|

En İyi Kuşadası Plajları – Kuşadası’nda Denize Girilecek Yerler

En İyi Kuşadası Plajları – Kuşadası'nda Denize Girilecek Yerler

Mavi bayrak almış olan plajları ile turistlerin sevmiş olduğu bir ilçe olan Kuşadası, özellikle de yaz sezonunda denize girmek adına Ege Bölgesi’nin en fazla sevilen ve tercih edilmekte olan destinasyonlardan bir tanesidir.

Türkiye’nin turizm bakımından önemli kentlerinden bir tanesi olan Kuşadası plajları, masmavi denizi ve temizlikleri ile mavi bayrak almaya hak kazanmışlardır. Bu plajlar hem yerli hem de yabancı gezginler için popüler bir konuma sahiptir.

En İyi Kuşadası Plajları ve Koyları

Kuşadası plajları sadece bölgenin ya da Türkiye’nin değil aynı zamanda dünya genelinde ün yapmış plajlardır. Burada bulunan plajlar mavi bayrak almış olukça temiz ve eşi benzeri olmayan kumu ile bölgeyi seven gezginlerini senelerdir ağırlamaktadır.

Kuşadası’nda tatilinizin her gününü bir başka plajda geçirebilmeniz mümkün. Kuşadası’nın en büyük avantajı, sabit bir şekilde esen rüzgardır. Bu yüzden sahillerde alacak olduğunuz keyif farklı olacaktır. “Kuşadası hangi plajı güzel?” sorusuna sizin yanıtlar hemen aşağıda yer almakta.

Sevgi Plajı

Sevgi Plajı, Kuşadası Plajları arasında yer alıyor.
Erkan İyigüngör

Kuşadası’nın en uzun plajlarından bir tanesi olan Sevgi Plajı yaklaşık on iki kilometre uzunluğundadır. Sevgi Plajı’nın bir tarafı Yavansu Mahallesi diğer tarafı ise Güzelçamlı Ulusal Parkı’na uzanmaktadır.

Sevgi Plajı’nda sahil boyunca bisiklet gezisi, piknik ve koşu yapabilirsiniz. Plajın kumu ise ince kumludur. Denizin masmavi olmasından kaynaklı balıklar ile beraber yüzme imkanınız bulunmaktadır.

Deniz suyunun sıcaklığı ise yaz aylarında 20 ile 22 derece arasında farklılık göstermektedir. Deniz ve ormanın eşsiz uyumunu bir arada görmek isteyen kişilerin kesinlikle bir gününü burada geçirmesi gerekmektedir.

Kuşadası Merkez’den kalkan Davutlar minibüs hattını kullanarak plaja toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Sevgi Plajı’nda şezlong kiralayabilecek olduğunuz işletmeler, duş, kafeterya ve tuvalet imkanları bulunmaktadır.

Haritada görüntüle

Kuşadası Kadınlar Plajı

Kuşadası Kadınlar Plajı, Kuşadası Plajları arasında bulunuyor.
Enis Sucu

Kuşadası’nın en ünlü plajı olarak bilinen Kadınlar Plajı, Osmanlı Dönemi’nde yalnızca kadınlara hizmet vermiş olduğu için ismi Kadınlar Plajı olarak bilinmektedir. Denizin sıcaklığı ise 20 ve 22 derece arasında değişmektedir.

Denize girerken ince kumlar ve taşlar bulunsa bile plajın kumu ince taneye sahiptir. Kent içerisinde kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Plaja giriş ücretsiz olsa bile şezlong ve şemsiye için ücret alınmaktadır. Deniz genel olarak dalgasız ve durgundur.

Şehir içerisinden kalkan minibüs hatları ile bu plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Plaj aynı zamanda Kadınlar Deniz Mahallesi’nde bulunmaktadır. Plaj çevresinde yemek yiyebilecek olduğunuz ve içecek içebilecek olduğunuz mekanlar bulunmaktadır.

Plajda giyinme ve soyunma kabinleri, alışveriş için büfe ve deniz sonrasında tuzdan arınmak için duş alma kabinleri bulunmaktadır. Aynı zamanda plajın hemen üst kısmında yabancı ve yerli mutfak kültürlerinden eşsiz yemekler sunan restoranlar ve kafeteryalar bulunmaktadır.

Kadınlar Plajı yaz günlerinde özellikle de hafta sonları yoğun bir şekilde doluluk yaşayabilmektedir. Konaklama tesislerinin müşterileri, günü birlikçiler, yerel halk ve yazlıkçıların gelmesi ile oldukça dolu olabilmektedir. Plaj çevresinde su sporları yapan işletmelerde bulunmaktadır.

Haritada görüntüle

Kuşadası Kuştur Plajı (Pygela Plajı)

Kuşadası Kuştur Plajı, Kuşadası plajları arasında bulunuyor.
https://bit.ly/3mKKAkC

Diğer ismi Pygela Plajı olan Kuştur Plajı, Pygela Antik Kenti’nin bulunmuş olduğu bölgede konaklama tesisleri de bulunmaktadır. Plajın bir kısmı halka ücretsiz bir şekilde açıkken bazı kısmı konaklama tesisleri tarafından kiralanmıştır.

Kuşadası Kuştur Plajı halka açık ücretsiz bir plajdır. Plaj üzerinde işletmeciler tarafından ücretli olarak şezlong ve şemsiye hizmeti sunulmaktadır. Havlunuzu atarak plajın keyfinizi çıkartabilirsiniz. Plajın bazı bölgeleri taşlıktır.

İnce kumlu plaj, Bayraklıdede Mahallesi’nde bulunmaktadır. İlçe merkezinden hareket eden otobüs ile ulaşabilirsiniz. Deniz suyu sıcaklığı diğer plajlara göre daha sıcaktır. Yaz aylarında denizin sıcaklığı 24 ve 27 derece arasında değişiklik göstermektedir.

Haritada görüntüle

Kuşadası Jade Beach Club

Kuşadası Plajları arasında bulunan Kuşadası Jade Beach Club.

Yılancı Burnu Plajı’nda bulunan Jade Beach, Kuşadası’nın hem en popüler hem de en elit mekanlarından bir tanesidir. Tertemiz denizi, ince kumların bulunmuş olduğu plajda dünya lezzetlerinin sunulmuş olduğu mutfak ve gece kulübü bulunmaktadır.

Kulübün bünyesinde etkinlik, restoran, konser ve düğün alanı, gece kulübü, kafeterya, kahvaltı salonu, dalış kulübü ve çocuk kulübü bulunmaktadır. Her sene yerli ve yabancı turisti ağırlayan işletme aynı zamanda yerli ve yabancı ünlünün performans sanatlarına da ev sahipliği yapmakta.

Girişin ücretli olduğu plaj sabah 09.00 saatlerinde hizmet vermeye başlarken ertesi gün sabah saat 05.00 sularına kadar haftanın her günü aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Aynı zamanda çocuklar için oyun alanı bulunmaktadır.

İnternet sitesi: https://www.jadebeachclub.com/

İletişim: (0256) 612 72 20

Haritada görüntüle

Öküz Beach Club

Giriş ücreti olan Öküz Beach Club, Kadınlar Denizi Mevkii’ne bulunmaktadır. Plajda kullanabilecek olduğunu iskele bulunmaktadır. Plajın kumu ince kumludur. Deniz hemen derinleşmiş olduğundan dolayı dikkat edilmesi gerekir.

İletişim: 0535 744 22 22

Instagram: https://www.instagram.com/okuzkusadasi/

Haritada görüntüle

Kuşadası Yılancı Burnu Plajı

Kuşadası Plajları arasında yer alan Kuşadası Yılancı Burnu Plajı.
Dogan Akman

Güvercinada Kalesi manzarası ile yüzerken eğlenebilecek olduğunuz Yılancı Burnu Plajı’nı işletmeciler tarafından yönetilmektedir. Gündüz vakitlerinde yüzmek adına gece zamanlarında ise eğlence üzerine etkinlikler düzenlenmektedir.

Yılancı Burnu Plajı’nın sahilinde bulunan kum ince tanelidir. Denizin içerisinde ise taş bulunmamaktadır. Kadınlar Deniz Mahallesi’nde yer alan plaja ulaşmak için Kuşadası merkezden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Haritada görüntüle

Kuşadası Yeşil Plajı (Green Beach)

Green Beach, Kuşadası denize girilecek yerler arasında.
Tuna Kozan

Palmiye ağaçlarının gölgesinde güneşlenebilecek olduğunuz, masmavi denizi ile eğlenerek yüzebilecek olduğunuz bir plaj arıyorsanız eğer gitmeniz gereken yer Kuşadası Yeşil Plajı’dır. Plajın kumu ince tanelidir.

İlginizi Çekebilir:  Ege'nin İncisi: Kuşadası Gezilecek Yerler

Deniz suyunun sıcaklığı yaz döneminde ortalama 25 derece ve 27 derece arasında değişlikler göstermektedir. Plajın çevresinde duş, tuvalet, kafeterya hizmetinin yanı sıra şezlong ve şemsiye kiralayabilecek olduğunuz işletmeler bulunmaktadır.

Haritada görüntüle

İçmeler Koyu

Kuşadası denize girilecek yerler arasında bulunan İçmeler Koyu.
Resul Yalçınkaya

Güzelçamlı plajları arasında bulunan İçmeler Koyu, bölgenin en fazla tercih edilen ve yoğunluğu en fazla olan koylardan bir tanesidir. Dilek Yarımadası’nda bulunan milli parkın içerisinde bulunan ilk koy olan İçmeler Koyu, uzunca bir sahile sahiptir.

Koy, yemyeşil ağaçlar ile mavi denizin birleşmiş olduğu eşsiz bir doğa harikası olarak ön plana çıkmaktadır. İçmeler koyu yaz dönemi süresinde yoğun bir ziyaretçi ağırlasa bile son derece bakir ve temiz bir durumdadır.

Koyun denizi oldukça temiz ve berraktır. Koy içerisinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bazı tesisler bulunmaktadır. Buraya Kuşadası merkezden sık aralıklara kalkan dolmuşlar ile kolay bir şekilde gelebilirsiniz.

Kendi aracınızla gidecekseniz eğer Kuşadası’ndan Güzelçamlı istikametinde ilerleyerek milli park tabelaları yardımıyla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda da Kuşadası’ndan kalkan deniz otobüsleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haritada görüntüle

Aydınlık Koyu

Kuşadası denize girilecek yerler arasında bulunan Aydınlık Koyu
Fatih Birişçi

Dilek Yarımadası’nda bulunan milli parkın içerisindeki koylardan biri olan Aydınlık Koyu, oldukça uzun bir koydur. Son derece temiz bir plaja ve berrak denize sahip olan koyda aynı zamanda da bitki örtüsünün gözlemlenmesi için dalışlar yapılabilmektedir.

Sığ olmayan bir denize sahip olmasa bile dalgasız ve dingindir. Koyun çevresinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bazı tesisler ve büfeler bulunmaktadır. Kuşadası Merkezi’nden kalkan dolmuşları kullanarak kolay bir şekilde koya gelebilirsiniz.

Kendi aracınızla gidecekseniz eğer Kuşadası’ndan Güzelçamlı istikametinde ilerleyerek milli park tabelaları yardımıyla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda da Kuşadası’ndan kalkan deniz otobüsleriyle de koya ulaşabilirsiniz.

Haritada görüntüle

Kavaklıburun koyu

Kuşadası denize girilecek yerler arasında yer alan Kavaklıburun Koyu.
Nuri Murat TURAN

Kuşadası Milli Parkı’nın en uzun plajına sahip olan aynı zamanda da Kuşadası sakin koylar arasında bulunan Kavaklıburun Koyu, Kuşadası koyları arasında en fazla tercih edilenlerden bir tanesidir. Kalamaki Koyu olarak da bilinen Kavaklıburun Koyu’nda ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz işletmeler bulunmaktadır.

Koyun denizi berrak ve parlaktır. Sahip olduğu altın renkli kumsalda güneşin keyfini çıkarırken, şehrin karmaşıklığından ve gürültüsünden uzakta, eşsiz bir deniz tatili deneyimi yaşayabilirsiniz. Sessiz ve sakin tatil isteyenlerin tercih etmesi gereken bir yer.

Haritada görüntüle

Karasu Koyu

Kuşadası sahilleri arasında bulunan Karasu Koyu.
Ferhat Safran

Milli parkın en uç kısmında bulunan Karasu Koyu, ziyaretçilerine doğayla iç içe, yeşilliğin hemen önünde bulunan berrak bir denizin keyfini sonuna kadar çıkarmayı sağlamaktadır. Plajın kumsal alanları, çakıl taşları ve kumların bir arada bulunması gezginlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Sıcak yaz dönemi boyunca en fazla tercih edilen Kuşadası plajlarından bir tanesi olan Karasu Koyu, yabancı ve yerli gezginlerin en uğrak noktalarından bir tanesidir. Koy içerisinde her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler bulunmaktadır.

Haritada görüntüle

Miracle Beach Club

Kuşadası sahilleri arasında bulunan Miracle Beach Club.
Ahmet Bozkurt

Ülkemizdeki en popüler beach clublar arasında yer alan Miracle Beach Club, yaz sezonu boyunca onlarca yerli ve yabancı gezgin tarafından ziyaret edilmektedir. Gün boyunca altın renkli kumsalların ve berrak denizin keyfini Miracle Beach Club’da çıkarabilirsiniz.

Kuşadası beachleri arasında bulunan Miracle Beach Club, konuklarına eşsiz bir deniz ve Kuşadası’nın harika manzarasının yanı sıra geceleri birbirinden eğlenceli programlarla tatil keyfinizi arttırabilirsiniz.

Geniş bir alana yayılmış olan Miracle Beach Club, sadece denize girmek adına değil farklı eğlenceler, konserler, organizasyonlar, düğünler ve kutlamalar içinde kullanılabilir. Oldukça merkezi bir konumda bulunduğu için kolay bir şekilde bulunabilir.

İletişim: 05375267171 / 05332552109 / 05323994309

Instagram: https://www.instagram.com/miraclekusadasi/

Haritada görüntüle

Paradise Plaj & Cafe Bar

Kuşadası sahilleri arasında bulunan Paradise Plaj & Cafe Bar.
Kemal AKTAN

Yavansu mevkiinde bulunan Paradise Plaj & Cafe Bar, denizin hemen dibinde, plajın üzerinde konuklarına hizmet vermektedir. İncecik kumsalları, renkli şezlonglarıyla beraber konuklarına farklı bir tatil deneyimi yaşatmayı başarıyor.

Merkezi bir konumda bulunan plaja ulaşım kolay olduğu gibi aynı zamanda da bölge halkı tarafından da sık bir şekilde tercih edilmektedir. Özellikle manzarasından dolayı sessiz ve huzurlu bir şekilde güneşin batışını izlemek isteyenler soluğu burada almaktadır.

Haritada görüntüle

Secret Beach

Kuşadası sahilleri arasında bulunan Secret Beach.
https://bit.ly/32yMnCs

Mavi bayraklı plajlar arasında bulunan Secret Beach, yaz boyunca hem yabancı hem de yerli gezginlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bir plajdır. Hem deniz hem de ağaçlar içerisinde eşsiz anlar yaşamak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir.

Berrak ve sığ denize sahip olan Secret Beach, çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenen kişiler için de uygun bir alandı. Çocuklar için oyun alanları olması çocuklu ailelerin tercih sebebi olmaktadır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler de bulunmaktadır.

Haritada görüntüle

Papaz Hamamı Plajı

Kent merkezinde yürüme mesafesinde bulunan Papaz Hamamı Plajı, Yılan Adası Koyu ve Güvercinada’nın hemen girişinde bulunmaktadır. Kuşadası’nın en sakin koylarından birisinde bulunan plaj, kalabalıktan uzak huzurlu tatil geçirmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir yerdir.

Kayalıklı ve taşlık bir yapıda olan plajın tertemiz berrak denizi adeta bir akvaryuma benzemektedir. Kuşadası’nda denize girilebilecek en güzel noktalardan bir tanesi olan Papaz Hamamı Plajı, “Kuşadası nerede denize girilir?” sorunuza yanıt olabilir.

Haritada görüntüle

Uzun Plaj (Long Beach)

Long Beach, Kuşadası'nda denize girilecek yerler arasında bulunuyor.
Stoyan Stoyanov

12 kilometrelik uzunluğuyla Kuşadası’nın en uzun plajı olan Uzun Plaj, sunmuş olduğu imkanlar nedeniyle tatil dönemlerinde oldukça kalabalık bir hale gelmektedir. Upuzun sahil şeridinde birçok ücretli ve ücretsiz denize girilecek alan bulunmaktadır.

Kuşadası’nın en güzel denizinde yüzmenin dışında Long Beach’te çeşitli su sporları yapabilir, akşam saatlerinde eşsiz gün batımı manzarasını seyrettikten sonra sevdiklerinizle eşsiz muhabbetler yapabilirsiniz.

Haritada görüntüle

Güvercinada Plajı

Kuşadası’nın simgesi olan Güvercinada’da yer alan plaj, kumsal alanı bulunmayan, kayalıklardan denize ulaşılabilen bir yerdir. Çevresinde bulunan işletmelerden şemsiye ve şezlong kiralayabilir, daha sonra restoran ve kafelerde eşsiz manzara eşliğinde akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Kuşadası tatilinde gezginlerin ilk olarak ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi olan Güvercinada Kalesi’nde hem tarihe tanıklık etmek hem de denizin keyfini yaşamak için Güvercinada Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Deniz seviyesi hemen derinleşmektedir, dikkatli olmalısınız.

Haritada görüntüle

Similar Posts