Türkiye

İstanbul Sizi Bekliyor Haydi Yola Koyulma Vakti

Hangi kelimeyi veya cümleyi kullanırsak kullanalım İstanbul´u tasnif etmek son derece güçtür. Hemen her anlamda Dünyada pek çok kesime hitap etmektedir. Bu nedenden dolayı her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Eğer İstanbul´u ziyaret eden bu milyonlar arasında değilseniz şu ana kadar çok şey kaybetmişsiniz demektir.

Ziyaretçilerine yaşattığı eşsiz duygularla unutulmaz anlar yaşatan İstanbul, sahip olduğu çok yönlü özellikleri ile hemen her kesimden insanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Gezilecek çok sayıda yere sahip olması, kalabalık nüfusundan dolayı kültürel anlamda çeşitliliğin görülmesi ve tarihte çok önemli devletlerin başkentlik görevini üstlenmesi gibi faktörler İstanbul´un önemini daha da artırmıştır.

Tarih, sanat, kültür, sosyal hayat gibi durumlara ilginiz yoksa dahi, Kadıköy Eminönü arası yapağınız vapur yolculuğunda besleyeceğiniz martılar, sizde çok farklı hissiyat uyandıracaktır. Sabah iskeleye yakın bir otelde vapurun sesi ile uyanmak, boğaza karşı lezzetli bir kahvaltı yapmak…

Saymakla bitiremeyeceğimiz daha nice güzellikler sizi bekliyor. Bugüne kadar hiç mi İstanbul´u ziyaret etmeyi düşünmediniz? Eğer düşünmediyseniz bu saatten sonra düşünmeye başlayın derim. Yapmanız gereken şey çok basit. Öncelikle bir tatil hazırlayın.

İstanbul´da nerelere gidebilirsin ve neler yapabilirsin bunları önce bir not al. Daha sonra kalacağınız otel ve uçak bileti aramaya koyulabilirsiniz. Yapacağınız erken rezervasyonlar uçak ve otel masraflarınızı büyük oranda kârla tamamlamanıza yardımcı olabilir.

İstanbul´u hiç ziyaret etmediyseniz, seyahatiniz başladıktan sonra içinizde tarifsiz bir merak ve heyecan duygusu oluşma başlayacağına eminim. Tüm işlemleri halledip yolculuğunuzu gerçekleştirdikten sonra yaptığınız plan doğrultusunda hareket edebilirsiniz.

İstanbul Sizi Bekliyor Haydi Yola Koyulma Vakti
bakr alazzawi

Birlikte İstanbul Turuna Çıkalım mı?

İstanbul, geçmişten günümüze içerinde ve tarihinde bulundurmuş olduğu zenginliklerden dolayı hemen herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Tarihe ışık tutması özellikle ziyaretçilerinin tarihi noktalara karşı olan ilgisini artırmaktadır.

Osmanlı ve Roma döneminde yapılmış; camii, kilise, sinagog gibi yapılar her dinden insanın bu şehri ziyaret etmesine ortam hazırlamaktadır. Ne konuda merakınız olursa olsun, İstanbul bu merakınızı karşılamak konusunda son derece iddialı bir şehir durumundadır.

Uluslararası birçok organizasyonda ev sahipliği rolünü üstlenmesi yurtdışından gelen ziyaretçi sayısını da artırmayı başarmıştır. Kapalı Çarşı, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, köprüleri ve eşsiz manzarası ile ismini sayamadığımız daha pek çok yer sizi bekliyor.

Sevgilinizle veya ailenizle daha önce hiç şehir dışına çıkmadıysanız ilk rotanız İstanbul olmalıdır. Hangi yaşta olursa olsun iyi vakit geçirebilmesi adına pek çok imkâna sahip olan İstanbul, hemen her bütçeye uygun bir şehirdir. Öğrenciyseniz veya maddi açıdan iyi bir dönemde değilseniz üzülmeyin, erken alacağınız ucuz uçak bileti ve otel bileti ile İstanbul uçak bileti alarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul yaz ve kış fark etmeksizin yoğun bir şekilde turist çekmektedir. Yaz sezonun da olduğu kadar kış sezonunda da son derece güzel noktalara ev sahipliği yapan İstanbul, gezilecek yer bakımından oldukça zengindir. İstanbul´a seyahat planın varsa daha fazla ertelemeden bu planını gerçekleştirmesini tavsiye ederim. Eşsiz güzellikleri ve gezilecek yerleri ile İstanbul sizi bekliyor.

Sıradaki Durağımız İzmir

İstanbul Sizi Bekliyor Haydi Yola Koyulma Vakti
Tanju ÇALIMLI

Ege´nin ve ülkemizin önde gelen şehri İzmir birçok yönü ile ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Gidenin tekrar gitmek istediği İzmir nesillerdir geçmişten günümüze insanların sürekli ilgisini çekmeyi başarmıştır. Günümüzde yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda turist ağırlayan İzmir her sene yoğun bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir´in çok yönlü gelişmesi; sağlık, turizm, ekonomi, kültürel anlamda iyi bir seviyeye gelmesine neden olmuştur. Yeni şehirler görmek, yeni lezzetler tatmak ve yeni kültürler öğrenmek… Bunların hepsi insanların gelişiminde ve hayatı öğrenmesinde gerekli olan şeylerdir.

İzmir özellikle yaz aylarında belirli dönemlerde oldukça fazla bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Kısıtlı bir bütçeniz ve kısıtlı bir zamanınız varsa özellikle yoğunluğun azaldığı dönemlerde seyahat planlamanızı yapabilir, bu doğrultuda cebinizden daha az para çıkartarak, tatilinizin daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

İzmir tarihi ve turistik yerleri ile değil, özellikle sağlık alanında da oldukça önemli bir konumdadır. Yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda turist ağırlayan İzmir, son dönemlerde açmış olduğu üniversitelerle, eğitim için tercih edilen şehirlerden biridir.

Eğer üniversiteye hazırlık sürecineyseniz, aklınızdaki bölüm İzmir’in üniversitesinde mevcutsa hiç düşünmeyin ve şehri tercih edin. Tabi ki tercih yapman önce İzmir´e gitmeniz ve üniversiteyi yerinde görmenizde fayda var. İzmir mutfağına da ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Sebze ağırlıklı bir mutfağa sahip olan İzmir, hemen herkesin damağına uygun lezzetler sunmaktadır. İzmir yöresine ait belli başlı kalıplaşmış kelimeler vardır. İzmir gezinizde bu kelimelerle karşılaşırsanız şaşırmayın.

  • Çiğdem
  • Domat
  • Darı
  • Gevrek
  • Boyoz
  • Yemiş
  • Mandalin
  • Pastiç

İsmini sayamadığım daha birçok farklı isimde İzmir yöresine ait isimler vardır. İzmir´e gittiğinizde karşınıza bu isimler çıkarsa şaşırmayın. İzmir´in birbirinden güzel ilçeleri her yıl yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Son zamanlarda özellikle yapılan yeni oteller ve misafirlerinin rahat bir şekilde ulaşım sağlaması açısından şehir içi taşıtları, yaşamı oldukça kolaylaştırmaktadır. Bütçenize uygun oteli seçmeyi ve bu doğrultuda hareket etmeyi unutmayın.

Oteliniz çok lüks ve pahalı olmasa da olur. Önemli olan sizin geçireceğiniz vakit. İzmir için toplu taşımaların güzergâhını öğrenmek adına şehir içi ulaşım haritası alarak bölgede ulaşımınızı rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. İzmir uçak bileti alarak bu eşsiz şehri siz de yerinde ziyaret etmeyi unutmayın sakın.

Ucuz Uçak Biletinle Sınırlarından Dışarı Çık

İstanbul Sizi Bekliyor Haydi Yola Koyulma Vakti
Suhyeon Choi

Geçmişte lüks olan uçak bileti satın almak günümüzde sıradan bir hâl almış durumda. Hangi şartta ve durumda olursa olsun insanların önceliği ulaşımı en kısa sürede tamamlamak oluyor. Hava ulaşımının özellikle zamandan tasarruf ettirmesi gitmek istediğimiz yerde daha kısa sürede ulaşmak ve daha fazla zaman geçirme şansını buluyoruz.

Hangi amaçla gidersek gidelim seyahatimizin sorunsuz tamamlanmasını isteriz. Sorunsuz bir seyahat geçirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç tane belli başlı durumlar vardır. Öncelikle bilet alacağınız tarihi karıştırmama dikkat edin. Bilet aldığınız yerin veya sitenin güvenilirliği hakkında tereddüt etmeyin. Bilet aldığınız yeri araştırın.

Son olarak firmalar… Her firma aynı kalitede hizmet sunmaz. Bilet alacağınız havayolu şirketinin yolcularına karşı yaklaşımı ve hizmeti hakkında bilgi edinin. Bu durum özellikle uzun uçuşlarınızda işinize çok yarayacaktır. Uzun zamandır gitmeyi planladığınız bir yer varsa boş vakitlerinizde yaşadığınız şehirden, seyahat etmek istediğiniz şehre olan uçuşları takip edebilirsiniz.

Böyle bir durumda ucuz uçak bileti alma olasılığınız artacaktır. Yurtiçi uçuşlara kıyasla yurtdışı uçuşların daha pahalı olması takip edeceğiniz kampanyalarda ucuz uçak bileti almanız konusunda size fayda sağlayacaktır. Özellikle yılın belirli döneminde yapılan din turizmi için gitmek istediğiniz bölgeye aylar öncesinde bilet almanız sizin ekonomik anlama daha rahat olmanıza vesile olacaktır.

Seyahat etmeden önce yapacağınız ön hazırlıklar seyahat sonrası rahat bir şekilde hareket etmenize yardımcı olacaktır. Tatil planınızı şimdiden yapmaya başlamakta fayda var. Bireysel veya turlarla gerçekleştireceğiniz tatil ile çok sayıda şehir ve ülke gezebilirsiniz. Planlarınızı daha fazla ertelemeden gerçekleştirmenin şimdi tam sırası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu