Karadağ Gezilecek Yerler – Karadağ’da Görülmesi Gerekenler

Karadağ Gezilecek Yerler - Karadağ'da Görülmesi Gerekenler

Adriyatik Denizi’nin kıyısında, Balkan Yarımadası’nın küçük ve dağlık ülkesi olan Karadağ, şaşırmanıza neden olacak güzelliğe sahip. Çok büyük bir ülke olmasa bile görülecek kültürel noktaları ve muhteşem doğasıyla bu eksikliği gidermeyi başarıyor.

Karadağ, 2006 senesinde Sırbistan’dan bağımsızlığını kazandı ve o günden bu güne kadar seyahat dünyasında önemli bir kazanım elde etti. Podgorica’nın gece hayatından Kotor Körfezi’nin etkileyici manzaralarına, bu ülkede görülecek ve gezilecek yerler insanı etkilemeyi başarıyor.

Karadağ’da Gezilmesi Gereken En İyi Yerler

Karadağ, vize istemediğinden dolayı vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Ancak yakın bir zamanda Avrupa Birliği’ne girebilecek olduğu da sürekli konuşuluyor. Aynı zamanda son dönemlerde cruiseların da uğrak noktası haline geldi.

Budva

Karadağ Gezilecek Yerler - Budva
Oleg Gratilo

Budva, Karadağ’ın en popüler, en fazla ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi. Budva’da özellikle Sveti Stefan ve Budva Old Town kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. En güzel plajlarda Budva taraflarında yer almaktadır.

Haritada görüntüle

Sveti Stefan

Karadağ Gezilecek Yerler - Sveti Stefan
Petar Lazarevic

Sveti Stefan, Perast ile birlikte Kardağ’ın en fazla fotoğrafı çekilen yerlerden bir tanesi. 1400’lü senelerde bir balıkçı köyü olarak kurulmuş olan köyün etrafındaki kale surları ise 1442 senesinde Osmanlı Devleti’nin Balkanlara sürekli düzenlediği seferlerden korunması için örmüşler.

Bugün bu kale ise dünya genelinde popüler otel zincirlerinden bir tanesi olan Aman tarafından otel olarak işletiliyor. Bugüne kadar otelin konukları arasında devlet adamları, Hollywood yıldızları ve ünlü sporcular bulunmuş.

Ada, Budva merkeze arabayla yalnızca on beş dakikalık uzaklıkta olsa bile adaya yalnızca otel misafirleri girebiliyor. Otelde bulunan restoranlardan birisinde yemek yiyerek de adayı gezebilmeniz mümkün.

Haritada görüntüle

Kotor Körfezi

Karadağ Gezilecek Yerler - Kotor Körfezi
olga brajnovic

Belki de Karadağ’ı Karadağ yapan Kotor Körfezi, Adriyatik Denizi’ndeki en güzel koylarından bir tanesine kurulan yerleşim yeri muhteşem manzarası, Venedik tarzı mimarisiyle büyülemeyi ve etkilemeyi başarıyor.

Haritada görüntüle

Kotor Stari Grad

Karadağ Gezilecek Yerler - Kotor Stari Grad
Alexandr Bormotin

Kotor Stari Grad (Kotor Old Town olarak da biliniyor) Kotor Körfezi’nde bulunan en büyük yerleşim yeri ve bölgenin kültür merkezi konumunda. Fotoğraf çekmeye ve gezmeye doyamayacaksınız çünkü Orta Çağda hissedeceksiniz kendiniizi.

Haritada görüntüle

Perast ve Lady Of The Rocks

Karadağ Gezilecek Yerler - Lady Of The Rocks
https://unsplash.com/photos/UhLn0FkNGs8

Karadağ’ın en fazla fotoğrafı çekilen yerlerinden Perast ve iki adası Sveti Djordje ve Lady Of The Rocks olabilir. Kotor’dan arabayla on beş dakika süren Perast, etkileyici bir Orta Çağ köyü. Gezginlerin ülkede mimarisi ve coğrafyasıyla en fazla beğendiği yer oluyor. Karadağ gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı.

Haritada görüntüle

Tivat

Karadağ Gezilecek Yerler - Tivat
https://unsplash.com/photos/5562XwcdlQE

Karadağ’da genellikle hayat standartı her yerde aynı. Tivat’ta açılan marina sayesinde standartlar burada biraz yükselmiş. Kanadalıların burada yapmış olduğu Porto Montenegro isimli marinada birkaç dükkan ve restoran bulunuyor. Akşam yemeği için tercih edebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Hergec Novi

Karadağ Gezilecek Yerler - Hergec Novi
Dragan Bespaljko

Hergec Novi, Kotor’dan Hırvatistan’a doğru giderken geçecek olduğunuz tarihi ve güzel yerleşimlerinden birisi. Manzara turu için Kotor Körfezi’ni tercih edebilirsiniz ama deniz keyfi yapmak için tekne turu yapmak isterseniz Herceg Novi’yi tercih edebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Rose

Karadağ Gezilecek Yerler - Rose
Mirjana Stakic

Rose Kalesi, adını Rose isimli eski ve küçük bir balıkçı kasabasından arıyor. Yazlık evlerin ve birkaç restoranın dışında pek fazla bir şey bulunmuyor. Sakin bir sahil yerleşiminde denize girmek ve huzurlu dakikalar geçirmek istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

Haritada görüntüle

Ulcinj

Karadağ Gezilecek Yerler - Ulcinj
Albert Hyseni

Karadağ’da Bizanslılar, Osmanlılar, Romalılar ve Venedikliler olmak üzere bir sürü büyük uygarlığın izine rastlayabilmek mümkün. Ülkenin batısına doğru gittikçe baskın olarak İtalyan, doğusuna doğru gidildiği zamanda Osmanlı izlerine rastlayabilmek mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Uçak Bileti Almanın Avantajları

Arnavutluk’a yakın bir sahil yerleşimi olan Ulcinj’de önemli bir Müslüman nüfusu da yaşıyor. Kentin sahilde bulunan tarihi kısmı görülecek en güzel yerlerden bir tanesi. Birkaç saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Haritada görüntüle

Lovcen

Karadağ Gezilecek Yerler - Lovcen
https://www.visit-montenegro.com/

Lovcen, Kotor’un tepesinde harika manzaralar izlemenizi sağlayan bir milli park. Açık bir havada sadece Kotor değil, Boka Köfrezi, Skadar Gölü ve hatta Durmitor, Prokletije ve Komovi gibi Karadağ dağlarını görebiliyorsunuz.

Haritada görüntüle

Skadar Gölü

Karadağ Gezilecek Yerler - Skadar Gölü
Wladislaw Peljuchno

Podgorica Havalimanı’ndan Budva’ya giderken oldukça büyük bir gölün kenarından geçeceksiniz. İşkodra Gölü, Arnavutluk ve Karadağ arasında doğal bir sınır oluşturuyor. Tekne turları, kano ve hiking etkinlikleri düzenleniyor.

Haritada görüntüle

Tara Nehri Kanyonu

Karadağ Gezilecek Yerler - Tara Nehri Kanyonu
Mika Korhonen

Avrupa’da bulunan en derin, dünyanın ise en derinlerinden bir tanesi olan kanyondan akan nehir, rafting sevenlerin favorisi konumunda bulunuyor. Belki de Karadağ’da yapılabilecek en adrenalin dolu aktivite burada yapacağınız rafting olabilir.

Haritada görüntüle

Durmitor Milli Parkı

Karadağ Gezilecek Yerler - Durmitor
Fedir Petryk

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Durmitor Milli Parkı, yalnızca Karadağ’ın değil dünyanın en iyi hiking, dağ tırmanışı, rafting ve trekkin noktalarından birisi olarak gösteriliyor. Bu yüzden Karadağ gezilecek yerler listesinde kesinlikle bulunmalı.

İçerisinde on sekiz adet buzul gölü, inanılmaz bitki çeşitliği, oldukça geniş bir alana yayılmış yeşil alan ve dağ manzaraları bulabileceğiniz milli parkta maksimum yükseklik 1523 metreye kadar varıyor.

Haritada görüntüle

Karadağ para birimi nedir?

Karadağ, Euro’yu para birimi olarak kullanmaktadır.

Karadağ’a nasıl gidilir?

Bu güzel ülkede gezilecek yerleri öğrendikten sonra nasıl gideceğinizi de öğrenmelisiniz. Karadağ’a uçak, gemi, özel araç ve tren kullanarak gidebilirsiniz. Özel araç, tren, otobüs ve gemi alternatiflerinden bir tanesini seçerek yolculuğa çıkabilirsiniz.

Karadağ’a Otobüsle Ulaşım

Karadağ’a sadece bir otobüs kullanarak ulaşım yapılamamaktadır ancak aktarmalı bir şekilde bu yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda küçük çaplı bir Balkan turu yapmanızı sağlayabilir. İstanbul’dan Bulgaristan’a, oradan Sırbistan’a ve Sırbistan’dan da Karadağ’a ulaşabilirsiniz.

Farklı bir rota olan Bulgaristan üzerinden Macaristan’a gidip oradan da Karadağ’a geçebilirsiniz. Podgorica otogarı, kent merkezine yakın bir konumda bulunmaktadır. Şehir içi otobüsleri ya da taksileri kullanarak gidebileceğiniz yere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Karadağ’a Uçak İle Ulaşım

Karadağ’da iki adet havalimanı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi başkent Podgorica’da, diğeri ise; Tivat şehrinde bulunmaktadır. Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul kalkışlı Podgorica direkt uçuşları bulunmaktadır. Diğer hava yollarıysa aktarmalı olarak uçuşları vardır.

Podgroica Havalimanı, kent merkezine on bir kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Taksi ya da şehir içi otobüsleri kullanarak istediğiniz yere ulaşabilmeniz mümkündür. Karadağ’da gideceğiniz kente göre uçuş yapacağınız hava yolunu seçebilirsiniz.

Karadağ’a Trenle Ulaşım

Karadağ’a trenle gitmek için ilk olarak Sırbistan’a ulaşmanız gerekmektedir. Belgrad üzerinden trenle Podgorica ya da Bar şehirlerine direkt ulaşabilirsiniz. Birden fazla ülkeye seyahat etmek istiyorsanız iyi bir seçenek olabilir.

Podgorica Tren İstasyonu, kent merkezine oldukça yakın bir konumda bulunduğundan dolayı on beş dakikalık bir yürüyüşle merkeze ulaşabilirsiniz. Yürümek yerine taksi de kullanabilirsiniz. Bar Tren İstasyonu’da kent merkezinde bulunmaktadır.

Karadağ’a Gemi İle Ulaşım

Karadağ’da bulunan Kotor şehrine birçok cruise gemisi yanaşmaktadır. Farklı bir seyahat ve tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız eğer bu gemilerle ülkeye gelebilirsiniz. Kotor Limanı’ndan kent merkezine gitmek istediğiniz herhangi bir noktaya taksi ya da otobüsleri kullanabilirsiniz.

Karadağ’a ne zaman gidilir?

Tipik Akdeniz ikliminin görülmüş olduğu Karadağ’ın iç bölgelerine gidildikçe iklim karasallaşmaya başlamaktadır. Dağlık bölgelerde bahara kadar kalıcı olan karlara rağmen Karadağ’da yazlar kuru ve sıcak geçmektedir.

Karadağ’ı ziyaret etmek için en uygun dönem hem kenti keşfetmeye olanak sağlayan hem de hayran kalacağınız kumsallarda dolaşarak Adriyatik Denizi’ne girebileceğiniz mayıs ve eylül ayları arasındaki dönemdir.

Karadağ Kaç Günde Gezilir?

Aslında bu sorunun yanıtı sizin Karadağ tatilinden ne istemiş olduğunuza göre değişmektedir. Bir gün de sürebilecek olan bu gezi süresi beş güne kadar da uzayabilir. Tamamen sizin ne yapmak istediğinize bağlıdır.

Similar Posts