Türkiye’nin En Fazla Uçulan Havalimanları

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları

Türkiye’nin iç ve dış hat terminaline sahip pek çok havalimananına hem yurt içi hem de yurt dışından yıl boyunca sayısız uçuş gerçekleştiriliyor. Turistik açıdan da çok sık ziyaretçi ağırlayan şehirlerde bulunan havalimanları fazla sayıda yolcu kapasitesi ile dikkat çekiyor. İşte Türkiye’nin en fazla uçulan ilk 10 havalimanı.

*Uçuş verileri Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitesi Enuygun.com‘dan alınmıştır.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Sabiha Gökçen
Jahangir Ahmed

Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip şehri olan İstanbul’un havalimanları, ülke genelinde en çok uçulan havalimanları listesinde ilk ikide yer alıyor. Enuygun.com verilerine göre İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı ise ilk sırada.

Pendik ilçesinin Kurtköy semtindeki Sabiha Gökçen, Anadolu Yakası’ndaki merkezi ilçelere en yakın konumdaki havalimanı. Aynı zamanda havalimanından merkez ilçelere şehir içi otobüsler, havalimanı servisi, taksi, kiralık araç gibi seçeneklerle kolaylıkla ulaşılabiliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’na en fazla uçuşun gerçekleşme sebepleri arasında konumu kadar havalimanına direkt ya da aktarmalı olarak neredeyse dünyanın her yerinden çok sayıda uçuş gerçekleştirilmesi geliyor.

İstanbul Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - İstanbul Havalimanı

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda konumlanan İstanbul Havalimanı ise listede ikinci sırada yer alıyor. 2019 yılında hizmet vermeye başlayan bu havalimanına da tıpkı Sabiha Gökçen gibi dünyanın neredeyse her bölgesinden direkt ya da aktarmalı olarak uçuş gerçekleştiriliyor.

Havalimanı İstanbul’un kuzeybatısında, Arnavutköy’de konumlanıyor ve bölgenin en turistik semtlerinden Taksim’e uzaklığı 45 km. Yıl boyunca milyonlarca turist ağırlayan şehirde seyahat, kültür turu, sağlık turizmi gibi seyahat amacı fark etmeden milyonlarca yolcu İstanbul Havalimanı’nı kullanıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Adnan Menderes Havalimanı
Ahmet Rauf Kantarcı

Ülkemizin nüfus bakımından en kalabalık üçüncü büyük şehri olan İzmir, yıl boyunca hem yurt içi hem de yurt dışından sayısız turiste ev sahipliği yapıyor. Şehrin merkez ilçesi Konak’a yalnızca 15 km uzaklıkta yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na, İstanbul, Ankara, Bodrum, Adana, Gaziantep gibi yurt içi rotalarına ek olarak Amsterdam, Barselona, Roma, Paris ve Dubai gibi şehirlere de direkt ya da aktarmalı uçuşlar gerçekleştiriliyor. Adnan Menderes Havalimanı’nın bu kadar sık kullanılmasının sebeplerinin başında havalimanının Çeşme, Urla, Kuşadası, Seferihisar, Foça gibi özellikle yaz aylarında çok fazla ziyaretçi ağırlayan tatil beldelerine en yakın havalimanı olması geliyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Esenboğa Havalimanı
Onur Ozsoy

Türkiye’nin başkenti aynı zamanda en kalabalık ikinci şehri olan Ankara’da yer alan Esenboğa Havalimanı, listede dördüncü sırada yer alıyor. 1955 yılından beri hizmet veren havalimanının merkeze olan uzaklığı 27 km. Yıl boyu gerek iş gerek turistik amaçlı ziyaretçi ağırlayan Ankara’dan havalimanına şehir içi otobüsler, taksi, araç kiralama ya da havalimanı servisleri ile ulaşım sağlanabiliyor. Esenboğa Havalimanı’na ülkemizin hemen hemen her şehrinden direkt olarak uçuş sağlanıyor. Yurt dışı rotaları arasında ise New York, Londra, Frankfurt, Amsterdam, Barselona ve Dubai gibi şehirler yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Kedi Mamaları

Antalya Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Antalya Havalimanı

Listenin beşinci sırasında yer alan Antalya Havalimanı, aynı zamanda Akdeniz Bölgesi’nde en sık kullanılan havalimanı olma özelliğine sahip. Yaz sezonunun uzun sürdüğü Antalya, her yıl sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Ayrıca Kaleiçi, Kemer, Belek, Muratpaşa, Çıralı gibi otelleri ve plajlarıyla ünlü tatil beldelerine yakın konumda olmasının da etkisiyle Antalya Havalimanı, bölgede en fazla kullanılan havalimanlarından biri. Buraya İstanbul, Adana, Gaziantep, Bodrum ve İzmir gibi şehirlerden direk uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışı rotaları arasında ise New York, Londra, Paris, Barselona, Berlin gibi şehirler yer alıyor.

Adana Şakirpaşa Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Adana Havalimanı
Nazif Özcan

Bir diğer Akdeniz Bölgesi havalimanlarından biri de Adana Şakirpaşa Havalimanı. Adana merkeze yalnızca 3,5 km uzaklıkta yer alması, Adana’yı ziyaret edecek misafirler tarafından hava yolunun yoğun olarak tercih etme sebeplerinin başında geliyor.

Kültür turu ya da turistik amaçlı olmak üzere şehir merkezi yıl boyunca sıklıkla ziyaret ediliyor. Ayrıca havalimanı Mersin ve Mersin’e bağlı turistik beldeleri ziyaret etmek için kullanılan en yakın havalimanı. Şakirpaşa Havalimanı’na hem ülkemizin hem de dünyanın önemli şehirlerinden direkt ya da aktarmalı uçuş imkânı bulabilirsiniz.

Diyarbakır Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Diyarbakır Havalimanı
Sertaç Duraner

1952 yılından beri hizmet veren Diyarbakır Havalimanı, şehir merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta yer alıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en işlek havalimanı olma özelliğine sahip olan bu havalimanı hem sivil hem de askeri havalimanı olarak kullanılıyor.

Diyarbakır Havalimanı özellikle de Güneydoğu illeri içerisinde adeta bir aktarma merkezi. Çünkü çevre illerde bulunan havalimanlarına kıyasla buraya ülkemizin pek çok şehrinden çok daha fazla sefer düzenleniyor. Bu da havalimanının daha sık kullanılma sebeplerinin başında geliyor. Ayrıca Diyarbakır Havalimanı’na yurt dışından çoğunlukla aktarmalı olarak Londra, Dubai, Amsterdam ve Roma gibi şehirlerden de uçuş düzenleniyor.

Van Ferit Melen Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Van Havalimanı
shorturl.at/arG45

Van Ferit Melen Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığa 5 km. Doğu Anadolu Bölgesi şehirlerinden biri olan Van’ın havalimanı da hem turistik amaçlı şehri ziyaret edenler hem de çevre Doğu Anadolu şehirlerine ulaşım için yoğun olarak tercih edilen yerlerden biri.

Havalimanına ülkemizin İstanbul, Bodrum, Trabzon, İzmir, Antalya, Ankara gibi işlek havalimanlarından direkt ulaşım sağlanabiliyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için ise belediye otobüsü, minibüs, taksi ve araç kiralama gibi ulaşım alternatifleri mevcut.

Trabzon Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Trabzon Havalimanı
Abdullah Pir

3,5 milyon yolcu kapasitesiyle Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ve en işlek havalimanı olan Trabzon Havalimanı, bölge ziyaretlerinde öncelikli olarak tercih ediliyor. Trabzon başta olmak üzere, Rize ve Artvin gibi Karadeniz turlarının en popüler seyahat rotalarına ulaşım için de tercih edilen Trabzon Havalimanı, çok sayıda yurt dışı rotasından da direkt ya da aktarmalı ulaşım imkânı sunuyor. Havalimanının Trabzon şehir merkezine uzaklığı ise yalnızca 6 km.

Gaziantep Oğuzeli Havalimanı

Türkiye'nin En Fazla Uçulan Havalimanları - Gaziantep Havalimanı
Seyhan Gungor

Gurme turlar, turistik geziler ya da iş seyahatleri için yıl boyunca sayısız ziyaretçi ağırlayan Gaziantep, Türkiye’nin en fazla uçuş gerçekleştirilen havalimanları listesinde onuncu sırada yer alıyor. Şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alan Gaziantep Oğuzeli Havalimanı iç ve dış hatlar hizmeti veriyor.

Havalimanının sivil havalimanı olarak hizmete açılması ise 1976 yılına uzanıyor. Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’na Türkiye’nin neredeyse her havalimanından ve Viyana, Münih, Belin, Düseldorf, Paris, Hamburg gibi yurt dışı şehirlerinden direkt uçuş gerçekleştiriliyor.

Similar Posts