İzmirListeler

Popüler İzmir Tatil Yerleri – 8 Mükemmel Yer

İlk yerleşik yaşamın günümüzden 8 bin 500 sene önceye kadar uzanmış oluğu İzmir, tarih boyuna Anadolu’nun güzel zenginlikleri limanı ile batıya aktarmıştır. Sahip olduğu çok kültürlü kimliği, lezzetli yemekleri, tarihi ve sahilleri ile bölgenin en önemli kentlerinden bir tanesi.

Türkiye’de seyahat ve tatil denilmiş olduğu zaman akla gelen ilk yerlerden bir tanesi de İzmir’dir. Doğası, yemek kültürü, ören yerleri ile seyahat severler için eşsiz bir tecrübeyi sağlayan İzmir’in tatil yerlerini kesinlikle görmeniz gerekiyor.

İzmir Tatil Yerleri

İzmir tatilinizi İzmir’in muhteşem sokakları gibi güzelleştirecek yerleri sizler için liste haline getirdik. Aşağıda yer alan bölgeleri ziyaret edebileceğiniz gibi farklı tatil planı oluşturabilirsiniz. Muhteşem bir tatil için hemen, okumaya devam et!

Çeşme

İzmir Tatil Yerleri - Çeşme
Enis Sucu

Popülerliğini Türkiye’nin sınırlarını aşan eşsiz bir tatil bölgesi olan Çeşme, daracık sokakları ile ön plana çıkan Alaçatı başta olmak üzere birden fazla gezilecek ve görülecek yere sahiptir. Türkiye’nin en iyi plajlarının bulunmuş olduğu Çeşme’de birçok popüler plaj bulunuyor.

Pırlanta, Ilıca, Çiftlik, Altınkum plajları yaz aylarında yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Dünya’nın en iyi sörf yerlerinden birisi olan Alaçatı’da bulunan sörf okulları ziyaretçilerine de eğitimler veriyor. Doğa ile iç içe olan Çeşme köylerini de ziyaret etmeniz gerekiyor.

Bu yaz İzmir tatilinizi Çeşme’de doğayla iç içe yapmayı düşünüyorsanız eğer “Çeşme Kamp Alanları” başlıklı içeriği kesinlikle okumalısınız. Yok ben sadece deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak istiyorum diyorsanız eğer “Çeşme Beachleri” isimli içeriği şimdi okumalısınız.

Alaçatı

İzmir Tatil Yerleri - Alaçatı
Tevfik ÖZER

Çeşmeye bağlı olan Alaçatı, rüzgarı ile dünyanın en doğal rüzgar sörfü parkurlarına sahip. Adını binlerce kişinin katılmış olduğu Ot Festivali ile Tüm Türkiye’ye duyurmayı başarmıştır. Rengarenk konaklama tesisleri, tasarım atölyeleri, kafe ve restoranları ile görenleri etkilemeyi başarıyor.

İzmir’in kent merkezinden bir saatlik yolcuk ile ulaşılabilen Alaçatı, halk plajlarının yanı sıra plajları ile eğlence sevenlerin gözdesi. Çeşme kumrusu, Ege otları, damla sakızlı dondurma ve midye de Alaçatı’nın vazgeçilmezleri arasında.

Urla

İzmir Tatil Yerleri - Urla
Aziz Arslan

Ege Denizi’nin bilinen en eski limanı Limantepe’ye ev sahipliği yapmakta olan Urla, İzmir’in kent merkezine ne yakın konumunda bulunan bir tatil merkezi. Şehir merkezine sadece otuz beş kilometre uzaklıkta yer alan Urla, sahilleri, taş binaları ve Ege mutfağının temsilcisi lezzetleri ile oldukça sevilen bir yer.

Seferihisar

İzmir Tatil Yerleri - Seferihisar
Zuhal yalçın

Tarihi geçmişi otuz yüzyıl öncesine kadar uzanan Seferihisar, Türkiye’nin ilk sakin şehridir. Kuşadası Körfezi ve Sığacık Körfezi arasında bulunan Seferihisar, her pazar günü kurulan yerel üretici pazarı, Teos Marinası ve Teos Antik kenti ve Sığacık Kaleiçi sokakları da görülmeye değer.

Foça

İzmir Tatil Yerleri - Foça
Ingrid Orzesek

İzmir’in kuzey bölgesinde yer alan Foça, adını Akdeniz foklarından almaktadır. Tekne turları ile her yaz birçok yabancı ve yerli gezginlere bünyesinde ağırlayan Foça, soyu tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz Foku’nun da yaşam alanlarından bir tanesi.

Yemyeşil doğası, bol oksijene sahip olan havası, irili ve ufaklı enfes koyları ile Foça, İzmir tatil yerleri arasında bulunuyor. Rumlardan kalmış olan eski taş evlerinin yan yana sıralanmış olduğu sahilde damla sakızlı dondurmanın tadına kesinlikle bakmanız gerekiyor.

Özdere

İzmir Tatil Yerleri - Özdere
Murat Alkan gca

Efes’ten başlayarak Teos’a kadar uzanan İyon Medeniyetinin izlerinin tam ortasında bulunan Özdere, ekonomik yaz tatili yapmak isteyen kişiler için en uygun bir tercih olacaktır. Menderes’e bağlı olan bir sahil mahallesi olan Özdere’nin kırk kilometreden fazla sahil şeridi ve mavi bayraklı plajları bulunuyor.

Bergama

İzmir Tatil Yerleri - Bergama
Ronald WU

İzmir’in kuzeyinde bulunan Bergama, arkeolojik değerlere sahip bir yerleşim yeri olmasının yanı sıra zengin de bir tarihi bulunmaktadır. Bergama Krallığı’na başkentlik yapan şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Asklepion, Kızılavlu ve Akropol bulunuyor. Turistik ve tarihi birçok gezilecek yeri olan Bergama’da parşömen üretimi de yapılmaktadır.

Selçuk

İzmir Tatil Yerleri - Selçuk
Bahadır Ozulu

İzmir’in güney kısmında bulunan Selçuk, sadece Türkiye’nin değil dünyaca popüler bir arkeolojik bir öneme sahip. Dünyanın yedi harikasından birisi olan Artemis Tapınağı’nın yanı sıra Efes Antik Kenti, Şirince, Selçuk Efes Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir’e yolunuz düşecekse eğer deniz kenarında doğayla iç içe bir tatil yapma imkanı sağlayan kamp alanları düşünebilirsiniz. Etkileyici yerlerin bulunduğu “İzmir Kamp Alanları” isimli içeriği hemen şimdi okuyun!

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu