Uçak Bileti Almanın Avantajları

Uçak Bileti Almanın Avantajları

Günümüzde seyahatlerde kullanılan en yaygın ulaşım aracı uçaktır. Fakat çok yaygın kullanılmasına rağmen çoğunlukla yüksek fiyatlardan dolayı pek fazla tercih edilmiyor. Yurtiçi uçuşlarda bilet fiyatları otobüs bileti fiyatının 2 katı olabilir.

Örnek olarak; İstanbul-Ankara otobüs bileti fiyatı ortalama olarak 200-250 TL bandında olurken, uçaklarda ise bu fiyat hafta içi 700-800 TL arasında, hafta sonu ise 650 TL’ye kadar düşebiliyor. Baktığımız zaman yurt dışı uçuşlarda, durum maalesef bu kadar iyi olmayabiliyor.

Genel olarak internetten bakıldığı zaman bilet fiyatları kur üzerinden hesaplandığı için minimum 4.000 TL den başlayıp 50.000 TL kadar çıkabiliyor. Son zamanlarda turizm olarak ülkemize gelen turist sayısı fazla olsa da yurtdışına çıkan turist sayısında bir o kadar fazla.

Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri olan New York. Özgürlük anıtı, Times meydanı ve Central Park şehrin ilgi çekici mekanlarındandır. Dolayısıyla gezmek ve görmek için gidilmesi gereken nadir şehirlerdendir. Peki gitmek istersek New York gidiş-dönüş ne kadar tutar? En ucuza uygun uçak bileti nasıl temin ederiz? Seyahat için önceliklerimiz neler olmalı gelin bu konuları düşünelim.

Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genel olarak uçak bileti bakmaya başladığımızda 3-4 ay önceden bakmaya başlarız fakat bu yanlış bir durumdur. Ucuz uçak bileti bulmak için en erken 20 gün önceden bakmak cebiniz için daha sağlıklı olacaktır. Ucuz uçak bileti almak için yapmamız gereken şeylerin başında seyahat tarihlerimizi esnek tutmak geliyor.

Yani resmî tatiller, bayramlar, yıl sonu veya sömestr tatilleri arasındaki dönemlere göre araştırıp o tarihler arasında uçak bileti almamak bizim için en avantajlı durum olacaktır. Bir diğer önemli husus ise biletlerimizi seçerken tarihlerini hafta sonu yerine hafta içine almak olacaktır.

Eğer ki yapmak istediğimiz uçuş yurtdışına olacaksa bilet alma tarihlerini son bir hafta kala alırsanız geçmiş aylara göre daha ucuza aldığınızı göreceksiniz. Ucuz uçak bileti ararken yapılması gerekenlerden bir diğeri ise alternatif güzergâh bulmak.

Çoğu zaman avantajlı olan bu durum size yakın olan bir ülkeye gidip oradan başka bir havayolu şirketi ile aktarmalı olarak farklı bir rota izleyebilirsiniz. Örnek verilmek gerekirse; otobüs veya tren ile İstanbul’dan Bulgaristan’a geçip Sofia havalimanından seyahat etmek sizin için ekonomik olarak daha rahat olacaktır. Henüz ucuza bilet bulamadıysanız tek yönlü biletlere de bakmayı ihmal etmeyin gidiş-dönüş biletlerinden daha kârlı olabiliyor.

Hayallerinizi Ertelemeyin Gezi Planınız Hazır

Bütün bunları anlattığımıza göre gelelim New York seyahatimize. İstanbul’da yaşayanlar için genel olarak uçuşların en fazla olduğu yer İstanbul Havalimanı olur. Uçak biletlerinizi alırken Sabiha Gökçen havalimanına gitmek için toplu taşıma imkanınız var ise ve kişisel aracınız ile Sabiha Gökçen Havalimanına gitme imkanınız var ise, uçak bileti alırken tercihleriniz Sabiha Gökçen havalimanı olması size avantaj sağlayacaktır.

İstanbul New York uçak bileti almadan önce araştırma yapmalı ve İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında çok ciddi fiyat farkları yaşanabildiğinden dolayı detaylıca incelemeniz gerekmektedir. Öncelikle planı yaptıktan sonra ufak bir göz gezdiriyorum biletlere, önümüzdeki kış için biletlere baktığımda 2023 Şubat ayı için gidiş-dönüş bilet fiyatları aktarmalı olarak 7.700.00 TL’den başlıyor.

Aktarmasız direkt uçuş olarak bakarsak bilet fiyatları 15.000.00 TL’den başlayıp yeri, saati ve zamanına göre değişkenlik gösterebiliyor. Aktarmalı farklı rotalar izlediğimizde fiyatların birbirine yakın olduğunu görüyoruz. Fakat her şey uçak bileti almakla bitmiyor.

Uçak Bileti Almanın Avantajları
Kevin Woblick

Rezervasyon ve Konaklama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konaklama için, güvenilir bir site tercih edip rezervasyonunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken birkaç ufak detay var. Araştırmayı yaparken ucuz diye aldanıp bilmediğiniz otel rezervasyon sitelerinden uzak durmanız gerekir. Size hiçbir şekilde sorun çıkartmayan küresel şirketlerden bakmanız sizin için daha sağlıklı olur. Burada seçeceğiniz otelin merkeze olan yakınlığı ve uzaklığı önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Vizesiz Ülkeler Listesi 2024 - Türkiye'den Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Sizin için merkez ve otel ne kadar yakın olursa o kadar iyi olur. Mutlaka gitmeden önce otelinizin konumunu internet üzerinden doğrulayın. Tek bir kaynaktan değil de farklı farklı kaynaklardan detaylı araştırma yapabilirsiniz. Çoğu havayolu şirketinin bu konuda rezervasyon işlemleri bölümü olabiliyor. Bilet aldıktan sonra mutlaka danışın sizin için daha kolay olabilir.

Tur şirketleri de bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olduğu için size daha iyi ve verimli bir şekilde yardımcı olabilir. Uçuş işlemleri ve konaklama işlemlerinden sonra yaklaşık 9 saat 30 dakikalık bir uçuş sonrasında kültürel miraslarla dolu New York şehrinde güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

Eğer daha ekonomik ve ülkemize daha yakın olup şehir kalabalığından uzak bir tatil düşünüyorsanız Doğu Akdeniz’de bulunan Kıbrıs’ı tercih edebilir ve uygun fiyata Kıbrıs uçak bileti alabilirsiniz. Yıllık olarak yaklaşık 2 milyon insanın tatil için gittiği Kıbrıs son zamanlarda Akdeniz’in gözdesi olmuş durumda. Hava Yollarından daha çok karayolu ile tercih edilmesine rağmen çoğunluk olarak Kıbrıs’a havayolu ile gitmeyi tercih etmekte.

Bunun en büyük etkenlerinden bir tanesi de adanın ufak olmasıdır. Kıbrıs’ın yüzölçümü 9.251 km² olup tercihen çoğu turist ulaşımı taksi veya dolmuşu seçerek bu şekilde çözebiliyor. Başkenti Lefkoşa olan adanın tam ortasında olması ile birlikte Kıbrıs’ın en kalabalık kenti ve önemli kültür merkezidir. Yavru vatan olarak gördüğümüz Kıbrıs’ın varlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.

Kıbrıs ufak bir ada olarak görülse de gezilecek tarihi ve kültürel miraslara sahiptir. Gezilip görülmesi gereken yerlerden bazıları arasında Kıbrıs’ın en eski antik kentlerinden olan Salamis Antik Kenti, doğal güzelliklerini gözler önüne seren Karpaz Yarımadası, tarihe tanıklık etmiş bir başka yapı olan Venedik Sütunu gibi gezilip görülmesi gereken daha birçok yeri olan bu ada seyahat planınıza eklenmesi için güzel nedenlere sahip.

Peki Kıbrıs’a ucuz uçak bileti nasıl buluruz? Biletlerimizi hangi tarihler arasında almalıyız? Uçak bileti için en çok tercih edilen güzergâh hangisi? Hangi havalimanlarını tercih etmeliyiz? Şimdi gelelim bu sorularımızın ve daha fazlasının cevabına.

Öncelikle bakmamız gereken siteler belli başlı siteler fakat böyle durumlarda detaylı araştırma yapıp farklı sitelerden bakmak yararımıza olacaktır. Bütçemize uygun bir site bulduktan sonra yukarıda belirttiğimiz aşamalara tekrar bakıyoruz.

Havayolu şirketlerinin uçuş seferleri için en çok tercih ettiği zaman yaz ayları oluyor. Böylelikle Ocak-Şubat dönemlerinde bakılan biletler Haziran-Temmuz aylarına kıyasla daha pahalı olabiliyor. Örnek olarak hafta sonu biletleri yerine hafta içi bir bilet bakıyoruz 8 Haziran 2023 tarihine baktığımız zaman İstanbul Havalimanı-Lefkoşa Havalimanına aktarmasız sadece gidiş olarak baktığımızda biletlerin 900 TL’den başladığını görüyoruz.

Yine aynı siteden aktarmalı olarak fiyatlara baktığımızda bu fiyatın 4-5 katı üzerinde olduğunu görebiliyoruz. Biletlerin fiyatı seçtiğiniz uçuş saati, gitmek istediğiniz koltuk sınıfı (Ekonomi, Business ve First Class) ve farklı havalimanına göre değişebilir. Lefkoşa Havalimanı haricinde yakın olan diğer alternatif havalimanlarına baktığımızda Larnaka Havalimanını görüyoruz.

Aynı tarihlere uçuş baktığımızda Uluslararası Havalimanı olduğu için aktarmalı uçuş haricinde, uçuş olmadığını görüyoruz. Öncelikle Yunanistan Atina Uluslararası Havalimanı’na oradan aktarmalı olarak Larnaka Havalimanına geçiş yapıldığını görüyoruz.

Ekonomik açıdan en mantıklı tercih Lefkoşa Havalimanı oluyor. Yaz aylarının vazgeçilmez turistik adası olan Kıbrıs için biletlerinizi çok geçe kalmadan almalısınız. Güncel kur fiyatlarının değişkenlik göstermesi halinde bilet fiyatlarında da farklılık olabilir bunu göze almalısınız. Uçak ile İstanbul-Kıbrıs arası 90 dakikalık kısa bir uçak serüveninden sonra doğal güzelliklerin, sıcak ve serin plajların ve gece hayatından sonra güzel bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

Bütün bu seyahat planlarını düzenlerken vize uygulayan ülkelere giriş yaparken zorunlu sağlık sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Hem yurtiçi hem yurtdışı seyahatlerinizde karşılaşabileceğiniz valiz kaybı, hastalık ve kaza gibi risklerin güvence altına alınmasını sağlar. Aynı zamanda bu sigorta seyahatin iptal edilmesi durumunda maddi kayıpları da kapsar.

Similar Posts