Fas gezilecek yerler: Fas gezi rehberi

Kendine has tarihi ve kültürel güzelliklerle bezeli Fas, Kuzey Afrika’nın en şaşalı ülkelerinden biridir ve bu nedenle Fas gezilecek yerler arayışında olanlar, karşılarına çıkan doğa harikaları ve tarihi rotalarla adeta çok şanslı olduklarını hissediyorlar. Ülkede keşfedilecek çok nokta bulunurken muhteşem mimari, tarihi doku ve her sokaktaki gizlemiş hikayeler, dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çeker. 

Fas, keşfedilmeyi bekleyen birçok büyüleyici önemli noktayla ziyaretçilerine unutamayacakları anlar sunuyor. Tarihin ve kültürün büyülü buluşma noktası Fas, Marrakech’in renkli çarşılarını, Fes’in tarihi medreselerini ve Sahara’nın sıcak kumlarını da barındırır. İşte, her noktasıyla farklı bir öykü anlatan Faz gezilecek yerler konusuna dair merak edilen tüm detaylar.

Chefchaouen

  Fas gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk noktalardan biri de Türkçede Mavi Şehir anlamına gelen Chefchaouen’dir. Mavi duvarlarıyla ünlü olan kasaba, Fas’ın en harika ziyaret noktalarındandır. Turistler, mavi evlerle dolu kasabada uzun yürüyüşlere çıkabiliyorken mistik fotoğraflar yakalayarak tatillerini ölümsüz hale de getirebiliyorlar. 

  Fas’ın Kuzeybatı bölümünde ve Riff Dağları’nın eteklerinde bulunan Chefchaouen, diğer Fas kasabalarından tarih kokan sokakları ve mavi duvarlı evleriyle ayrılıyor. Mistik bir havası bulunan kasaba, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

   Evlerin her sene restore edildikleri bilinirken tarihi yapıları da aynı dönemi yansıtacak şekilde korunuyor. Türkiye’den mimariye meraklı ziyaretçilerin Fas tatillerinde ilk tercihlerinden biri de Chefchaouen Kasabası oluyor.

  Jemaa El-Fna Meydanı

  Ülkenin en ünlü noktası Jemaa El-Fna Meydanı, şehirde biraz kalabalık ve hareket görmek isteyenleri adeta kendisine çekiyor. Marakeş’in bu turistik meydanı, ziyaretçilerine akşam ayrı gündüz ise apayrı bir görüntü sunuyor. Yerel rehberler, Fas’a gelen turistlerin Jemaa El-Fna Meydanı’nı sadece görüp geçmemeleri aynı zamanda hem gece hem de gündüz meydanın heyecanına ortak olmaları gerektiğini belirtirler.

  Ziyaretçiler, gündüz saatlerinde Jemaa El-Fna Meydanı’ndaki çarşılarda alışverişlerini yaparak ülkenin yerel lezzetlerini tadarken sokak satıcılarıyla hoş diyaloglar kurabilirler. Fakat Jemaa El-Fna Meydanı’ndaki asıl unutulmaz dakikalar, güneş batarken ortaya çıkar. 

  Akşam saatlerinde meydanın atmosferi bir anda değişime uğrarken ortaya akrobatlar, müzisyenler, hikaye anlatanlar, türlü sokak satıcıları çıkıyor. Her biri, gece boyunca Jemaa El-Fna Meydanı’nı ziyarete gelen turistlere unutulmaz anlar yaşatmak için performanslarını sergiliyorlar.

  Sahara Çölü

  Üst üste yığılmış kum tepeleri, altın renkli yer yapısı ve geniş çöl manzaralarıyla Sahara Çölü, Fas’ın gözleri kamaştıran güzelliklerinden sadece birisi. Gün batımı ve doğumu sırasında Sahara Çölü’nde ortaya çıkan renk cümbüşü, ziyaretçilere asla unutamayacakları görüntüler sunuyor. Bu nedenle Sahara Çölü, sadece Fas’ın değil dünyanın en çok ziyaret edilen noktalarından biri olmayı başarıyor.

  Sahara Çölü, harika manzaralar sunmanın yanı sıra eski Bedevi kültürünün tarihi esintilerini de sunmaktadır. Geleneksel çadırların yer aldığı çölde ziyaretçiler safariler ve deve gezintileriyle hafızalarından silinmeyecek hoş anılar biriktirebilirler. Bu nedenle Sahara Çölü, Fas gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

  Ben Yusuf Medresesi

  Fas’ın Marakeş şehrinde yer alan Ben Yusuf Medresesi, 14. Yüzyılda Merinid Sultanı Abou al-Hassan bin Ali tarafından inşa edilmiş ve ülkenin en büyük medresesi olmuştur. Döneminin de en büyük dini ve eğitim merkezlerinden olan medrese, İslam dünyasını merak edenlere adeta ışık tutar.

  Geleneksel İslam mimarisiyle inşa edilen yapı, muhteşem mozaiklere, el işi ahşap oymalara ve mükemmel geometrik desenlere sahiptir. Ben Yusuf Medresesi’nin iç avlusunda gezen ziyaretçiler, sessizliğin ve huzurun tadını çıkarırken bahçede tarih ve sanatın tüm dokusuna şahit olabilir. Bu haliyle Ben Yusuf Medresesi hem İslami tarihe hem de mimariye hayranlık duyanları Fas gezilecek yerler listesinde kendisine çekmeye devam ediyor.

  İlginizi Çekebilir:  Karadağ Gezilecek Yerler - Karadağ'da Görülmesi Gerekenler

  Chauwara Tanneries

  Chauwara Tanneries, geleneksel deri işçiliğini Fez şehrinde turistlere sunan etkileyici noktalardan biridir. Tesis, binlerce yıl önceden kalma geleneksel işçilikle deriyi işleyen zanaatkarlara ev sahipliği yapar. Bölgede açık hava pazarlarında deriler doğal yollarla işlenirken geleneksel boyalarla son hallerine ulaştırılır.

  Tesiste en dikkat çeken konulardan biri de doğal deriyi renklendirebilmek ve yumuşatmak amacıyla kullanılan doğal malzemelerin ortaya çıkardığı kokudur. Turistler, açık hava pazarlarında ustaların marifetlerini izlerken doğal malzemelerin kokusunu içlerine çekerek unutamayacakları bir deneyim yaşarlar. Bu nedenle Fas gezilecek yerlerlistesini tamamlamak isteyen ve Fas’ın geleneksel el sanatlarına meraklı olan herkes, Chauwara Tanneries Tesisini ziyaret ederek tarihi ve kültürel anlamda unutulmaz dakikalar yaşamalıdırlar.

  Aid Ben Haddou

   Fas’ın güneyinde yer alan Aid Ben Haddou, Atlas Dağları ve Sahra Çölü ile çevrili olan harika bir kum taşı kasabasıdır. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi kapsamında koruma altına alınan bölge, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle her yıl milyonları kendisine çekiyor. Her daim dünyaca ünlü film ve diziler için bir plato görevi de gören kasaba, bu yanıyla da görülmeye değer bir noktadır.

  Fas gezilecek yerler lokasyonlarının en bilinen durağı Aid Ben Haddou , tarihe ve kültüre ev sahipliği yaparken nefes kesen manzaralarıyla ziyaretçilerine unutulmaz anlar da sunuyor. Global anlamda en önemli turistik noktalardan olan kasaba, her yıl popülerliğini de git gide arttırıyor.

  Fes el Bali

  Fes el Bali, Fas’ın en nefes kesici şehirlerinden olan Fes’in şehir merkezi olarak biliniyor. Birçok antik medeniyete ev sahipliği yapan bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Fes el Bali, labirent benzeri sokakları, dar yolları, geleneksel ahşap oymacılık örnekleri, renkli mimarisi ve tarih kokan yapısıyla harika bir Kuzey Afrika beldesi olarak biliniyor.

  Fes el Bali, Marakeş ve Casablanca gibi kısa sürede modernleşen şehirlerin aksine yıllardır geleneksel Fas yaşam tarzını koruyor ve el sanatlarını icra eden birçok zanaatkarı da bünyesinde barındırıyor. Tatilinde tarih yolculuğu yaparken Fas gezilecek yerler listesiyle Fas kültürünü derinlemesine yaşamak isteyenlerin rotası mutlaka Fes el Bali olmalıdır.

  Mansur Kapısı

  Dünyaca ünlü Mansur Kapısı, Rubat’ın tarih ve kültür kokan mimari harikalarından biridir. Büyüleyici kapı, tarih boyunca Medina bölgesini koruyarak geçmiş yüzyılın tarihi yapısını hala yansıtmaktadır. Mimarinin görülmeye değer olması ise hem tarihi hem de mimari yapısının mükemmel olmasından kaynaklanıyor. 

  Mansur Kapısı, ziyaretçileri büyüleyen iki farklı kuleye ve muhteşem mozaik süslemelere sahiptir. Bir kemere de sahip olan kapının günümüzde dahi bir örneği bulunmuyor. Yıl içerisinde milyonlarca turisti kendisine çeken nefes kesici yapı, Rubat şehrine gelen herkesin görmesi gereken bir güzelliktir. Bu nedenle Fas gezilecek yerler listesinde her zaman başta yer alır. 

  Agadir

  Fas’ın cazibe merkezi olarak bilinen Agadir, Atlas Dağıyla çevrilidir ve Atlat Okyanusu’nun hemen kıyısında yer alır. İklimi, sahili ve altın renkli geniş kumsalıyla ünlü tatil noktası, lüks otelleri ve restoranları da bünyesinde barındırıyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi olan bölge, imkanlar açısından da yaz tatili için en özel noktalardan biri.

  Doğası ve tarihiyle de mükemmel bir tatil şehri olan Agadir, deniz, kum ve güneşin tadını çıkaran ziyaretçilere aynı zamanda nefes kesen manzaralar da sunuyor. Ayrıca şehirde gezmek isteyenler için Kasbah Kalıntıları, Kasbah Müzesi, Souk El Had Pazarı, Agadir Ormanı ve Agadir Hayvanat Bahçesi gibi noktalar da bulunuyor. Doğal ve tarihi güzellikleriyle Agadir, Fas gezilecek yerler rotasının vazgeçilmez lokasyonlarından biri olarak gösteriliyor. 

  Similar Posts