Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Tüm Bilgiler

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle beraber Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, kış tatilinin vazgeçilmezi haline geliyor. Birçok yere yakın olması da gezginler tarafından sık bir şekilde tercih edilmesine neden olmaktadır.

İlk karın düşmesiyle kayak sezonu açılan Kartalkaya Kayak Merkezi, Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden bir tanesidir. Burada kayak sezonu çoğunlukla Aralık ayının ilk günlerinde başlayarak Mart ayının son günlerine kadar sürmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede?

Birçok yere yakın olmasıyla öne çıkan bu kayak merkezi, birçok farklı hikayeye ve destana konu olan Köroğlu dağlarında bulunmaktadır. Özellikle kış döneminde bol kar yağışı olan kayak merkezinde pistlerde bulunan kar derinliği zaman zaman iki metreye kadar ulaşmıştır.

Kartalkaya Kayak Merkezi, Karadeniz bölgesinin Bolu ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bolu ilinin güneydoğusunda yer alan kayak merkezi, Köroğlu Dağları üzerinde bulunmaktadır. Bölge Alp disiplinine sahip olduğundan dolayı kayak için oldukça uygun bir durumdadır.

Haritada görüntüle

Kartalkaya Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu şehrine otuz sekiz, Ankara-İstanbul karayoluna ise yirmi sekiz km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara üzerinden kara yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan ulaşmak isteyenler ise kendi araçlarıyla ulaşımlarını sağlayabilirler.

Bolu şehir merkezinden kayak merkezine yolculuk ortalama kırk dakika sürmektedir. Kayak merkezine Bolu şehir merkezinden taksi kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bolu Otogarı’ndan kalkan otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Tüm Bilgiler

Kartalkaya’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Yarı ılıman iklime sahip olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde sezon aralık ayının gelmesiyle birlikte başar ve mart ayına kadar devam eder. Dört ay boyunca kar sporları için oldukça elverişli olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde ocak ve şubat döneminde kar kalınlığı iki metreyi bulmaktadır.

“Kartalkaya’ya ne zaman gidilir?” diye merak ediyor ve doyasıya bir kış tatili yapmak istiyorsanız en iyi dönem aralık ayının son haftası, ocak ve şubat dönemi olacaktır. Çünkü çam ve gürgen ağaçları ile kaplı olan Kartalkaya’da kışın kayak yaparken tablo gibi bir manzara sizi karşılayacak.

1.850 ve 2.200 metre yüksekliğe kurulmuş olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde ilk yağan karlar toz kar, mevsim sonunda ise ıslak kar olarak bilinmektedir. Rüzgar yönü batı ve kuzeybatı olan Kartalkaya, ülkemizde kayak sezonunun en uzun sürdüğü yerlerden bir tanesidir.

Kartalkaya’nın en yoğun olduğu dönem ise okulların tatile girmiş olduğu sömestr dönemidir. Çocuklarıyla beraber kar sporları yapmak isteyen aileler tarafından sık bir şekilde tercih edilmektedir. Yeni yıla girerken bir çok kişi tarafından da tercih edilir.

Her sene düzenlenen eğlence organizasyonlarıyla birçok etkinlik düzenlenmektedir. DJ performanslarıyla ısınabilir, gösteri ve şovlarla güneşin ilk ışıklarına kadar eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Kalabalıktan uzak bir tatil geçirmek için aralık başı ile mart ayını tercih edebilirsiniz.

Kartalkaya Hava Durumu Nasıldır?

Marmara ve İç Anadolu’nun karasal ikliminin özelliklerinin görülmüş olduğu Kartalkaya’da senenin ortalama 135 günü karlı geçmektedir. Kış döneminde ortalama sıcaklık ise 1,9 derecedir. Durum bu şekilde olduğundan dolayı dört ay boyunca kar sporu için uygun hale gelmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Tüm Bilgiler

Kartalkaya’ya Ne Zaman Kar Yağar?

Kartalkaya’da yılın dört ayı kar sporu yapmak uygun olduğundan dolayı ne zaman kar yağdığı merak edilir. Kartalkaya’ya çoğunlukla aralık ayının başında kar yağışı başlar ve yılın ortalama yüz otuz beş günü karlı geçer.

Kartalkaya’da Ne Yapılır?

Uludağ ile beraber Türkiye’nin en gözde kayak merkezinden bir tanesi olan Kartalkaya, etkileyici doğası ve kar sporlarına elverişli yapısıyla her sene onlarca misafiri ağırlamaktadır. Sadece kış döneminde değil yaz aylarında da rağbet görmektedir.

Çevresinde birden fazla doğal güzellik barındıran Kartalkaya’da günübirlik gelebileceğiniz gibi birkaç gün ayırarak doyasıya eğlenebilirsiniz. Kartalkaya’da bulunan dağ otellerinde konaklama yapabilir veya çevresinde bulunan yayla ve milli parklarda çadır kampı kurabilirsiniz.

Gün sonunda kayak yaptıktan sonra yorgunluğunuzu Sarıalan Yaylası’nda atabilir, bungalov evlerde konaklama yaparak farklı bir tatil deneyimleme şansı elde edebilirsiniz. Batı Karadeniz bölgesinin en büyük gölleri arasında bulunan Seben Gölü’nü ziyaret edebilir, Süşüklü Göl’de eşsiz fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Kartalkaya’ya kadar gelmişken Yedigöller ve Abant’a uğramamazlık etmemelisiniz. Dört mevsim boyunca gezginlere farklı manzaralar sunmayı başaran Yedigöller ve Abant’ta kamp yapabileceğiniz gibi ağaçların içerisinde bulunan ağaç evlerde de konaklama yapabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Tüm Bilgiler

Bolu’da doğayla iç içe ve dağ evlerinde vakit geçirmek istiyorsanız eğer “Bolu dağ evleri” isimli içeriği kesinlikle okumalısınız. Bolu Fındığı Tabiat Koruma Alanı, Ebe Çamı ve Kökez Tabiat Koruma Alanı’nı gezebilirsiniz.

Bütün gün kayak yapmış olduktan sonra acıktıktan sonra karnınızı doyurmak için tercih edebileceğiniz ilk seçenek sucuk ekmektedir. Otellerin çoğu hem öğlen hem de akşam bembeyaz karların üzerine kurulan mangalda sucuk ekmek partisi vermektedir.

Kartalkaya’da gece hayatı otellerde geçmektedir. Özelikle aralık, ocak ve şubat dönemi Kartalkaya’nın en yoğun sezonu olduğundan dolayı gece hayatı da renklidir. DJ performansları, özel partiler ve şovlar güneşin ilk ışıklarına kadar devam etmektedir.

Birçok ünlü sanatçının sahne aldığı Kartalkaya otellerinde dans geceleri ve after ski partiler de en fazla tercih edilen etkinlikler arasında yer almaktadır. Kayak tutkunlarının bir araya gelmesini sağlayan festivale katılabilir ya da yılbaşı şenliğinde yeni yıla eğlenceli bir şekilde girebilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Tüm Bilgiler

Kartalkaya’da Nerede Kalınır?

Dört mevsim boyunca gezginlerin yoğun ilgisini çekmeyi başaran Bolu ve çevresi, kış döneminde kayak merkezi olarak ve doğal güzellikleriyle talep görürken yaz döneminde serin ormanları ve gölleriyle gezginleri kendisine çekmeyi başarmaktadır.

Etkileyici gölleri, Köroğlu Dağları ve yeşillikleriyle dikkati üzerine toplayan bölgede kayak gibi kış sporları için oldukça elverişli bir ortam bulunmaktadır. Durum bu şekilde olduğundan dolayı Kartalkaya Otelleri, bölgede özellikle kış sezonunda en fazla talep alan tesisler arasındadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde bulunan oteller, muhteşem bir kar manzarası, eğlenceli aktiviteleri ve kaliteli kayak tesisleriyle gezginler tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. Kayak turlarıyla gelenler tarafından da tercih ediliyor. İşte tercih edebileceğiniz oteller;

  • Kartal Otel
  • Dorukkaya Ski & Mountain Resort
  • Grand Kartal Otel
  • Villa Neva Otel Kartalkaya
  • Koru Otel

Kartalkaya hakkında bilgilendirici video için tıkla.

Fotoğraflar: Halil Tombak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu