oldukça farklı dört kız kardeşin hikayesini konu alan aile dramı.

Meg, Amy, Beth ve Jo isimli kız kardeşler, o dönemin kadınlarının yaşamı hakkında sorunlara ve zorluklara beraber göğüs geriyorlar. Efsane filmler arasında yer alabilecek Little Women’da Merly Streep, Louis Garrel, Laura Dern de yan rollerde bulunuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.8

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Saoirse Ronan, Florence Pugh, Emma Watson

Birdman (Cahilliğin Umulmayan Erdemi)

Sinema Filmi - Birdman

Birdman (Cahilliğin Umulmayan Erdemi), izleyenleri bir zamanlar “Birdman” isimli bir süper kahraman filmleri serisi ile ünlenen Riggan’ın Broadway’de şansını deneyecek olduğu yeni oyunun hazırlıklarına götürüyor. Film özellikle tek planda çekilmiş olmasıyla biliniyor.

Başrolde usta aktör Micheal Keaton’ı, yan rollerde ise Edward Norton, Zach Galifianakis, Naomi Watts, Zach Galifianakis gibi ünlü oyunların bulunduğu Meksikalı yönetmen Alejandro G. Inarritu’nun filmi Birdman, 2015 senesinde En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini aldı.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.7

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Michael Keaton, Edward Norton, Zach Galifianakis

Lady Bird (Uğur Böceği)

Sinema Filmi - Lady Bird

Lady Bird (Uğur Böceği), kendisini keşfetme öykülerinin yönetmeni ve senaristi Greta Gerwig’in elinden çıkmış olan bir film. Filmin 2020 Oscar’larında En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerinde adaylığı bulunmakta.

2000’li senelerin başında Sacramento’da geçen Lady Bird, kendisine “Lady Bird” takma adını takmış 17 yaşındaki Christine ve annesinin anne kızlık ilişkilerine, liseli kızın ergenlik çağına ve üniversiteye gitme düşlerini, yalın ve mizahi bir şekilde işliyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.4

Yayımlanma Tarihi: 2017

Oyuncular: Saoirse Ronan, Tracy Letts, Laurie Metcalf

Red Notice

İzlenmesi Gereken Filmler - Red Notice

Red Notice, eğlenceli ve komik aksiyon macera filmidir. Dünyanın en azılı sanat eseri hırsızı ve onun peşinde olan FBI profil uzmanı, her zaman bir adım önde olmayı başaran soyguncuyu yakalamak adına suç ortağı olur.

En iyi Netflix film önerileri arasında yer alan Red Notice, Rawson Marshall Thurber tarafından yazılmış ve yönetilmiş bir Amerikan aksiyon komedi filmidir. Oyuncu kadrosunda ise Dwayne Johnson, Gal Gadot ve Ryan Reynolds bulunuyor.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 6.4

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Dwayne Johnson, Gal Gadot, Ryan Reynolds

Raya ve Son Ejderha

İzlenmesi Gereken Filmler - Raya ve Son Ejderha

Raya ve Son Ejderha, Lumandra’yı kurtarmak adına son ejderhanın izini süren yalnız bir savaşçı olan Raya’nın öyküsü anlatıyor. Seneler boyunca Lumandra’nın fantastik dünyasında insanlar ve ejderhalar huzur içerisinde yaşamaktadır.

Druun ismindeki canavarlar ülkeyi tehdit ettiği zaman, ejderhalar insanlığın kurtulması adına kendilerini feda eder. Aradan geçen senelerin ardından canavarlar ülkeye geri döner. Onları sonsuza kadar durdurmanın tek yoluysa son ejderhanın bulunmasıdır.

Yalnız bir savaşçı olan Raya, ülkeyi kurtarmak adına ejderhayı bulmak için yollara düşer. Bu süreçte Raya, dünyayı kurtarmak adına ejderhadan çok daha fazlasının gerekli olduğunun farkına varır. “En güzel filmler hangisi?” diye soruyorsanız bu film örnek verilebilir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.4

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Kelly Marie Tran, Gemma Chan, Awkwafina

After (Paramparça)

İzlenmesi Gereken Filmler - After

After (Paramparça), gizemli bir gençle tanıştıktan sonra hayatı değişen genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Tatlı bir üniversite öğrencisi olan Tessa, henüz lise mezuniyetinin sonrasında üniversitedeki ilk senesindedir ve hızlıca adapte olmuştur.

Olukça iyi ders notaları, rahat bir hayatı ve sevimli bir sevgilisi olan Tessa’nın yaşantısında her şey yolundadır. Lisede okuduğu zamandır beri beraber olduğu erkek arkadaşına sadık olan Tessa, iyi bir geleceğe sahip olmak adına hırslı bir şekilde çalışır.

Onun sevgilisine sadakat, ailesine saygı ve derslerine sorumlulukla kurmuş olduğu bu kontrollü yaşantısı, Hardin Scott ismindeki genç bir delikanlıyla tanışması sonrasında değişmeye başlar. Gizemli bir insan olan Hardin, Tessa’dan oldukça farklı birisidir.

Tessa’nın korunaklı yaşantısına dahil olarak onun tüm değerlerini ve kendisini sorgulamasına sebep olan genç adam ve Tessa arasında tarifi mümkün olmayan bir bağlılık ortaya çıkacaktır. Yabancı film önerileri arasında bulunan Paramparça, izlenmeye değer.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 5.3

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Josephine Langford, Samuel Larsen, Hero Fiennes Tiffin

The Tomorrow War (Yarının Savaşı)

İzlenmesi Gereken En İyi Filmler - The Tomorrow War

Chris McKay’in yönetmenliğini üstlenmiş olduğu The Tomorrow War, 2051 senesinde insanlığın sonuna getirebilecek bir uzaylı ırkına karşı verilen savaşa, zamanda yolculukla beraber günümüzden savaşçıların dahil olması sonrasında yaşanan olayları anlatıyor.

Zaman yolcuları acil bir mesaj için 2051 senesinden gelirler. Çeyrek asırdan biraz daha sonraki gelecekte insanlık ölümcül bir uzaylı türüne karşı savaşı kaybediyordur. Yaşayabilmek adına tek umut, sivillerin ve askerlerin geleceğe giderek savaşa katılmasıdır.

Kızı için dünyayı kurtarmak için kararlı olan Dan Forester, gezegeninin kaderini tekrardan belirlemek için zeki bir bilim insanı ve görüşmemiş olduğu babasıyla beraber çalışır. Bilim kurgu ve aksiyon türündeki film, izlenebilir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 6.6

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Chris Pratt, J.K. Simmons, Yvonne Strahovski

The Power of Dog

İzlenmesi Gereken Filmler - The Power of Dog

The Power of Dog, Thomas Savage’ın 1967 tarihli aynı isimli romanından yarlanan, Jane Campioın tarafından yazılarak yönetilen 2021 yapımı western drama filmidir. Film, özellikle senaryoya, yönetmenliğe, oyuncu kadrosuna, performanslara ve müziğine yönelik övgüler aldı.

Netflix film önerileri arasında bulunan The Power of Dog, Montana’da geniş bir çiftliğe sahip olan iki kardeşin hikayesini işliyor. Birbirinden farklı karakterde olan Phil ve George ismindeki iki kardeş, Montana vadisinde bulunan en büyük çiftliği sahibidir.

Başarılı ve zeki olan Phil, zayıflığı hor görmektedir. Kendisini işe adayan, sessiz biri olan George ise sevgi doludur. İki kardeş uzunca sene aynı çatı altında hayatlarını sürdürmektedir. Fakat onların yaşantısı, George’un genç dul bir kadınla olan beklenmedik evliliği ile tepetaklak olur.

Phil ise çiftliklerine yerleşmiş olan bu kadının varlığından oldukça rahatsızdır. Bu durumu bitirmek isteyen Phil, kardeşinin eşini ortadan kaldırmak adına amansız bir savaş başlatır. “Hangi filmi izlesem?” diye soruyorsanız eğer bu filmi izleyebilirsiniz.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.0

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Jesse Plemons, Kirsten Dunst

Hızlı ve Öfkeli 9

Soluksuz İzlenecek Filmler - Hızlı ve Öfkeli 9

Hızlı ve Öfkeli 9, geçmişten gelen bir tehdide karşı mücadele etmek durumunda kalan Dom ve ekibinin öyküsü anlatıyor. Dominic Toretto’nun sadece tek önceliği oğlu Brian’ı korumaktır. Aksiyon film önerileri arasında yer alan Hızlı ve Öfkeli 9, 2021 yapımı bir film.

Oğlu ve Letty ile beraber gözlerden uzak ve sakin bir hayat süren Torette, ne kadar istese bile geçmişinden kurtulamaz. Bu kez geçmişiyle karşı karşıya gelen Torette, siber suçlu Cipher ile beraber çalışan terk edilmiş kardeşi Jakob’a karşı savaşmak durumunda kalır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 5.2

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Vin Diesel, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez

The Suicide Squad : İntihar Timi

Soluksuz İzlenecek Filmler - The Suicide Squad : İntihar Timi

The Suicide Squad : İntihar Timi, mahpus oldukları hapishaneden çıkabilmek adına çabalayan kötü kahramanların hikayesini anlatıyor. Belle Reve, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek ölüm oranına sahip olan hapishanedir.

Süper kötülerin tutulmuş olduğu bu yerden kurtulmak adına her şey yapılır. Bloodsport, Captain Boomerang, Savant, Blackguard, Harley Quinn, Peacemaker, Ratcathcer 2, King Shark ve Jevelin yap ya da öl görevini yerine getirebilmek için mahkumlar timi oluşturur.

Ekip silahlandırılarak düşmanlar ile dolu olan Corto Maltese adasına bırakılacaktır. Militan düşman ve gerilla ile dolu ormanda yavaş yavaş ilerleyen ekibe Albay Rick Flag liderlik eder. Zorlu maceranın içerisinde olan ekip, herhangi bir yanlış hareketleri sonucunda öldürülecektir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.3

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Margot Robbie, John Cena, Idris Elba

Eternals

Soluksuz İzlenecek Filmler - Eternals

Yabancı film önerileri arasında bulunan The Eternals, insanlığın varlığından beri dünyayı koruyan, doğaüstü güçlere sahip olan bir grup kahramanın hikayesini anlatıyor. Deviantlar’ın artık tarihe karışmış olduğu düşünülmektedir.

İnsanlığın en eski düşmanı olan Deviantlar, beklenmedik bir biçimde geri döner. Bu durum insanlar için büyük bir tehlike oluşmasına neden olur. Eternallar, insanlığı tekrar kurtarmak için tekrardan bir araya gelmek durumunda kalırlar.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 6.8

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Gemma Chan, Salma Hayek, Richard Madden

Zack Snyder’s Justice League

Soluksuz İzlenecek Filmler - Zack Snyder’s Justice League

Superman’ın nihai fedakarlığının boşuna olmadığından emin olmaya kararlı olan Bruce Wayne, dünyayı yaklaşan bir tehdide karşı korumak adına bir meta insan kurma planları ile güçlerini Diana Prince ile hizalar.

Görev, Bruce’un hayal etmiş olduğundan daha zor olduğunu kanıtlıyor, çünkü işe alınmış olanlardan her biri, onları geride tutan şeyleri aşmak adına kendi geçmişlerinin şeytanlarıyla yüzleşmeli, bir araya gelmelerine izin vermeli ve sonunda benzeri görülmemiş bir kahramanlar ligi oluşturulması gereklidir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Ben Affleck, Gal Gadot, Henry Cavill

Black Widow

Soluksuz İzlenecek Filmler - Black Widow

Black Widow, büyük bir tehdide karşı, geçmişinden çıkarak gelen ailesiyle birlikte işbirliği yapmak zorunda kalan Black Widow’un hikayesini anlatıyor. Natasha Romanoff, bilinen ismiyle Black Widow’un geçmişiyle ilgili büyük bir komplo teorisi ortaya çıkar.

Bu durum sonucunda Natasha, yaşamını karanlık tarafıyla yüzleşmek durumunda kalır. Herhangi bir şey tarafından bitirilmesi mümkün olmayan bir güç tarafından takip edilen Natasha, henüz Avenger olmadan önce kurmuş olduğu bozulmuş ilişkilerinin ve casus olarak geçiminin üstesinden gelmek durumunda kalır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 6.7

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Scarlett Johansson, Rachel Weisz, Florence Pugh

Army of the Dead (Ölüler Ordusu)

Süper Film - Army of the Dead

Army of the Dead (Ölüler Ordusu), Las Vegas’taki bir zombi salgını esnasında yaşanan olayları konu ediniyor. Bir adam salgın esnasında bir grup paralı askeri bir araya getirir ve büyük oynamaya karar verir.

Bu ekip, karantina bölgesine girerek bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük soygunu gerçekleştirmeye çabalar. Aksiyon film önerileri arasında yer alan Army of the Dead (Ölüler Ordusu), 2021 yapımı bir film.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 5.8

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Dave Bautista, Omari Hardwick, Ella Purnell

Cruella

Süper Film - Cruella

Cruella, yapmış olduğu tasarımla ile ismini duyurmaya çalışan, yetenekli bir kız ve genç dolandırıcı olan Estella’nın hikayesini anlatıyor. Zeki ve yaratıcı bir kız olan Estella’nın yaşamı, onun haylazlık hevesini takdir eden iki hırsız ile arkadaş olması sonucunda farklı bir duruma yönelir.

Genç kız, arkadaşlarıyla beraber Londra’nın sokaklarında bir yaşam kurar. Moda konusunda oldukça başarılı olan Estella, bir moda efsanesi olan korkutucu Barones von Hellman’ın dikkatini çekmeyi başarır. Bu ilişki, Estella’nın kötü tarafını kabullenerek Cruella’ya dönüşmesine sebep olur.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.5

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Emma Stone, Joel Fry, Emma Thompson

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Shang-Chi ve On Halka Efsanesi)

Süper Film - Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Shang-Chi ve On Halka Efsanesi), babası tarafından suikastçı olmak için yetiştirilmiş olan Shang-Chi’nin konusunu anlatıyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür.

Babası tarafından suikastçı olmak için yetiştirilmiş olan kahramanımız, simya ve doğaüstü güçleri kullanarak dövüş yöntemlerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip birisi olduğunu öğrenen karakterimiz, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak adına kullanacaktır.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 7.5

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Simu Liu, Awkwafina, Tony Leung Chiu-Wai

Spider-Man: No Way Home (Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok)

Süper Film - Spider-Man: No Way Home

Yeni çıkan filmler arasında bulunan Spider-Man: No Way Home (Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok), kimliği ortaya çıkan Örümcek Adam’ın bu konu hakkında Doctor Strange’den yardım istemesi sonucunda gelişen olayları anlatıyor.

Örümcek Adam, maskesiz ve normal yaşamı ile süper kahraman olmanın risklerini ayıramayacak durumda. Doctor Strange’den kendisine yardım etmesini istemiş olduğu zaman bu riskler daha da tehlikeli bir durum alır. En iyi aksiyon filmleri arasında gösterilebilir.

Fragman – YouTube

IMDB Puanı: 9.2

Yayımlanma Tarihi: 2021

Oyuncular: Tom Holland, Benedict Cumberbatch, Zendaya

Similar Posts